Naga Marketsrafineria w tle zachód słońcaRopa Brent wzrosła do prawie 55 dolarów za baryłkę, gdy jednostronne ograniczenie wydobycia w Arabii Saudyjskiej złagodziło obawy o nadmierną podaż, a „niebieska fala” w USA utorowała drogę do zwiększenia wydatków stymulacyjnych. Kontrakty terminowe w Londynie wzrastają w piątek trzecią sesję z rzędu, około 6% w ciągu tygodnia.

  • Arabia Saudyjska zobowiązała się obniżyć produkcję o 1 milion baryłek dziennie w lutym i marcu
  • Brent miał tylko jeden tygodniowy spadek od końca października
  • Najzimniejszy okres w Pekinie od 1966 r. powoduje wzrost lokalnych cen energii

Ropa naftowa wzrosła o ponad 40% od końca października

Zwycięstwo Demokratów w wyborach w Georgii oznaczają, że partia jest gotowa do przejęcia kontroli nad Senatem, Izbą Reprezentantów i prezydenturą, pobudzając szeroki ruch w górę na rynkach finansowych.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nastąpiło to po tym, jak Arabia Saudyjska zobowiązała się na początku tygodnia obniżyć produkcję o 1 milion baryłek dziennie w lutym i marcu. Jednak utrzymujący się lockdown pozostaje krótkoterminowym ograniczeniem do dalszych wzrostów czarnego złota.

Ropa naftowa wzrosła o ponad 40% od końca października. Słabnący dolar przyczynił się również do zwiększenia atrakcyjności surowców, które są wyceniane tej walucie.

W ciągu ostatnich dziesięciu tygodni handlu odnotowano tylko jeden tygodniowy spadek, który był stosunkowo niewielki. To świadczy o sile rynku ropy w ciągu ostatnich dwóch i pół miesiąca – napisał Carsten Fritsch, analityk Commerzbank AG.

Chociaż popyt w niektórych krajach znajduje się pod presją lockdownów, są też jasne punkty. Najzimniejszy okres w Pekinie od 1966 r. powoduje wzrost lokalnych cen energii. Dodatkowo temperatury w większości Europy i Azji są poniżej normy i oczekuje się, że utrzymają się przez większą część stycznia, zwiększając zapotrzebowanie na energię.

Wydaje się, że niespodziewane obniżenie produkcji w Arabii Saudyjskiej zaskoczyło niektórych azjatyckich nabywców. W czwartek Unipec, oddział handlowy największej chińskiej rafinerii, kupił cztery ładunki ropy z Morza Północnego w ramach okna cenowego prowadzonego przez S&P Global Platts, który odnotował największą aktywność od co najmniej 12 lat.

Partnerem portalu comparic.pl jest broker Dukascopy Europe dający swoim klientom dostęp do rachunków ECN, również w polskich złotych.

Handluj na walutach, indeksach i towarach dzięki Swiss FX & CFD Marketplace. Załóż bezpłatny rachunek tradingowy już teraz!

Ropa naftowa coraz droższa. 60 USD za baryłkę Brent jeszcze w I kw. 2021 r.?

Niedawny wzrost cen pchnął 14-dniowy wskaźnik względnej siły (RSI) na Brent i WTI powyżej 70, co jest technicznym sygnałem wykupienia i sygnalizuje możliwe odwrócenie ostatniego trendu. Jednak dopóki nie pojawią się wyraźne przesłanki do sprzedaży, kurs może kontynuować ruch na północ z celem na okrągły poziom 60 USD/brk., który po raz ostatni był odnotowany w lutym 2020 roku tuż przed ogromną falą przeceny.

Kurs ropy Brent na interwale dziennym, tradingview
Kurs ropy Brent na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here