Naga MarketsRok 2020 pozwoli wyjść K2 Holding na prostą? Analiza fundamentalna Konrada KsiążakaK2 Holding jest firmą, która działa w branży e-commercowej, oferując m.in. marketing precyzyjny, rozwój marek czy też chatboty. Rok 2019 był dla spółki trudny i zakończył się stratą w wysokości 1,83 mln zł, jednak zmiany w zarządzie zapoczątkowane w 2020 dają pierwsze efekty, dzięki czemu w ciągu trzech pierwszych kwartałów 2020 spółka zarobiła 3,84 mln zł. Jak wskazuje Konrad Książak, w analizie fundamentalnej na kanale Comparic24, spółka ma szansę wyjść na prostą, bo nowa strategia rozwoju wydaje się być na chwilę obecną realizowana.

  • W ciągu trzech pierwszych kwartałów 2020 roku spółka zarobiła 3,84 mln zł.
  • Natomiast w całym 2019 zanotowała ona stratę rzędu 1,83 mln zł.
  • Nowa strategia ma pozwolić wyjść na prostą i zakłada m.in. rentowność EBITDA na poziomie 15-20%.

Te artykuły również Cię zainteresują
Nie najlepsze wyniki finansowe

Grupa K2 działa od 22 lat i składa się z kilku różnych podmiotów, które operują w obszarze e-commerce. Do ich działalności zaliczyć można m.in. marketing precyzyjny, rozwój marek, tworzenie cyfrowych produktów i transformacja biznesu, chatboty oparte o AI, rozwiązania multicloud dla cyfrowego biznesu, czy też oprogramowanie i rozwiązania IT dla firm.

– Jaka jest różnica między R22 a K2? Po pierwsze, K2 mimo tego, że w ostatnim roku spółka bardzo mocno poszła do góry, to nie jest tak mocno wyceniania. C/Z na poziomie 14,45, tam widzieliśmy ponad 30, ale z drugiej strony przy R22 mówiliśmy, że te wyniki finansowe są z roku na rok lepsze. Tutaj czegoś takiego nie ma. – podkreśla Konrad Książak.

Biorąc pod uwagę przychody spółki, to one faktycznie zasadniczo znajdowały się w trendzie wzrostowym, jednak warto zauważyć, że w ostatnim okresie one wyhamowały, bowiem od 2017 roku plasują się w okolicach 110 mln zł, więc na tym polu spółka przestała się powiększać, rozwijać.

Jeszcze mniej optymistycznie wygląda to w przypadku zysków netto, które wręcz bywały (2-krotnie) ujemnie w ciągu ostatnich lat. Dla przykładu rok 2019 spółka zakończyła ze stratą w wysokości 1,83 mln zł. Warto co prawda oddać, że w ogólnym rozrachunku (sumując szerszy okres) spółka jest na plusie, jednak zysk nie prezentuje trendu wzrostowego, a wręcz przeciwnie, najwyższe wartości zanotowane zostały w 2010 i 2011, a więc 10 lat temu.

Rok 2020 pozwoli wyjść na prostą?

Aktualnie niedostępne jest jeszcze sprawozdanie za cały rok 2020, jednak przyglądając się danym za pierwsze trzy kwartały 2020 roku, wskazać należy, że prezentują się one znacznie lepiej aniżeli w analogicznym okresie roku 2019.

Zobacz również: PKN Orlen stawia na zieloną transformację i planuję osiągnąć neutralność emisyjną do 2050 roku

W ciągu trzech pierwszych kwartałów przychody ze sprzedaży wyniosły 83,17 mln zł, podczas gdy rok wcześniej było to 76,41 mln zł. EBITDA z kolei wyniosła 10,87 mln zł (2020), wobec 3,56 mln zł (2019). Natomiast jeśli weźmiemy pod uwagę zysk netto, to rok 2019 (w tym przedziale czasowy) cechował się stratą w wysokości 2,19 mln zł, podczas gdy w 2020 było to 3,84 mln zł zysku.

– Trzeba sobie jasno powiedzieć. W tym 2020 roku była pewna reorganizacja. Na koniec 2020 roku nawet zmiana nazwy z K2 Internet na K2 Holding, ale bardziej myślę, że tutaj o zmianie zarządu, zmianie tego, w jakim kierunki się rozwijamy i to na ten moment wychodzi spółce na dobre. – wskazuje Konrad Książak.

Nowa strategia rozwoju do 2023

– Widzimy, że ma określone założenia finansowe. Rentowność EBITDA na poziomie 15-20%, a wzrost przychodów operacyjnych o 20%. To oznacza, że chcą się cały czas rozrastać i jeżeli ta strategia będzie wdrożona i jeżeli ta strategia będzie realizowana (a na ten moment widzę, że raczej będzie), to jest tutaj wszystko okej i nie można powiedzieć, że to jest spółka przewartościowana. – twierdzi Konrad Książak.

Warto również wskazać, że w poprzednich latach spółce zdarzało się wypłacać dywidendę. Co prawda nie zostanie ona zaliczona do grona dywidendowych arystokratów, jednak od 2014 do 2018 rok rocznie dzieliła się zyskami z akcjonariuszami. Jej wysokość wynosiła wówczas 1 zł na akcję (w 2018 było to 50 gr), co przy obecnym kursie oznaczałby stopę dywidendy na poziomie ok. 3,5%, jednak wtedy było to nawet powyżej 7%, dochodzące do 10%.

Zobacz również:

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: kurs dolara | comparic | usd notowania | kurs euro online | mrc notowania |Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here