Naga MarketsRok 2020 w liczbach na GPW i NewConnect. Wig20 kończy rok blisko 8% pod kreską!Zakończony przed kilkoma dniami 2020 rok przyniósł sporą zmienność na europejskich i światowych rynkach finansowych. Ta nie ominęła oczywiście również polskiego podwórka. Pierwsze dwa miesiące nie wskazywały na to, że wydarzy się coś nadzwyczajnego, jednak pandemia koronawirusa odwróciła wszystko o 180 stopni. Na zdecydowanej większości spółek notowanych na GPW obserwowaliśmy tąpnięcie, a notowania wielu z nich osiągnęły najniższy poziom w historii. Druga połowa roku to już odrabianie strat, do którego motorem napędowym było pojawienie się szczepionki na COVID-19.

  • Wig20 kończy 2020 rok na blisko 8-procentowym minusie.
  • Walory Mercator Medical liderują w rankingu wzrostów na GPW. Zyskały one blisko 4200%!
  • Wzrost popularności małej Giełdy NewConnect. NC Index kończy rok na trzycyfrowym plusie.

GPW składa się obecnie z 432 spółek

W 2020 roku na parkiecie głównym zadebiutowały zaledwie 4 spółki, natomiast na małej giełdzie obserwowaliśmy ponad 20 debiutów, z czego zdecydowaną większość stanowiły spółki notowane w sektorze gamingowym.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na początku 2021 roku, dokładnie na dzień 4 stycznia, na GPW notowane są 432 spółki, z czego 383 krajowych i 49 zagranicznych. Ich łączna kapitalizacja przekroczyła 1 bilion złotych, głównie dzięki bardzo mocnym wzrostom w listopadzie i grudniu. Cegiełkę dołożył również jeden z debiutantów. Oczywiście mowa o Allegro, której kapitalizacja sięgnęła nawet przez moment okolic 100 mld zł.

Liczba spółek na GPW. Stan na 04.01.2021 r. Źródło: GPW

W ubiegłym roku, na głównym parkiecie GPW obserwowaliśmy zdecydowany wzrost obrotów. W porównaniu z rokiem 2019, ich skala była wyższa o ponad 59%, o czym więcej przeczytasz w tym artykule.

NC Index zyskał w 2020 roku ponad 100%, Wig20 kończy rok na minusie

Poniższy wykres pokazuje zestawienie głównych indeksów z parkietu głównego GPW a także NC Index – przedstawiciela małej giełdy – NewConnect. Wig20, indeks zrzeszający 20 polskich spółek z największą kapitalizacją stracił w 2020 roku blisko 8% i poradził sobie tym samym najsłabiej z wszystkich indeksów.

Wig – indeks zrzeszający wszystkie spółki z całej Giełdy Papierów Wartościowych również zakończył rok pod kreską, jednak skala spadków była zdecydowanie mniejsza. Indeks stracił w ciągu ostatnich 12 miesięcy zaledwie 1,4%.

Lepiej poradziły sobie indeksy mWig40 (+1,75%), sWig80 (+33,64%) oraz NC Index, który więcej niż podwoił swoją wartość.

Stopy zwrotu największych polskich indeksów. Źródło: stooq.pl

Warto spojrzeć na zachowanie instrumentów w marcu, kiedy rozpoczynała się trwająca do dziś pandemia koronawirusa. Wszystkie indeksy zaliczyły mocne spadki, a Wig20 był przez moment na poziomie o nawet 40% niższym niż na początku roku.

Mercator Medical zyskał w 2020 roku aż 4180%! Mabion 73% pod kreską

Warszawski Indeks Giełdowy (WIG) zakończył rok na nieznacznym minusie. Indeks zrzeszający wszystkie spółki z parkietu głównego GPW, jeszcze na początku listopada był na ponad dwudziestoprocentowym minusie, jednak rajd z ostatnich 2 miesięcy w roku pozwolił na odrobienie właściwie całych strat.

