Naga MarketsRopa Brent zyskuje ponad 5%. Popyt na ryzykowniejsze aktywa coraz większyPo mieszanych wynikach piątkowej sesji, która została zdominowana przez informację o pozytywnym wyniku testu na COVID-19 u prezydenta Trumpa, w dniu dzisiejszym główne indeksy akcji notowały w znakomitej większości wyraźne wzrosty od pierwszych godziny handlu.

Trump wraca do Białego Domu, rynki spokojniejsze. PMI usługowe lepsze od oczekiwań

Powodem powyższego była informacja o powrocie Trampa do pełnienia obowiązków w Białym Domu, co potwierdza poprawę zdrowia kandydata Republikanów w najbliższych wyborach. O ile przebieg dalszy kampanii w tym zaplanowane wcześniej debaty stoją pod znakiem zapytania, o tyle rośnie prawdopodobieństwo osiągnięcia porozumienia w Kongresie dotyczącego kolejnej rundy programów stymulacyjnych. Wsparciem dla takiego scenariusza są również ostatnie wypowiedzi przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, która wyraziła optymizm co do dalszych negocjacji na tym polu. Dodatkowo lepsze od oczekiwań finalne dane dotyczące wrześniowych odczytów indeksów PMI usług wspierało notowania od strony fundamentalnej. W rezultacie początek tygodnia przebiegał pod dyktando popytu, co przełożyło się na ponad 1,0% wzrosty w przypadku europejskich rynków bazowych oraz na zwyżki w okolicach 2,0% w przypadku amerykańskich indeksów – technologiczny Nasdaq100 zyskał nawet 2,25%.

W reakcji na powyższe nie tylko rynki akcji notowały wzrosty, ale również surowce, w szczególności ropa naftowa. Notowania gatunku Brent zyskały ponad 5,0% i osiągnęły poziom ponad 41,4 USD za baryłkę. Tryb tzw. risk on przełożył się także na odpływ kapitału z bezpiecznych przystani takich jak amerykański dług – rentowności 10- letnich skarbowych USA wzrosły do poziom 0,78%, czyli poziomów najwyższych od czerwca bieżącego roku.

Popyt na ryzykowniejsze aktywa przełożył się również na dobre zachowanie rynków rozwijających się, z których wyróżniał się krajowy rynek akcji. WIG20 zyskał ponad 2,0%, a poza JSW prym wiodły spółki paliwowe na bazie rosnących cen ropy naftowej. Bardzo dobrze zachowywał się również segment średnich spółek, a przebicie mWIG40 poziomu 3600 pkt. było niejako potwierdzeniem zakończenia wrześniowej korekty.

Oczekiwania co do dzisiejszej sesji

Po wczorajszym obfitym kalendarium makroekonomiczny, dziś poza niemieckimi zamówieniami w przemyśle za sierpień, które okazały się lepsze od oczekiwań, nie zostaną oblukrowane ważniejsze dane makro. Inwestorzy będą zatem wyczekiwać doniesień w kwestii stanu zdrowia prezydenta Trumpa, szans na porozumienie w kwestii programów stymulacyjnych w USA i EU, czy na linii Londyn-Bruksela.

Warto zobaczyć również: Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here