Naga MarketsRopa brent i WTI: Kurs czarnego złota odbija dzięki polityceNotowania ropy naftowej rozpoczęły bieżący tydzień testem psychologicznej bariery na poziomie 20 USD za baryłkę (w przypadku ropy WTI). Bliskość tak istotnego wsparcia na nowo rozbudziła pytania o to, czy pesymizm na rynku ropy naftowej nie sięgnął już zenitu. 


Kurs ropy odbija od poziomów poniżej 20 dolarów za baryłkę

Perspektywa zejścia notowań ropy naftowej nawet poniżej 20 USD za baryłkę prawdopodobnie była również czynnikiem mobilizującym polityków do działań w celu ustabilizowania oraz sprzyjania wzrostom cen tego surowca. Wczoraj najbardziej zdecydowane deklaracje padły z ust Donalda Trumpa, który zapewnił, że Stany Zjednoczone, Arabia Saudyjska oraz Rosja, już w najbliższych dniach podejmą działania mające na celu wsparcie strony popytowej na rynku ropy naftowej.

Amerykański prezydent zapowiedział spotkania z przedstawicielami branży naftowej w USA w piątek oraz sobotę w celu skonsultowania możliwości związanych ze wspieraniem nie tylko samej tej branży, ale również ogólnie cen ropy naftowej. Trump zasugerował również, że już w ciągu najbliższych kilku dni Arabia Saudyjska oraz Rosja mogą wypracować plan wspólnego działania wspierającego ceny ropy. 

Chociaż w ostatnich tygodniach Saudyjczycy i Rosjanie prezentowali sprzeczne opinie na temat możliwości wzajemnej współpracy, to nie ulega wątpliwości, że niskie ceny ropy naftowej uderzają mocno w budżety obu krajów. Wysoko postawiony bliskowschodni polityk, w rozmowie z agencją Reuters, potwierdził również, że Arabia Saudyjska jest otwarta na działania w tym zakresie.

Na razie doniesienia o potencjalnym porozumieniu pozostają w fazie spekulacji, jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa można założyć, że cierpliwość polityków powoli się kończy i będą oni dążyć do tego, by niskie ceny ropy naftowej nie utrzymały się na dłużej. Nawet odbicie do okolic 35-40 USD za uncję – czyli poziomów, które jeszcze na początku roku były uznawane za „niskie”, byłoby dla wielu producentów dużą ulgą. I zapewne taki będzie ich cel działań w najbliższych tygodniach i miesiącach

Notowania ropy naftowej WTI – dane dzienne
Notowania ropy naftowej brent – dane dzienne


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here