Notowania indeksu Wig z całego 2020 roku. Źródło: tradingview.com

Z grona spółek notowanych w indeksie liderem wzrostów okazał się Mercator Medical, który w ciągu 12 miesięcy zyskał aż 4180%! Producent jednorazowych rękawiczek ochronnych odnotowywał w kolejnych kwartałach rekordowe wyniki finansowe, a pandemia koronawirusa i rosnące zapotrzebowanie na produkty wytwarzane przez spółkę przy rosnących cenach, zachęcały inwestorów do inwestycji w mocno drożejące akcje firmy.

Świetnie poradziły sobie także akcje Nexity, które tylko nieznacznie ustąpiły pola Mercatorowi, w stopa wzrostu w ciągu 2020 roku wyniosła 3740%. Firma zarządza aktywami i dystrybuuje produkty finansowe.

Czterocyforwe wzrost zaliczyły jeszcze dwie spółki, mowa o walorach Zastal (+1875,9%) a także Harper Hygienics (+1710,78%).

Największe wzrosty i spadki na głównym parkiecie GPW w 2020 roku. Źródło: opracowanie własne

Z grona ponad 400 spółek notowanych na koniec roku w indeksie, najsłabiej poradziły sobie walory spółki Mabion, które straciły ponad 73%. O ponad 50% w ciągu 12 miesięcy potaniały także walory Towerinv, ASMGroup, MexPolska a także mBank.

Wig20 kończy 2020 rok na minusie. Indeks stracił 7,73%!

Indeks zrzeszający spółki z największą kapitalizacją Wig20, stracił w 2020 roku blisko 8%. Jeszcze na początku grudnia wydawało się, że indeks może odrobić całość strat zanotowanych w lutym i marcu, jednak poziom 2000 punktów skutecznie zatrzymał wzrosty a indeks zakończył roku kilka punktów poniżej tej psychologicznej bariery. To jednak w dalszym ciągu niezły wynik, biorąc pod uwagę fakt, że jeszcze w połowie marca kurs indeksu zanurkował na moment do poziomu poniżej 1300 punktów.

Notowania Wig20 z całego 2020 roku. Źródło: tradingview.com

Z grona dwudziestu komponentów indeksu, najlepiej poradziły sobie walory Dino Polska, które zyskały ponad 107%! Tylko nieznacznie słabiej zakończyły rok akcje KGHM, które zyskały ponad 102%, a kurs podobnie jak w przypadku poprzednika, zawędrował w kierunku historycznego szczytu notowań.

Jedynie 7 z 20 składowych Wigu20 zyskiwało na wartości.

Największe wzrosty i spadki w gronie komponentów Wig20 w 2020 roku. Źródło: opracowanie własne

Najsłabiej wypadły walory Lotosu, które zaliczyły blisko 50% spadek, jednak gdyby nie dynamiczne wzrosty z końcówki roku, jego skala byłaby zdecydowanie większa. Rok 2020 był również bardzo słaby w wykonaniu giełdowych walorów największych banków. Akcje Alior Banku straciły ponad 42%, bank Pekao wraz Santander Polska spadły o blisko 40%, a akcje PKO BP spadły o nieco ponad 16%.

mWig40 kończy 2020 rok na plusie. Indeks zyskał 1,75%!

Nieco lepszą postawą od poprzedników może pochwalić się indeks zrzeszający średnie i mniejsze spółki. Mowa oczywiście o mWig40, który zakończył ubiegły rok na blisko dwuprocentowym plusie. Podobnie jak w przypadku Wigu i Wigu20, taka postawa indeksu to wynik dynamicznych wzrostów zainicjowanych na przełomie października i listopada.

