Naga MarketsRopa BRENT kontynuuje wzrosty pomimo umacniania się dolara w środęW bieżącym tygodniu na rynku ropy naftowej nadal przewagę ma strona popytowa. Dynamika zwyżek jednak wyraźnie osłabła, bowiem poziom 60 USD za baryłkę przez wielu producentów był wielokrotnie wymieniany jako satysfakcjonujący dla nich – więc prawdopodobnie kraje wydobywające ropę nie będą już usilnie wspierać kontynuacji wzrostów cen ropy naftowej.

Ropa naftowa cały czas drożeje

Na razie w mocy utrzymane jest porozumienie naftowe OPEC+. Cięcia ropy naftowej w obecnej formie – zarówno te wymieniane w porozumieniu, jak i dodatkowe cięcia, deklarowane przez Arabię Saudyjską – mają potrwać jeszcze do końca marca br. Co nastąpi dalej? Wiele wskazuje na to, że od kwietnia kraje OPEC+ będą kontynuowały proces podwyższania limitów produkcji ropy naftowej, zwłaszcza jeśli ceny ropy w kolejnych tygodniach utrzymają co najmniej podobny poziom cen do tego obserwowanego obecnie.

Te artykuły również Cię zainteresują
Stopniowe zwiększanie produkcji ropy naftowej w OPEC+ jest na rynku oczekiwanym scenariuszem. Najwięcej pytań i spekulacji budzi jednak kwestia dodatkowych cięć, które w lutym i marcu wprowadzili Saudyjczycy, a które wynoszą aż milion baryłek ropy naftowej dziennie. Powrót tak dużej podaży na rynek ropy naftowej z pewnością uderzyłby w ceny surowca, więc wielu uczestników rynku oczekuje, że Arabia Saudyjska zdecyduje się na stopniowe ograniczanie tych ogromnych cięć produkcji.

Globalny rynek ropy naftowej na razie wciąż nie jest przygotowany na znaczący wzrost podaży surowca. Popyt po pandemii odradza się bardzo powoli, do czego przyczyniają się przede wszystkim utrzymane w wielu krajach restrykcje dotyczące przemieszczania się. Nawet przy zadowalającym tempie dystrybucji szczepionek, droga do poziomów popytu sprzed pandemii będzie długa.

Notowania ropy naftowej Brent – dane dzienneConotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here