Naga MarketsRopa naftowa w Londynie spadła dziś do najniższego poziomu od prawie 21 lat, gdy globalna relacja popytu i podaży utworzyła swoistą pułapkę dla notowań. W poniedziałek ​​amerykańskie kontrakty terminowe na ropę WTI spadły poniżej zera. W środę Brent kontynuuje deprecjację spadając ponad 14 procent do poziomu 16 USD za baryłkę. Tylko w tym tygodniu surowiec został przeceniony o 40 procent.

  • Producenci OPEC + we wtorek odbyli rozmowę
  • Niskie ceny ropy mogą pozostać na dłużej
  • Zapełniają się globalne magazyny

Ropa Brent najtańsza od 21 lat. Rynek energii na krawędzi

Globalny popyt został zmiażdżony blokadami wynikającymi z koronawirusa. To spowodowało, że pojawiły się obawy, iż niechciany olej przytłoczy ograniczoną pojemność magazynową, co wywołało prawdziwy szał sprzedaży. Ministrowie ds. surowców z koalicji OPEC + we wtorek odbyli nieplanowane połączenie konferencyjne, aby omówić bieżące wydarzenia, choć według końcowego oświadczenia nie zdecydowano się na żadne nowe środki przeciwdziałające spadkowi cen.

Te artykuły również Cię zainteresują
Sojusz zgodził się obniżyć produkcję o około 10 milionów baryłek dziennie na początku tego miesiąca, ale cięcia rozpoczną się dopiero w maju. Nawet wtedy nie wystarczą, aby zrównoważyć zniszczenie popytu spowodowane przez wirusa, które może wynosić nawet 30 milionów baryłek dziennie.

Istnieją oznaki, że te oszałamiająco niskie ceny pozostaną na dłużej. Royal Vopak NV, największa niezależna firma magazynująca na świecie, oświadczyła, że ​​prawie cała jej powierzchnia jest już wynajmowana. Popularny byk naftowy, Pierre Andurand, ostrzegł, że ropa naftowa może ponownie spaść poniżej zera i określił rynek jako niebezpieczny do handlu.

Jednocześnie zaczęło się pojawiać coraz więcej poszkodowanych ostatnich zawirowań. Interactive Brokers LLC ogłosił tymczasową stratę w wysokości 88 mln USD po tym, jak klienci posiadający długie pozycje na majowym kontrakcie WTI po wygaśnięciu odnotowali straty przekraczające kapitał własny na ich rachunkach. W Korei Południowej kryzys spowodował zamrożenie systemu maklerskiego Kiwoom Securities Co., ponieważ system nie rozpoznał cen poniżej zera.

Cały rynek energii jest wciąż na krawędzi. Wciąż nie ma odpowiedzi na temat globalnych możliwości przechowywania i nie wiadomo kiedy popyt może ulec poprawie – powiedział Howie Lee, ekonomista z Oversea-Chinese Banking Corp. w Singapurze.

Zapasy w największym amerykańskim centrum magazynowym w Cushing w stanie Oklahoma są najwyższe od 2017 r. i oczekuje się dalszego wzrostu. Finansowany przez przemysł amerykański instytut naftowy poinformował, że zapasy ropy wzrosły w zeszłym tygodniu o 13,2 miliona baryłek, a dostawy w Cushing wzrosły o prawie 5 milionów baryłek. Oficjalne dane Administracji Informacji Energetycznej zostaną opublikowane później w środę.

Nikt nie wie, gdzie jest dno. Możemy zobaczyć kolejną falę przeceny, gdy kolejne dane pokażą ogromny wzrost zapasów surowca – powiedziała Vandana Hari, założycielka Vanda Insights w Singapurze.

Ropa pogrążona w silnej bessie przez koronawirusa

Kontrakty terminowe Brent na czerwcową dostawę straciły 15% spadając do blisko 16 USD za baryłkę, podczas gdy nowojorski West Texas Intermediate spadł o 5%, tracąc prawie połowę swojej wartości we wtorek. Ceny nadal spadają w obawie przed ogromnym nadmiarem podaży, co spowodowało, że majowy kontrakt WTI spadł do -40,32 USD za baryłkę w poniedziałek.

Tymczasem w środę ropa Brent kontynuuje deprecjację spadając ponad 14 procent do poziomu 16 USD za baryłkę. Tylko w tym tygodniu surowiec został przeceniony o 40 procent.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Kurs ropy Brent na interwale miesiecznym, tradingviewcom
Kurs ropy Brent na interwale miesięcznym, tradingviewcom


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here