Notowania mWig40 z całego 2020 roku. Źródło: tradingview.com

Analizując już komponenty indeksu, liderem wzrostów jest wspomniany już wcześniej w artykule Mercator Medical, który zanotował największy wzrost na całym głównym parkiecie GPW. Świetnie poradziły sobie także walory Biomedu-Lublin (+753,33%) oraz XTB (+365,58%). W przypadku każdej z wymienionych spółek należy dodać, iż kurs akcji z ostatniej sesji w roku znacznie odbiegał od rocznego szczytu, dlatego gdybyśmy analizowali dane w ujęciu początek roku vs roczny szczyt stopa zwrotu byłaby zdecydowanie większa.

Największe wzrosty i spadki w gronie komponentów mWig40 w 2020 roku. Źródło: opracowanie własne

Najsłabiej poradziły sobie walory wspomniane również przy okazji analizy Wigu. Liderem w rankingu spadków był Mabion (-73,05%), dalej mBank (-53,98%) i Bank Millenium (-44,1%).

sWig80 kończy 2020 rok na plusie. Indeks zyskał 33,64%!

W przypadku indeksu sWig80, zrzeszającego nieco mniejsze spółki niż w przypadku mWig40 obserwowaliśmy mocne wzrosty. Starty poniesione w wyniku paniki i tąpnięcia z lutego i marca zostały odrobione bardzo szybko, bo już w połowie czerwca indeks był na poziomie najwyższym w całym roku. W międzyczasie przyszła pora na nieznaczną (płaską) korektę, a następnie rajd kończący 2020 rok, który wyprowadził indeks na ponad 33-procentowy plus.

Notowania sWig80 z całego 2020 roku. Źródło: tradingview.com

Liderem wzrostów w gronie komponentów indeksu były walory Harper Hygienics, które w porównaniu z kursem z początku roku zyskały ponad 1223%! Świetnie poradziły sobie również walory INC a także OAT, które zyskiwały powyżej 420%, warto wspomnieć, że w przypadku tej drugiej, po jednym z komunikatów obserwowaliśmy jednosesyjny wzrost którego skala przekraczała 200%!

Największe wzrosty i spadki w gronie komponentów sWig80 w 2020 roku. Źródło: opracowanie własne

Po drugiej stronie zestawienia znalazły się walory Getin, które zakończyły 12-miesięczny okres aż 55,6% pod kreską. Bardzo słabo radziły sobie również akcje Bogdanki (-45,56%) oraz EkoEksport (-42,53%).

NC Index kończy 2020 rok na plusie. Indeks zyskał aż 108,85%!

Rok 2020 okazał się wybitnie dobry dla spółek notowanych na zapleczu GPW na małej giełdzie NewConnect. NC Index, indeks zrzeszający spółki z największą kapitalizacją zakończył rok ponad 108% na plusie a obroty na małej giełdzie były o ponad 800% wyższe niż jeszcze w 2019 o czym napisałem w tym artykule.

Notowania NCIndex z całego 2020 roku. Źródło: tradingview.com

Aż 6 spółek notowanych na NewConnect zaliczyło 4-cyfrowy wzrost w ujęciu procentowym. Liderem w rankingu wzrostów były walory Blumerang, które zyskały aż 6511%, co sprawia, że była to spółka która zyskała najwięcej, zestawiając wspólnie parkiet główny GPW wraz z małą giełdą. Świetnie poradziły sobie również walory Shockwork (+3073,08%) a także BPC (+2248,99%).

W tym miejscu należy wspomnieć o spółce INNO-GENE, która mimo bardzo dużych spadków w końcówce roku kończy okres ostatnich 12 miesięcy 866% nad kreską, a jej walorom towarzyszyły sumarycznie największe obroty na całej NewConnect.

Największe wzrosty i spadki w gronie komponentów NCIndex w 2020 roku. Źródło: opracowanie własne

Po drugiej stronie zestawienia znalazły się walory CSY, które zakończyły 12-miesięczny okres aż 69,9% pod kreską. Bardzo słabo radziły sobie również akcje AFHOL (-66,91%) oraz VEE (-62,55%).

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here