Naga Marketsdystrybutory paliwowe z symbolami dolaraPo kilkunastu dniach marazmu i wąskiej konsolidacji, cena za baryłkę amerykańskiej ropy naftowej WTI wzrosła do blisko 60 USD. Powodem wzrostów jest narastający konflikt wewnętrzy w Wenezueli, spadek zapasów w USA oraz zapowiedzi przedstawicieli Arabii Saudyjskiej, według których w najbliższym czasie grupa OPEC nie zdecyduje się na zwiększenie produkcji.


Według doniesień agencji Reuters, Arabia Saudyjska jest zdeterminowana aby wywołać kolejną falę wzrostów cen czarnego złota i tym samym odzyskać swój udział na światowym rynku. Saudowie planują dokonywać dalszych obniżek wydobycia, schodząc poniżej poziomu 10 milionów baryłek dziennie. Nie są to zdecydowanie obietnice bez pokrycia, o czym mogliśmy się przekonać na przestrzeni minionego miesiąca, kiedy to Arabia Saudyjska ograniczyła produkcję o 500 tysięcy baryłek dziennie.  Dotychczas cięcia dotyczyły głównie eksportu do Stanów Zjednoczonych, a import saudyjskiej ropy naftowej do USA  spadł w ujęciu 4-tygodniowej średniej do 513 tysięcy baryłek dziennie, co jest najniższym wynikiem od 1986 roku. W ubiegłym roku Amerykanie importowali średnio 815 tysięcy baryłek dziennie. Wczoraj natomiast, amerykańska agencja EIA przedstawiła co tygodniowy raport, w którym odnotowała spadek zapasów ropy naftowej o 3,9 miliona baryłek, przy czym całkowita ilość zapasów znajduje się nadal powyżej średniej dla tej pory roku i wynosi 449,1 mln baryłek. Zapasy benzyny również zanotowały spadek o 4,6 miliona baryłek.

Handluj ropą na platformie TMS Brokers!

Coraz gorzej wygląda sytuacja w Wenezueli. Produkcja ropy naftowej w tym kraju załamała się z powodu przerw w dostawach prądu w całym kraju- odwierty naftowe zostały wstrzymane, a produkcja w niektórych częściach kraju całkowicie zatrzymana. Przedstawiciel Energy Aspects Ltd ogłosił, że produkcja ropy naftowej w Wenezueli spadła tymczasowo do poziomu 500 tysięcy baryłek dziennie, czyli aż o ponad 50 procent względem 1,1 miliona baryłek dziennie, które wydobywano w Wenezueli jeszcze w styczniu. Wpływ ten znajdzie odzwierciedlenie w oficjalnych raportach produkcyjnych za marzec, natomiast prezes PDVSA i minister ds. ropy naftowej Manuel Quevedo próbuje złagodzić sytuację, chociażby gwarantując dostawy benzyny dla Wenezuelczyków.

Notowania ropy na wykresie D1
Notowania ropy na wykresie D1

Z perspektywy technicznej rynek wyraźnie pokonał kilkutygodniową konsolidację w „książkowy” sposób, wybijając górne ograniczenie świecą marubozu. Przy narastających fundamentalnie byczych nastrojach, potencjalnym celem pozycji długich powinien być poziom w okolicach 63 USD za baryłkę ropy WTI.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here