Naga MarketsRon Paul, amerykański polityk i były kandydat na prezydenta USA, wypowiadał się już na temat bitcoina. Tym razem za pośrednictwem strony internetowej Instytutu Misesa wezwał do debaty na temat przyszłości walut fiducjarnych, złota oraz kryptowalut. Przy okazji zarzucił Stanom Zjednoczonym, że nie mają wolnego rynku. Jest więc nad czym się zastanawiać.


Paul jest członkiem Instytutu Misesa, który promuje w kwestii ekonomii idee tzw. szkoły austriackiej. Jego patronem jest Ludwig von Mises, zwolennik leseferyzmu w gospodarce i indywidualnej wolności jednostki.

Wolny rynek i świadomość obywatelska poszukiwane!

Zdaniem amerykańskiego polityka w USA nie ma wolnego rynku, ponieważ rynkiem steruje określona grupa ludzi. Efektem owego centralnego planowania  jest tłumienie sił rynkowych, co w dłuższej perspektywie może przynieść załamanie gospodarcze.

Paul chce zwrócić uwagę obywatelom, że amerykańskie władze wmawiają im, że dolar jest nadal silną walutą. Rząd ukrywa inflację, dodruk dolara, kreuje sztuczny rozwój gospodarczy i zrzuca z siebie odpowiedzialność za zadłużenie kraju. Manipulacjom podlega także cena złota i ceny akcji oraz obligacji na Wall Street. W artykule dostaje się także Rezerwie Federalnej (FED), której Ron Paul zarzuca niekompetencję i to, że instytucja ta zezwoliła na zbyt duże zadłużenie państwa. To, do czego to wszystko może doprowadzić, możemy obecnie obserwować w Wenezueli (która to swoją drogą stworzyła już własną narodową kryptowalutę).

Na problemy złoto i… kryptowaluty?

Co jest więc wyjściem z sytuacji? Stworzenie alternatywnego systemu monetarnego, w którym nastąpi wycofanie dolara i powrót do standardu złota lub wprowadzenie do szerszego obiegu walut opartych na Blockchainie. Już teraz, zauważa Paul, niektóre kraje kwestionują dolara jako walutę rezerwową globu. Prezentując swoje liberalne poglądy uważa, że ludzi sami powinni decydować, czym chcą płacić.  Jednocześnie podkreśla, że potrzebna jest na tym polu konkurencja, aby ustalić, czy technologia sieci bloków faktyczne może dostarczyć jednostkę płatniczą, która zastąpi metale szlachetne w roli wiarygodnej waluty światowej. Mimo tego jego zdaniem kryptowaluty i standard złota mogą współistnieć.

Niedoszły prezydent USA zwraca też uwagę, że wyzwaniem dla rządzących jest także stworzenie takiej jednostki monetarnej, która może być łatwo wymienialna na coś wartościowego. Do tego celu trzeba będzie wykorzystać naszą liczącą tysiące lat widzę na temat natury pieniądza.  Paul podkreśla jednak, że technologia Blockchain może też zostać wykorzystywana przez rząd do wzmocnienia jego wpływów, co byłoby jego zdaniem jeszcze większym zagrożeniem.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.


tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here