Cena ropy Brent wybiła powyżej 60 dol. za baryłkę, po raz pierwszy od końca stycznia 2020 roku, wspomagana zmniejszeniem podaży surowca na rynki w lutym oraz zwiększonymi szansami na pojawienie się pakietu stymulacji fiskalnej w Stanach Zjednoczonych.
- Liczba platform wiertniczych w USA wzrosła w zeszłym tygodniu o 4 do 299, jak wynika z danych Baker Hughes z 5 lutego
- Już we wtorek pojawią szacunkowe dane o poziomie rezerw ropy w USA
- Słabe dane dotyczące zatrudnienia w USA zwiększają szansę na szybkie wdrożenie pakietu fiskalnego
Ropa Brent powyżej 60 dol. po raz pierwszy od stycznia 2020 r.
Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie NYMEX w poniedziałek rano wzrasta o 1,14% do 57,50 dol. za baryłkę. To już szósta z rzędu wzrostowa sesja, zatem jak do tej pory każdy dzień notowań w lutym przyniósł zwyżkę kursu surowca i od początku miesiąca wynosi ona 10,15%. Natomiast, od początku roku ropa WTI zyskała 18,49%.
Te artykuły również Cię zainteresują
Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej ICE w porannej części poniedziałkowej sesji po raz pierwszy od końca stycznia 2020 roku przebiła poziom 60 dol. za baryłkę i kontynuuje rajd w górę osiągając dzienny wzrost o 1,01% do 60,16 dol. bbl.
Zasadniczym wsparciem dla cen ropy są rzecz jasna ograniczenia wydobycia surowca przez OPEC+. Trwają one już od kwietnia 2020 roku i choć od początku stycznia uległy one zmniejszeniu względem poprzednich poziomów, to nadal jest to główny czynnik wypychający notowania w górę.
Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.
Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!
W lutym, oprócz ogólnego planu OPEC+ ograniczającego podaż o 1,5 mln baryłek, Arabia Saudyjska dobrowolnie zredukowała produkcję o dodatkowe 1 mln baryłek.
Zobacz również: Jak handlować ropą naftową w Plus500?
Wsparciem dla notowań surowca było także zwiększenie szans na pakiet stymulacji fiskalnej w Stanach Zjednoczonych. Słabe dane dotyczące zatrudnienia w sektorze pozarolniczych wskazują na możliwość szybszego wdrożenia programu. Według zapowiedzi spikerki Kongresu, Nancy Pelosi, ma on pojawić się do 15 marca tego roku.
Autor poleca również:
- Bitcoin jest konkurentem dla złota, twierdzi główny ekonomista CME
- Cena ropy WTI na rocznych szczytach. Pomogły kurczące się rezerwy w USA
- Kurs euro (EUR/USD) ma spadać w 2021 r. według prognoz JPMorgan