Naga MarketsRopa Brent opada z 8-miesięcznych szczytów przez wątpliwości dot. szczepionkiCena ropy naftowej WTI w piątek zyskuje ponad 0,5% mimo niskiej aktywności amerykańskich inwestorów w dzień po narodowym Święcie Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych.

  • Blisko 6 mln Amerykanów skorzystało z usług linii lotniczych w ostatnich sześciu dniach przed czwartkowym Świętem Dziękczynienia ignorując zalecenia federalnych agencji
  • Może to okazać się pozytywnym bodźcem dla rynku paliw
  • ExxonMobil znacznie zmniejszył swoje prognozy dotyczące ceny ropy Brent na kolejne 5 lat. Zdaniem analityków firmy, ma ona oscylować między 50 a 55 dol. do 2025 roku

Ropa Brent powyżej 48 dol. bbl

Cena ropy naftowej WTI w piątek wzrasta o 0,58% do 45,24 dol. za baryłkę, w sytuacji gdy amerykańska giełda surowcowa NYMEX jest czynna w okrojonym czasie handlu z uwagi na święto państwowe w USA.

Te artykuły również Cię zainteresują
Ropa Brent opada z 8-miesięcznych szczytów przez wątpliwości dot. szczepionki
Notowania ropy WTI. Źródło: tradingview.com

Tymczasem, ropa Brent notowana na europejskiej giełdzie surowcowej ICE w piątek rano drożeje o 0,67% do 48,02 dol. za baryłkę, co oznacza, że jak do tej pory notowania surowca zyskały w tym tygodniu już 6,50%.

Ropa Brent opada z 8-miesięcznych szczytów przez wątpliwości dot. szczepionki
Notowania ropy Brent na ICE. Źródło: tradingview.com

To już czwarty z rzędu tydzień wzrostu kursu ropy Brent, co oznacza, że każdy tydzień w listopadzie, przynajmniej do tego momentu, przynosił zwyżkę. Łącznie wynosi ona obecnie 26,90%.

Za takim wzrostem notowań surowca stoi przede wszystkim komplet informacji o progresie prac nad szczepionką na koronawirusa. Pfizer oraz Moderna zaprezentowały wyniki wstępnych badań, z których wynika, że ich środki ochronne na COVID-19 zapewniają około 95-procentową skuteczność.

Brytyjska AstraZeneca również zaprezentowała opracowywaną szczepionkę, jednak w tym przypadku skuteczność to jedynie 70%. Co więcej, sposób obliczenia rezultatu spotkał się z krytyką środowiska naukowego, które stwierdziło, że uśrednianie wyniku dwóch prób do 70% prowadzi do błędów interpretacyjnych finalnego odczytu. Jednak nawet wzięcie pod uwagę mniej skutecznej próby, która dała rezultat 62%, spełnia wymogi amerykańskiej agencji FDA.

Zobacz również: Cena złota bez większej siły zmaga się z wybiciem po gwałtownym załamaniu

Zdaniem analityków, po sporym rajdzie notowań ropy naftowej może nadejść czas na korektę. W ostatnich trzech tygodniach rynki przesyciły się optymizmem, które może okazać się przesadny i możliwe, że impulsem do spadków mogą okazać się ewentualne informacje o trudnościach wprowadzenia szczepionki lub jej mniejsza finalna skuteczność.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

W przyszłym tygodniu miejsce mieć będzie długo wyczekiwane spotkanie OPEC+, na którym mogą zostać przedstawione kluczowe decyzje dotyczące planu redukcji wydobycia ropy naftowej przez kraje wchodzące w skład grupy. Wciąż obowiązujący plan zakłada, że obecne ograniczenie wynoszące 7,7 mln baryłek dziennie, zostanie zmniejszone do 5,7 mln baryłek.

Jednak z uwagi na zwiększoną podaż ropy, m.in. wskutek wznowienia produkcji przez Libię, wywołała presję na kartel i prawdopodobne jest podjęcie przez komitet grupy decyzji o przesunięciu zmniejszenia redukcji o kolejne 3 miesiące, do końca marca 2021 roku.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here