Naga Markets

Ropa Brent w górę w piątek, USA rozważa kolejne uwolnienie rezerw strategicznychRopa naftowa Brent drożeje w piątek odbijając od lokalnych 7-miesięcznych minimów wyznaczonych w środę. Wsparciem dla notowań było osłabienie dolara.

Ropa Brent drożeje, słaby dolar wspiera zwyżkę

Cena ropy naftowej Brent w porannej części piątkowej sesji wzrasta o 2,1% do 90,40 dol. za baryłkę, po tym gdy w środę osunęła się poniżej 88 dol. za baryłkę. Wciąż jednak ropa jest tańsza niż przed początkiem inwazji Rosji na Ukrainę.– Rosnący do wieloletnich maksimów dolar amerykański był głównym czynnikiem niedźwiedzim dla ropy naftowej, a w obliczu kolejnej podwyżki stóp procentowych przez Fed, siła ta będzie się utrzymywać. – zauważył Dennis Kissler, analityk w BOK Financial. – Dolar, wraz z blokadą Chin, “wystraszyły” sektor energetyczny.

Ropa Brent w górę w piątek, USA rozważa kolejne uwolnienie rezerw strategicznych
Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

Indeks dolara opada w piątek o ponad 1% do 108,50 pkt., co wskazuje na ogólne osłabienie amerykańskiej waluty zapewniając wsparcie notowaniom ropy naftowej.

– Ceny ropy naftowej walczą o życie. Jednak wygląda na to, że załamanie cen surowca napędzane destrukcją popytu być może znalazło już dołek. Traderzy wycenili głównie ograniczenia w Chinach związane z COVID oraz obawy o popyt związane z agresywnymi sygnałami zacieśniania przez EBC i Fed. – stwierdził Ed Moya, analityk rynku towarowego OANDA.

– Ropa naftowa próbuje odbić od najniższych poziomów od lutego, ponieważ ostatnie dwa tygodnie wyprzedaży wynikały z postrzeganego spowolnienia zarówno w Azji, jak i Europie z oczekiwaniami, że nadchodzi destrukcja popytu – stwierdził Kissler z BOK Financial.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

XTB

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Tymczasem administracja Bidena rozważa możliwość kolejnego uwolnienia Strategicznych Rezerw Ropy, aby zapobiec skokowi cen ropy, gdy sankcje UE na dostawy z Rosji wejdą w życie tej zimy. Już od kilku miesięcy obowiązuje wcześniejsze porozumienie w ramach którego mocarstwa zachodnie zrzeszone w ramach IEA wypuszczają łącznie 180 mln baryłek ze swoich strategicznych rezerw przez 6 miesięcy (1 mln baryłek dziennie).

Zapasy ropy naftowej w USA w zeszłym tygodniu zwiększyły się niespodziewania aż o 8,84 mln baryłek wobec prognozy spadku o 250 tys. baryłek, jak wynika z danych przedstawionych przez Energy Information Administration (EIA).

EIA podniosła także prognozę globalnego popytu na ropę, jednocześnie obniżając prognozę podaży w USA.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara forum | ccc akcje kupno | notowanie dax | eurocash kurs | dolar nowozelandzki pln | pkp cargo kurs akcji |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułKursy walut kończą burzliwy tydzień spadkami, kurs euro znów przewyższa kurs dolara
Następny artykułRynki znudziły się dolarem? Czas na inne aktywa?
Redaktor Comparic24.tv oraz Comparic.pl. Autor publikacji naukowych ekonomii oraz organizator wydarzeń ekonomicznych, m.in. corocznego Kongresu Invest Cuffs. Przedsiębiorca, z rynkami związany od 2017 roku. Ceni inwestowanie w wartość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here