Naga MarketsRopa będzie znów drożeć, na stacjach zobaczymy ceny 6 zł za litrZmienność cen ropy nie jest ostatnio duża. Jednak jej cena utrzymuje się na wysokich poziomach. I będzie drożeć. Ponieważ dolar się wzmacnia wobec złotego, na stacjach paliw zobaczymy ceny 6 zł/l benzyny Pb95.

  • Ropa brent kosztuje w okolicach 56 USD za baryłkę. W ostatnim tygodniu spadła nieznacznie (0,3 proc.).

Te artykuły również Cię zainteresują
Ropa naftowa będzie drożeć, a razem z nią ceny na stacjach

– Cena ropy utrzymuje się na najwyższych poziomach od marca 2020 r., a więc z okresu jeszcze sprzed pandemii – mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. – Jest to związane z niskimi jej zapasami na świecie pomimo tego, że popyt jest przyduszony w związku z koronawirusem.

Dla zmian cen na rynku ropy istotna jest jedna z pierwszych decyzji Joe Bidena, dotycząca odwołania zgody na budowę rurociągu Keystone, którym miała płynąć ropa z Kanady do rafinerii w USA, w ilości 1 mln baryłek dziennie. To prowadzi do ograniczenia podaży, która i tak już zmalała po decyzjach OPEC.

– Pomimo relatywnie wysokich cen ropy WTI w USA, przewyższających poziom 50 USD za baryłkę, prezydent USA zawiesił także wydawanie pozwoleń na nowe odwierty, co wspiera odbicie cenowe na ropie – wyjaśnia ekspert XTB.

Ceny ropy będą też rosły, jeżeli dojdzie do osłabienia dolara, a tego należy się spodziewać, gdy dojdzie do wypłacania kolejnej pomocy finansowej, przeznaczonej na wspieranie gospodarki USA.

Z tych powodów cena ropy brent może wzrosnąć w ciągu dwóch miesięcy do poziomu 60 USD za baryłkę.

– Dopiero w drugim półroczu ceny będą spadać, jeżeli dojdzie do wzrostu podaży – dodaje M.Stajniak.

Dla polskich konsumentów nie ma dobrych wiadomości. Gdy drożeje ropa i jednocześnie dolar wzmacnia się wobec złotego ceny na stacjach paliw zbliżą się do poziomu 6 zł/l Pb95.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułSrebro wygranym tygodnia, S&P 500 oraz DAX wśród przegranych
Następny artykułWall Street w najdłuższej hossie w historii. Co dalej z S&P 500?
Krzysztof Kamiński redaktor Comparic.pl
Wiedzę z zakresu inwestowania oraz produktów finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych, a jej praktyczne zastosowanie zdobywał na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Uczestnik obrotu na największych rynkach giełdowych świata – NYSE, NASDAQ i LSE. Specjalista rynku kontraktów terminowych na surowce, głównie ropy WTI oraz złota. Autor strategii Wide View Strategy (WiViSt), którą doskonalił zgodnie z maksymą „Tnij szybko straty, pozwól zyskom rosnąć”. Zwolennik analizy technicznej. Sukces w inwestycjach zapewnia mu chłodne podejście do analizy wykresów połączone z konsekwencją i żelaznymi zasadami zarządzania kapitałem. W trakcie swej kariery na rynkach finansowych dzielił się swoim doświadczeniem z inwestorami jednego z największych brokerów Forex na świecie. Redaktor telewizji internetowej Comparic24.tv, odpowiedzialny za prowadzenie programów informacyjnych oraz poświęconych tematyce szeroko pojętego tradingu.

1 KOMENTARZ

  1. Np w kwietniu 2019 r. cena ropy byla ok. 75 $ za barylke a dolar 3,8 zl a cena Pb 95 nie przekroczyla nawet 5 zl. Cena paliw rosnie w Polsce z powodu monopolu panstwa na jego spzredaz i latania dziury budzetowej podatkami. Im wyzsza cena paliwa, tym wieksza akcyza i VAT i tu jest odpowiedz na wzrost ceny paliwa, a nie wzrost ceny ropy i dolara. Juz ktos zapomnial cene ropy powyzej 110 $ i paliwo kosztowalo ponizej 5 zl/ ltr.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here