Naga Markets

Ropa Brent może podrożeć do 141 dol./bbl, prognozuje bank MUFGCeny kontraktów na ropę Brent od początku roku zanotowały zwyżkę o około 50%, po tym gdy w całym 2021 roku wzrosły również o 50%. Jak prognozuje bank inwestycyjny MUFG, rajd ten będzie kontynuowany w kolejnych miesiącach.

Ropa naftowa pnie się w górę

Ceny ropy naftowej pną się w górę przez co notowania ropy Brent przebiły poziom 117 dol./bbl osiągając dwumiesięczna maksima.Bieżące czynniki takie jak inwazja Rosji na Ukrainę i konsekwencje tego konfliktu w postaci sankcji czy sytuacja pandemiczna w Chinach, pozostają istotne. Na horyzoncie pojawiają się kolejne bodźce dla rynku, które mogą w niedalekiej przyszłości wywołać wzmożoną zmienność.

Sezonowo, takim czynnikiem są huragany w Stanach Zjednoczonych w sezonie letnim, które powodują wyłączenie części amerykańskiego przemysłu naftowego. Jak podała agencja NOAA, ten rok może przynieść “ponadnormalny” okres aktywności huraganów.

Ropa Brent może podrożeć do 141 dol./bbl, prognozuje bank MUFG
Kurs ropy naftowej Brent. Źródło: tradingview.com

Prognoza NOAA na sezon huraganów na Atlantyku w 2022 r., który trwa od 1 czerwca do 30 listopada, przewiduje 65% szans na sezon powyżej normy, 25% szans na sezon zbliżony do normy i 10% szans na sezon poniżej normy.

– Jest to kolejne ryzyko dla cen ropy w kontekście fizycznego uniezależnienia się od Rosji, rosnącego popytu, wyczerpujących się zapasów, zmniejszających się wolnych mocy produkcyjnych i niezwykle napiętych rynków produktowych. – podkreślili analitycy MUFG.

Podtrzymujemy naszą opinię, że destrukcja popytu spowodowana cenami, niezbędna do ograniczenia konsumpcji, stanie się powszechna w trzecim kwartale, a cena ropy Brent przekroczy 140 dol. za baryłkę. – dodali.

NED
fpmarkets

Ich zdaniem ten poziom będzie szczytem tegorocznego rajdu, a potem nastąpić powinna stroma przecena. Korekta poniżej 100 dol./bbl raczej nie wchodzi jednak w grę.

– Uważamy, że są to maksymalne progi bólu, które ostatecznie mogą wywołać wstrząs w działalności przedsiębiorstw, ograniczyć konsumpcję prywatną i rozpocząć łagodzenie poważnego zacieśnienia rynku, a cena Brent spadnie do średnio 112 dol./bbl w ostatnim kwartale 2022 r. – zaznaczyli progności MUFG.

W nadchodzących miesiącach popyt na benzynę powinien wzrosnąć, przewidują analitycy MUFG.

Jeśli nie nastąpi wzrost produkcji w rafineriach, rynek benzyny prawdopodobnie będzie się nadal zacieśniał. – oczekują.

Autor poleca również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: aktualny kurs dolar frank | kurs hrywny wykres | kurs bitcoin wykres | allegro akcje rekomendacje | lotos akcje | kurs akcji pzu |Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here