Naga MarketsWe wtorek dolar ponownie nieco oddaje pola. Najmocniejszy jest funt, który zyskuje 0,39 proc. wobec USD. Co ze złotym, frankiem i euro? Zapraszamy na kolejny odcinek Świata walut Marka Rogalskiego – głównego analityka walutowego Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska. Jest to program z którego dowiesz się o wszystkich najważniejszych wydarzeniach, które miały wpływ na rynek walut, a także poznasz najaktualniejsze dane. Wejdź i dowiedz się co się dzieje w Świecie Walut aby być na bieżąco!

  • Wzrosły obawy co do kontestowania wyniku wyborów przez Donalda Trumpa
  • Zamieszanie na Wall Street nie zdołało mocniej podbić dolara
  • W strefie euro negatywny wpływ mają dzisiejsze dane ZEW z Niemiec 

Kurs EURUSD poniżej 1,18

Na Wall Street doszło wczoraj wieczorem do całkowitego wymazania ruchu w górę, jaki pojawił się po informacjach nt. szczepionki Pfizer/BioNTech. Wstępną euforię zastąpiły obawy, co do procesu legislacji leku przez FDA (może on potrwać nawet kilka tygodni), a także jego skuteczności – dr. Fauci z Narodowego Instytutu Zdrowia przyznał, że na obecną chwilę nie jest wiadome, czy daje on długotrwałą odporność na wirusa. Dodał jednak, że bardzo zbliżoną szczepionkę może już niedługo zaprezentować też koncern Moderna.

Indeksy na Wall Street później spadły jednak głębiej, po tym jak wzrosły obawy co do kontestowania wyniku wyborów przez Donalda Trumpa. Szef republikańskiej większości w Senacie, a więc de facto przewodniczący tej izby Kongresu (McConnell) przyznał, że w pełni popiera argumenty Trumpa, co do nieprawidłowości w wyborach i tym samym nie uważa Joe Bidena za prezydenta-elekta. To może zagrozić procesowi płynnego przekazania władzy i tak naprawdę wojnę prawników, bo sztab Bidena nie zamierza siedzieć bezczynnie – oznajmił ekspert BOŚ.

Tymczasem prokurator generalny William Barr wydał dyspozycję, która pozwala federalnym prokuraturom na zawiązanie śledztwa w sytuacji podejrzenia fałszerstwa wyborczego. Zaczyna mówić się o tym, że w niektórych stanach może być problem z uzyskaniem tzw. certyfikatu, co może skomplikować głosowanie elektorów, które jest planowane na 14 grudnia.

Zamieszanie na Wall Street, ani też ryzyko komplikacji powyborczych w USA w najbliższych tygodniach, nie zdołały mocniej podbić dolara. Korekta w górę widoczna była wczoraj wieczorem, ale we wtorek rano dolar ponownie nieco oddaje pola, choć zmiany nie są duże. W przestrzeni G-10 najmocniejszy jest funt, który zyskuje 0,39 proc. wobec dolara. To wynik głosowania w Izbie Lordów, która odrzuciła forsowaną przez rząd kontrowersyjną ustawę Internal Market Bill, co może zwiększać szanse na kompromis z UE – dodał.

W strefie euro negatywny wpływ mają też dzisiejsze dane ZEW z Niemiec (indeks nastrojów analityków rozczarował w listopadzie), ale ważniejsze są wczorajsze doniesienia o tym, że proces legislacji tzw. europejskiego pakietu ratunkowego, może napotkać na trudności.

W sytuacji, kiedy wokół stymulacji fiskalnej pojawiają się znaki zapytania, to rynek może bardziej akcentować konieczność działań ze strony EBC na grudniowym posiedzeniu – podsumował.

Zobacz również inne audycje:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here