Naga MarketsRopa Brent w piątek rano przekracza 45 dol. za baryłkę zapowiadając spory tygodniowy wzrost ceny surowcaCena ropy naftowej WTI Crude w piątek rano oscyluje wokół 42,40 dol. za baryłkę i zmierza do zakończenia tygodnia na plusie, w którym rosła pewność co do odbudowy popytu na ropę mimo wciąż panującej pandemii koronawirusa.

  • Ropa naftowa WTI oraz Brent mogą zakończyć ten tydzień z niemal 3-proc. tygodniowym wzrostem.
  • Amerykańskie zapasy ropy w zeszłym tygodniu ponownie skurczyły się.
  • OPEC+ prawdopodobnie podtrzyma obowiązujące w grupie redukcje produkcji surowca.

Cena ropy naftowej kończy dobry tydzień

Cena ropy WTI notowanej w kontraktach terminowych na amerykańskiej NYMEX w czwartek zredukowała o 1,01% środowy wzrost o 2,55% i dzień zakończyła z ceną 42,24 dol. za baryłkę. Piątek przynosi silniejsze odbudowanie ceny ropy, a notowania wzbijają się rano wyżej o 0,40% w okolice 42,40 dol. Jeśli tydzień zostałby zamknięty już teraz, ostatnie 5 dni notowań przyniosłoby zwyżkę kursu o 2,8%

Te artykuły również Cię zainteresują
Ropa Brent w piątek rano przekracza 45 dol. za baryłkę zapowiadając spory tygodniowy wzrost ceny surowca
Notowania kontraktów na ropę WTI na NYMEX. Źródło: tradingview.com

Natomiast futures na ropę Brent notowane na europejskiej ICE w czwartek potaniały o 1,03% do 44,96 dol. i w piątek rano wybijają powyżej 45 dol. za baryłkę.

Ropa Brent w piątek rano przekracza 45 dol. za baryłkę zapowiadając spory tygodniowy wzrost ceny surowca
Notowania kontraktów na ropę Brent na ICE Europe. Źródło: tradingview.com

Ceny ropy zbliżają się zamknięcia tego tygodnia z blisko 3-proc. zyskiem na fali rosnącego popytu na ropę, co potwierdziły opublikowane w tym tygodniu dane ze strony amerykańskiej administracji. Zapasy ropy, benzyny i destylatów spadły w tym tygodniu wraz ze zwiększeniem produkcji przez rafinerie w odpowiedzi na wzrastające zainteresowanie.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Rośnie popyt na ropę

Przyglądając się bliżej zapasom ropy, te spadły już trzeci tydzień z rzędu, przekraczając oczekiwania analityków również po raz trzeci z kolei.

Ropa Brent w piątek rano przekracza 45 dol. za baryłkę zapowiadając spory tygodniowy wzrost ceny surowca
Zapasy ropy w USA według danych EIA. Źródło: investing.com

– Sytuacja nieco się poprawiła, jednak dynamika rynku jest wciąż daleka od wspaniałej. Rynek jest przesycony. – stwierdził Robert Yawger, dyrektor działy kontraktów na rynku energetycznym w Mizuho Securities.

Jednak International Energy Agency zmniejszyła prognozy dotyczące popytu na ropę w tym roku, a zasadniczym powodem ma być znacznie mniejszy ruch lotniczy, który ograniczy światową konsumpcję ropy o 8,1 mln baryłek dziennie w tym roku.

Zobacz również: Cena ropy naftowej WTI w środę powyżej 42 dol., zapasy w USA znów maleją

Podobnie przewidywania dotyczące popytu na ropę opublikował w tym tygodniu także OPEC. Analitycy kartelu spodziewają się na ten moment redukcji o 9,06 mln baryłek dziennie, względem wcześniej zapowiadanych 8,95 mln.

OPEC i Rosja, czyli OPEC+ nadal podtrzymują redukcję podaży surowca na rynki o około 10%, jednak w tym miesiącu kraje wchodzące w skład grupy zaczynają stopniowo luzować te ograniczenia.

Minister Energii Federacji Rosyjskiej, Aleksander Nowak, stwierdził, że nie spodziewa się, żeby spotkanie OPEC w kolejnym tygodniu przyniosło zdecydowane decyzje co do zwiększenia produkcji ropy.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here