Naga Marketsrafineria w tle zachód słońcaRopa Brent odnotowuje w tym tygodniu największy tygodniowy wzrost od połowy lutego. W weekend dojdzie do spotkania OPEC i jej sojuszników, aby rozważyć dalszą politykę produkcji i przedyskutować rosnące napięcia polityczne w rejonie Zatoki Perskiej. Za jedną baryłkę ropy Brent należy dziś zapłacić około 73 USD.


OPEC+ utrzyma produkcję na niskim poziomie?

Kontrakty futures na ropę Brent wzrosły o 3,5% w tym tygodniu. Arabia Saudyjska, Rosja i inni główni producenci w koalicji OPEC + będą gromadzić się w Jeddah (miasto w zachodniej części Arabii Saudyjskiej), gdzie w ciągu najbliższych kilku dni będą dyskutowane kluczowe tematy związane z wydobyciem ropy naftowej. Podczas gdy sankcje USA ograniczają eksport ze strony Iranu, regionalne tarcia narastają. Saudyjczycy poinformowali w mijającym tygodniu, że dwa tankowce zostały zaatakowane i oskarżyły Iran o nasłanie ataku z użyciem dronów na ich stacje paliwowe. Rosną również obawy o eskalację konfliktu między Ameryką, a Republiką Islamską.

Niedawne ataki na tankowce i stacje pomp podkreśliły, jak poważna i destrukcyjna może być wojna na Bliskim Wschodzie. Obniżki dostaw przez Organizację Krajów Eksportujących Ropę Naftową i jej sojuszników – które były dużym czynnikiem zwiększającym cenę ropy od początku tego roku – zostaną ponownie przedyskutowane w ten weekend. Inwestorzy będą szukać informacji pod kątem potencjalnego przedłużenia cięć w produkcji. Dodatkowo eskalująca wojna handlowa na linii USA-Chiny zagraża perspektywom globalnego wzrostu.

Wydaje mi się, że produkcja ropy będzie dalej maleć. Te akty sabotażu mogą być dość destrukcyjne, a poza tym wiadomo, że wenezuelski eksport został objęty sankcjami przez USA –  powiedziała Amy Myers Jaffe, starszy pracownik w Council on Foreign Relations w Nowym Jorku.

Jednak potencjalne wzrosty ropy są nadal ograniczone obawami, że globalny wzrost znacznie zmniejszy popyt na ropę naftową i może zostać osłabiony przez eskalującą wojnę handlową między USA i Chinami.  Według komentarzy z chińskich mediów w piątek Pekin może nie być zainteresowany kontynuowaniem negocjacji, gdyż nie widzi „szczerości” w podejściu prezydenta USA Donalda Trumpa.

Kurs ropy rośnie czwarty dzień

Notowania ropy Brent kontynuują impuls wzrostowy. Cena w trakcie piątkowej sesji znajduje się na poziomie 73,25 USD i dzieli ją już niewiele od tegorocznego szczytu 76 USD. Jeśli dojdzie do jego przebicia umożliwi to test psychologicznego poziomu 80 USD, a w konsekwencji zeszłorocznego szczytu 87,50 USD. Z drugiej strony przebicie wsparcia 70 USD otworzy drogę do niższych poziomów.

Kurs ropy Brent 17 maja 2019Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here