Naga MarketsRynek surowcowy na pewno ma na swoim koncie zdecydowanie lepsze okresy. W przeciągu zaledwie jednej sesji obserwowaliśmy kolejne silne osunięcia na notowaniach ropy oraz gazu ziemnego. W przypadku czarnego złota cena rozrysowała jedenastoletnie dołki, jeżeli chodzi natomiast o gaz to spadł do poziomów, które obserwowano ostatni raz czternaście lat temu.


Ropa nie potrafi się zatrzymać

Notowania ropy osunęły się w trakcie poniedziałkowego handlu do poziomu 36,31 co jest najniższym poziomem od 2004 roku (i delikatnie niższym od dołków z 2008r.). Należy jednak zauważyć, że zamknięcie miało miejsce nad dołkiem piątkowym okolic 37,30. We wtorek cena również nie była w stanie – jak na razie – zejść niżej. Może to oznaczać, że w miejscu tym notowania budują bazę do korekcyjnych odbić (po 7 sesjach spadkowych z rzędu).

Dzienne notowania ropy brent
Dzienne notowania ropy brent

Cena przesuwa się od początku grudnia wzdłuż dolnej Wstęgi Bollingera, pojawił się również spadkowy wodospad (formacja wykorzystywana przy Wstęgach). Ostatecznie cena jednak wybiła fałszywie poza dolną wstęgę, tworząc jednocześnie bardzo wąskiego pin bara na wysokości wsparcia 37,30. Zgodnie ze strategią Bollinger Bands generuje to sygnał rynkowego odwrócenia i powinno pozwolić nam zagrywać na wzrosty. Potwierdzenia sygnałów warto szukać na niższych interwałach.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu Wstęgi Bollingera w tradingu, to weź udział w darmowym webinarze.

BIORĘ UDZIAŁ

Nie możemy jednak zapominać o fundamentach, które na ropie odgrywają bardzo duże znaczenie. Jeżeli notowania były w stanie spaść o 20% w przeciągu jedenastu dni, to presja podażowa nie zostanie tak szybko zdjęta z rynku.

Brak zimy powodem spadków cen gazu ziemnego

Sezon grzewczy teoretycznie rozpoczął się już kilkadziesiąt dni temu – pomimo tego notowania gazu ziemnego osuwają się w stronę poziomów, które ostatni raz obserwowaliśmy na początku stycznia 2002 roku. W zeszłym tygodniu gaz tracił 11%, w tym osunął się natomiast o kolejne 5,5%.

Gaz ziemny na wykresie miesięcznym
Gaz ziemny na wykresie miesięcznym

Cena spadała do 1,862USD – w porównaniu do najbardziej aktywnych kontraktów futures nie znajdowała się tak nisko od prawie czternastu lat.

Spadki ceny są spowodowane między innymi dużymi zapasami niewykorzystanego gazu. Według danych podanych przez amerykański rząd, na terenie Stanów Zjednoczonych składowanych jest obecnie ponad 4 biliony kubików gazu – jest to najwyższy wynik w historii. Wszystkiemu winny jest brak popytu wywołany bardzo spokojną meteorologiczną zimą – widać to nie tylko w Polsce, ale również w wielu innych państwach.

Brak zimy odbije się również na cenach oleju opałowego. Podobnie jak gaz ziemny, notował w grudniu silne spadki (jedne z najdynamiczniejszych od kilkunastu miesięcy), w związku z czym rozrysował dołki w okolicach 1.090, meldując się na najniższym poziomie od 2004 roku.

Olej opałowy na wykresie miesięcznym porusza w tym samym kierunku co gaz ziemny
Olej opałowy na wykresie miesięcznym porusza w tym samym kierunku co gaz ziemny

Graj na spadki ropy, gazu i oleju dzięki energetycznym kontraktom CFD dostępnym u brokera TMS!Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here