Naga Markets

Ropa brent rysuje świecę pin bar. Wykres dnia VantageNotowania ropy naftowej brent w trakcie poniedziałkowej sesji silniej spadały, jednak przed jej zakończeniem udało się odrzucić niemal cały zakres deprecjacji. Przez chwilę za baryłę płacono mniej niż 87 dolarów, czyli najmniej od początku roku. Ceny wróciły jednak szybko do normy i obecnie ta sama baryłka kosztuje 87,7 dol., a na wykresach utworzyła się ciekawa świeca sygnalna.

Ropa odbija po ostatniej deprecjacji

Na początku poniedziałkowego handlu ropa naftowa spadła do nowych wielotygodniowych minimów. Po tym jak w zeszłym tygodniu Brent straciła około 9%, a WTI około 11%. Silniejszy kurs dolara ciążył na rynku czarnego złota. Sygnały z rynku obligacji o wysokim ryzyku recesji oraz ciągłe zmagania Chin z Covidem i słabą gospodarką również zwiększyły presję na sprzedaż.

Ale rynki widziały wczoraj znaczną zmienność intraday po doniesieniach, że OPEC+ chce zwiększyć podaż na swoim następnym spotkaniu 4 grudnia. Doniesienia te zostały szybko zdementowane przez Arabię Saudyjską.

Doprowadziło to do gwałtownego odreagowania od najniższych poziomów. Zwiększenie podaży wydaje się dziwnym posunięciem w sytuacji, gdy popyt jest wciąż tak niepewny. Unijny zakaz dla rosyjskiej ropy, który wkrótce wejdzie w życie, również oznacza niewielką jasność. Na październikowym spotkaniu kartel zmniejszył produkcję o 2 mln baryłek dziennie.

Handluj kryptowalutami, akcjami oraz na Forex w formie CFD razem z Vantage Marketes. Uzyskaj dostęp do światowych rynków na platformie ProTrader z wykresami TradingView

ZACZNIJ INWESTOWANIE

Wykres dnia. Ropa naftowa brent i odbicie od wsparcia na wykresie tygodniowym

Wydaje się, że jakiekolwiek zmiany w podaży ropy przez OPEC+ nastąpią prawdopodobnie w przyszłym roku, kiedy będzie więcej pewności co do rosyjskiej podaży. W międzyczasie głównym motorem napędowym może być dolar i sezonowa miękkość.

Ropa brent rysuje świecę pin bar. Wykres dnia Vantage
Ropa brent na wykresie W1 oczami Vantage

Brent na krótko spadała poniżej wrześniowego wsparcia przy 82,46 USD, ale ostatecznie zamknęła się gwałtownie wyżej przy 87,85 USD w zdecydowanym odrzuceniu niższych cen. Październikowy szczyt z zeszłego roku na poziomie 85,79 USD wygląda obecnie jak początkowe wsparcie. W przyszłości może pojawić się zmienność. Warto obserwować nagłówki gazet oraz portali odnośnie rynku czarnego złota.

XTB

Kursy walut oczami analityków Vantage

Dolar odnotował silne zyski w wysokości 0,82% na rozpoczęcie tygodnia. Jednak zniwelował część wczorajszych wzrostów po tym, jak DXY trafił na opór w pobliżu 108. Ostatnia retoryka Fed nadal wskazywała na zmianę biegów w dół w przyszłym miesiącu. Jednak nadal pozostaje wiele do zrobienia. Rentowność amerykańskich obligacji skarbowych pozostała na stosunkowo niezmienionym poziomie, gdyż 10-letnia stopa oscylowała wokół 3,80%.

EUR/USD spadł o 0,8% i zamknął się na poziomie 1,0239. Pozostaje on mocno poniżej 1,03. GBP/USD zamknął się niżej o 0,59%, ale handluje powyżej 1,18. Premier Sunak podobno odrzucił plany porozumienia z UE w stylu szwajcarskim, które zacieśniłoby więzi.

USD/JPY wzrósł o 1,26% powyżej 142. Główny walor walczy skromnie dziś rano. 100-dniowa SMA znajduje się na poziomie 141,07.

AUD/USD zanurkował o 1% i spadł poniżej wsparcia na 0,6681. USD/CAD wyskoczył wyżej do ważnego poziomu Fib (38,2%) sierpniowego rajdu na 1,35.Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułPlatyna znów może drożeć. Rynek obawia się globalnego deficytu surowca
Następny artykułKurs dolara wskazuje na korektę. Rynek czeka na jutrzejsze zapiski FED
Student ekonomii, spec. biznes międzynarodowy oraz analityki gospodarczej na Wydziale Ekonomicznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Aktywny prelegent podczas wielu ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji naukowych powiązanych z tematyką ekonomii i rynków finansowych. Od 2 lat należy do zarządu Koła Naukowego Ekonomistów UMCS i pełni w nim funkcję specjalisty ds. marketingu i promocji. Od 2019 r. ambasador Camp Leaders and Resort Leaders Poland. Uczestnik programu Work and Travel do Stanów Zjednoczonych. Średnio- i długookresowy inwestor, angażujący się głównie na amerykańskim oraz polskim rynku akcji. Jego zainteresowania to kinematografia, psychologia oraz sport - w szczególności piłka nożna i Formuła 1.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here