Naga MarketsSpokojne spadki na rynku ropy naftowej.

Początek bieżącego tygodnia na rynku ropy naftowej trudno zaliczyć do szczególnie emocjonujących. Cena tego surowca znajduje się pod presją podaży, jednak zniżki są wręcz symboliczne. Notowania ropy WTI poruszają się w okolicach 57,40-57,50 USD za baryłkę, natomiast cena ropy Brent oscyluje w pobliżu 64 USD za baryłkę.

Na rynku ropy naftowej pojawiają się teraz zarówno informacje sprzyjające stronie popytowej, jak i te, które negatywnie wpływają na ceny. Z tej przyczyny większość inwestorów powstrzymuje się od większych ruchów i wyczekuje wyraźniejszego kierunku na rynku tego surowca.

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne

Jednym z tych czynników, które pozytywnie wpływają na ceny, są wydarzenia na Bliskim Wschodzie. Iran zagroził, że powróci do procesów wzbogacania uranu, co zupełnie obróciłoby wniwecz jakiekolwiek próby porozumienia z Zachodem. Groźby Iranu to odpowiedź na zaostrzanie sankcji przez Stany Zjednoczone – administracja Donalda Trumpa otwarcie głosi, że planuje doprowadzić do spadku irańskiego eksportu ropy naftowej do zera. W obliczu nacisków politycznych ze strony USA, Iranowi coraz mniej zależy na tym, aby osiągnąć porozumienie za wszelką cenę.

Ponadto, warto pamiętać o porozumieniu OPEC i paru krajów spoza kartelu, narzucającym limity wydobycia ropy naftowej na sygnatariuszy. Porozumienie zostało niedawno przedłużone na czas do końca marca 2020 roku. Na razie nie miało ono jednak wyraźnego pozytywnego wpływu na ceny. O ile samo ograniczenie produkcji jest korzystne dla notowań ropy naftowej, to wielu inwestorów zinterpretowało to działanie negatywnie – jako konieczną odpowiedź na osłabiający się globalny popyt na ropę.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne
Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienne

Rozczarowująca jakość soi uprawianej w USA.

W ostatnich dniach notowania soi znajdują się pod wyraźną presją podaży. Cena tego towaru w Stanach Zjednoczonych zeszła w ostatnich dniach poniżej 9 USD za buszel, a na początku bieżącego tygodnia presja podaży nadal jest istotna.

Sprzedającym na rynku soi wciąż sprzyja sytuacja polityczna na świecie, a dokładniej – obawy o globalny wzrost gospodarczy, a także brak wiary w rychłe porozumienie handlowe pomiędzy Amerykanami a Chińczykami.

Niemniej, pewnym czynnikiem hamującym spadki jest rozczarowująca jakość uprawianej w USA soi. Wczoraj w cotygodniowym raporcie Departamentu Rolnictwa podano, że jedynie 53% upraw amerykańskiej soi jest w dobrej lub bardzo dobrej kondycji. Oznacza to spadek o 1 punkt procentowy w porównaniu do wcześniejszego tygodnia, a także wynik gorszy od oczekiwań.

Notowania soi w USA – dane dzienne
Notowania soi w USA – dane dzienne


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here