Naga Markets

Ropa drożeje, państwa G7 planują limit cenowy na rosyjski surowiecRopa Brent drożeje w poniedziałek kontynuując zwyżkę z piątku. Kraje G7 planują wprowadzenie limitu cenowego na rosyjską ropę, a Rosja odgraża się wstrzymaniem dostaw do państw, które zdecydują się na zaimplementowanie limitu.

Ropa Brent w górę w poniedziałek

Cena ropy naftowej Brent w poniedziałek rano wzrasta o 0,8% do 92,82 dol. za baryłkę. Łącznie od początku września surowiec potaniał o 2,2%.Na koniec zeszłego tygodnia w piątek kurs ropy Brent zyskał ponad 4% odrabiając wcześniejszą przecenę ze środy wywołanej ponownymi obawami o globalny wzrost. W sytuacji, gdy banki centralny na całym świecie, zwłaszcza w USA, są nadal jastrzębie w kwestii stóp procentowych, a Chiny zamykają duże miasta w ramach walki z COVID, perspektywy popytu na paliwa słabną.

Ropa drożeje, państwa G7 planują limit cenowy na rosyjski surowiec
Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

– Po tak długim okresie, kiedy to podaż napędzała ceny ropy, teraz to popyt wydaje się dominować, a handlowcy przewidują spowolnienie, a może nawet recesję w przyszłym roku. Mogę sobie tylko wyobrazić, jak OPEC+ odbiera ostatnie ruchy cen, a jego ostrzeżenia i symboliczne cięcia wydają się nie mieć pokrycia w rzeczywistości. Przed październikowym posiedzeniem może dojść do nadzwyczajnego spotkania. – zauważył Ed Moya, analityk surowcowy OANDA.

Popyt na ropę w Chinach może w tym roku skurczyć się po raz pierwszy od dwóch dekad, z uwagi na surową politykę chińskich władz, która zatrzymuje ludzi w domach podczas świąt i zmniejsza konsumpcje paliw. Lockdowny w kluczowych miastach (Szanghaj), już zaszkodziły chińskiemu popytowi na ropę w II kwartale, a poprawa sytuacji w pozostałej części roku będzie powolna, ponieważ Chiny trzymają się swojej polityki “zero COVID”.

– Utrzymująca się obecność czynników negatywnych ze strony odnowionych pandemicznych ograniczeń w Chinach oraz dalsze ograniczenie globalnej działalności gospodarczej mogą nadal budzić pewne zastrzeżenia co do wzrostu gospodarczego. – stwierdzili analitycy IG Markets. – Ogólne negatywy wydają się przeważać nad pozytywami. Poziom 85 dolarów dla ceny ropy Brent może być w zasięgu.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

XTB

Kraje G7 wprowadzą limit cenowy na rosyjską ropę, aby ograniczyć dochody Rosji z eksportu ropy. Planują także podjąć środki mające na celu umożliwienie transportu ropy do krajów rozwijających się. Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział, że Moskwa wstrzyma eksport do krajów, które wprowadzą limit cen.

Poziom limitu cen jest niejasny, a amerykańscy i unijni urzędnicy nie określili konkretnej liczby. Jednak z ostatnich sugestii ze strony amerykańskich oficjeli wnioskować można, że może on zostać ustalony na poziomie około 60 dol. za baryłkę.

– Cena powinna być ustalona powyżej kosztów krańcowych produkcji rosyjskiej ropy i uwzględniać ceny historyczne. – powiedziała Elizabeth Rosenberg, asystentka sekretarza skarbu USA.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara forum | ccc akcje kupno | notowaŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here