Naga Markets

Rok 2022 należeć będzie do rynku akcji i gamingu? Komentuje Marcin TuszkiewiczRok 2021 przyniósł inwestorom wiele bardzo istotnych wydarzeń, wśród których wymienić należy m.in. rozpoczęcie cyklu podwyżek stóp procentowych w Polsce. Coraz wyższe stopy procentowe, to coraz wyższe koszty obsługi długu, co może uderzyć w niektóre spółki. Są jednak branże (przykładowo gaming), które po bardzo solidnej korekcie w 2021 roku mogą zacząć odrabiać, wskazuje Marcin Tuszkiewicz na kanale Comparic24.2022 rokiem rynku akcji?

– Tak bardzo klasycznie mówiąc, jeżeli mamy wzrost gospodarczy, tak jakby cały cykl koniunkturalny, to są okresy, w których powinniśmy dowarzać akcje, w innych surowce i te wszystkie rzeczy powinny ze sobą gdzieś tam pomału się zmieniać. Ten rok był wyjątkowy. On przyśpieszył znacząco ten cykl, dlatego że recesja była najkrótsza w historii, jednocześnie hossa jest bardzo dynamiczna i bardzo mocna. Wynika to przede wszystkim z tego, że to był szok gospodarczy, taki jakby zewnętrzny, a nie wewnętrzny, czyli nie wywołała go sama gospodarka. – wskazuje Marcin Tuszkiewicz.

– Według mnie jesteśmy w fazie ekspansji, czyli cały czas rozwijamy się znacząco. Rosną stopy procentowe, czyli inaczej mówiąc jest dobrze, bo jeżeli miałoby być źle, to stopy procentowe by nie rosły. Jeżeli rosną stopy procentowe, bank centralny stara się dostosować swoją politykę do rozwoju gospodarczego, cały czas prognozy wzrostu gospodarczego są dobre, to powinno nas utwierdzać w tym, że cały czas rynek akcyjny powinien sobie radzić dobrze, tyle tylko, że jesteśmy już po tej początkowej fazie wzrostu, gdzie co nie kupimy, to rośnie. – dodaje także.

Jak wskazuje Marcin Tuszkiewicz, na kanale Comparic24, w tym roku należy brać pod uwagę zapoczątkowaną w październiku serię podwyżek stóp procentowych. Rosnące stopy procentowe, to również rosnące koszty obsługi długu, co może uderzyć w niejedną spółkę. Kolejne posiedzenie NBP odbędzie się początkiem stycznia, co oznacza, że prawdopodobnie stopy procentowe ponownie zostaną podniesione, a stopa referencyjna już teraz jest wyższa niż przed covidem.

Czas na odrodzenie gamingu?

– Uważam, że gaming ma za sobą bardzo solidną korektę. Już mówiłem o gamingu w wakacje, że spodziewam się, że w III/IV kwartale ten gaming zacznie generować lepsze wyniki. To się nie do końca zdarzyło. Oczywiście są spółki takie jak 11Bit, które polecaliśmy na dołkach i faktycznie fajnie rośnie, no ale na przykład PlayWay, czy też Ten Square Games, one jeszcze się nie obudziły. – podkreśla Marcin Tuszkiewicz.

– Mamy sytuację taką, że gaming jest stosunkowo przeceniony. Oczywiście dalej to nie jest tak, że te spółki są mega tanie. Natomiast to jest jednak technologia, to jest jednak rzecz, która ma możliwość skalowania, ma możliwość rozwijania się na inne rynki, np. TSGames podchodził do rynku chińskiego. – dodaje także.

Jak słyszymy na Comparic24, ostatnie miesiące to również czas kotłowania na akcjach CD Projektu, gdzie poziom 200/210 zł jest jak na razie sufitem nie do przebicia, jednak przełamanie tego oporu mogłoby otworzyć drogę do pokaźnej korekty, choć poziom 400 zł w oczach Marcina Tuszkiewicza jest obecnie mało prawdopodobny.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: celon pharma notowania | selvita gpw | euro | amrest gpw | neuca cena akcji | gpw pkp cargo | livechat akcje kupno |Chcesz wrócić na stronę główną? Kliknij >>

Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>

Conotoxia


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here