Naga MarketsSzyb wydobywczy ropy naftowejRopa Brent, a konkretnie jej notowania, osuwają się kolejny dzień z rzędu, a spadek cechuje wysokie momentum. To jednak nie hamuje optymizmu analityków Citigroup, którzy zakładają cel na poziomie 78 dolarów w ciągu trzech miesięcy. 

Analitycy Citigroup zauważają globalnie pogarszającą się sytuację gospodarczą powodowaną wojną handlową. Jednakże ich zdaniem, makroekonomiczny pesymizm “maskuje namacalne fundamenty” na rynku ropy naftowej.

Zobacz też: Gorączka złota trwa? Najsilniejszy skok cen od 2016 r.

Wspomniane fundamenty napawające optymizmem według Citi to m.in. ryzyko związane z podażą, rosnący popyt na półkuli północnej, pozycjonowanie lekkich funduszy i napięty rynek fizyczny. Wzrost notowań ropy w najbliższych 3 miesiącach może dodatkowo napędzać zobowiązanie Arabii Saudyjskiej do gromadzenia zapasów, a tym samym ograniczenie produkcji w okresie letnim.

Wskaźniki techniczne sugerują wzrost?

Jak zauważa Bloomberg, wskaźniki techniczne zdają się wtórować tezom stawianym przez Citigroup. Cena na wykresie znajduje się bowiem w ostatnich dniach pod dolną wstęgą Bollingera, która skierowana jest pod ostrym kątem w dół. Tak duża zmienność może sugerować nadchodzące odbicie.

Ponadto, 14-dniowy wskaźnik siły relatywnej (RSI) znalazł się w strefie wyprzedania, pod poziomem 30, co wskazuje na potencjał do wzrostów. Jednakże należy pamiętać o tym, że w silnych trendach, cena może bardzo długo przebywać w strefie wykupienia / wyprzedania.

Na tę chwilę, trudno powiedzieć gdzie zatrzymają się spadki. Na poniższym wykresie widać. jednak, że cena czarnego złota musiałaby wzrosnąć o niemal 30% z obecnych poziomów, by osiągnąć pułap cenowy 78 dolarów wskazywany przez Citigroup.

Kontrakty terminowe na ropę Brent - wykres dzienny - 4 czerwca 2019
Kontrakty terminowe na ropę Brent – wykres dzienny – 4 czerwca 2019


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here