Naga Markets

Ropa Brent najdroższa od 8 lat! Sytuacja na rynku sugeruje możliwą kontynuację rajdu Cena ropy naftowej Brent w środę pokonała barierę 90 dol./bbl i choć w czwartek tanieje, to nadal jest notowana w okolicach wieloletnich maksimów. Po raz ostatni tak droga ropa Brent oraz WTI były w 2014 roku.

Ropa WTI tanieje w czwartek

Cena ropy naftowej WTI notowanej na amerykańskiej giełdzie surowcowej NYMEX w czwartek rano spada o 0,26% do 87,12 dol. za baryłkę, po tym, gdy sesję wcześniej otarła się o 88 dol. za baryłkę. Łącznie od początku tego roku kontrakty na ropę WTI podrożały o niemal 16%.Tymczasem, kontrakty na ropę Brent notowane na europejskiej giełdzie ICE w środę przekroczyły tymczasowo ceną 90 dol. za baryłkę po raz pierwszy od 2014 roku. Notowania nie utrzymały tych poziomów i w czwartek cena ropy Brent oscyluje wokół poziomu 89,72 dol./bbl.

TradingView Chart
Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

– Na rynku odczuć można atmosferę poddenerwowania tym, że fizyczne dostawy mogą zostać zakłócone. – stwierdził Paul Sheldon, analityk w S&P Global Platts. – Najprawdopodobniej przepływy będą kontynuowane, ale wciąż pozostaje ryzyko, że coś może wpłynąć na fizyczny bilans.

Jednym z głównych czynników, który wpływa na poranną czwartkową przecenę notowań ropy jest zdecydowane umocnienie dolara amerykańskiego na fali informacji zaprezentowanych w środę przez Rezerwę Federalną (jastrzębie zapowiedzi co do polityki pieniężnej). Indeks dolara (DXY) wzrósł o 0,54% w środę i zyskuje kolejne 0,31% w czwartek zbliżając się do okolic półtorarocznych maksimów tuż poniżej 97 pkt.

TradingView Chart
Notowania indeksu dolara (DXY). Źródło: tradingview.com

Nie ustają niepokoje związane z potencjalną eskalacją napięć na linii Ukraina-Rosja-NATO. We wtorek prezydent USA, Joe Biden, ostrzegł przed możliwością wprowadzenia sankcji przez Stany Zjednoczone na Rosję, jeśli dojdzie do inwazji. Wśród bieżących geopolitycznych problemów wymienić należy także nasilające się ataki Ruchu Huti na infrastrukturę naftową ZEA.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

XTB

Zapasy ropy naftowej WTI w USA wzrosły w zeszłym tygodniu o 2,37 mln baryłek, jak wynika z opublikowanych 26 stycznia danych Energy Information Administration. To wynik, który zaskoczył analityków przeciętnie spodziewających się ich skurczenia o 728 tys. baryłek.

Zwiększyły się także zapasy paliw w USA, o 1,3 mln baryłek wobec prognozy ich wzrostu o 2,55 mln baryłek.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: wirtualna polska akcje notowania | mercator akcje | kursu funta | kurs dolara nowozelandzkiego sprzedaż | kurs franka prognozy na najbliższe dni | kursy kryptowalut prognozy |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here