Naga MarketsZastanawiasz się nad założeniem rachunku bankowego? Zapoznaj się z naszym tekstem i dowiedz się, czym wyróżniają się wszystkie najpopularniejsze rodzaje kont, jakie są obecnie dostępne w bankach. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jakie konto sprosta twoim potrzebom.


Rodzaje rachunków bankowych – podstawowe informacje

Każdy, kto planuje założyć konto bankowe, najpierw powinien poznać charakterystykę rachunków bankowych, jakie znajdziemy w ofertach banków. Dzięki temu zyskamy niezbędne informacje na temat każdego z kont i dowiemy się, które z nich spełni nasze potrzeby.

W tym artykule w szczegółowy sposób omówimy następujące konta bankowe:

  • konto osobiste,
  • konto oszczędnościowe,
  • konto dla firm,
  • konto walutowe. 

Warto wiedzieć, że oprócz wyżej wymienionych rachunków, w bankach znajdziemy jeszcze konta młodzieżowe przeznaczone dla nastolatków z przedziału wiekowego od 13 do 18 lat – te rachunki muszą być powiązane z kontem osobistym rodziców oraz konta studenckie do 25 roku życia.

Konto osobiste – co trzeba wiedzieć?

Pierwszym rachunkiem, który scharakteryzujemy jest konto osobiste, które niewątpliwie cieszy się największą popularnością wśród konsumentów. W jaki sposób możemy je założyć? Ten proces jest naprawdę prosty, nie zabierze nam dużej ilości czasu i co najważniejsze, nie wymaga przedstawienia dużej liczby formalności. W zależności od tego, jaką instytucje wybierzemy, będziemy mogli wybrać sposób założenia konta – w tym przypadku banki zwykle dają dwie możliwości: otwarcie rachunku online lub w wybranym oddziale.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o koncie osobistym? Poniżej wskazaliśmy kilka niezbędnych informacji:

  • własne konto osobiste gwarantuje dostęp do pieniędzy w każdym momencie,
  • taki rodzaj rachunku pozwala zdeponować nasze miesięczne zarobki,
  • konto osobiste daje możliwość dokonywania płatności kartą płatniczą,
  • posiadając rachunek osobisty będziemy mogli korzystać z różnych akcji promocyjnych przygotowanych przez bank.

Przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego rachunku, warto zapoznać się ze szczegółami kilku ofert za pomocą porównywarki kont bankowych – do jednej z najlepszych z pewnością należy zaliczyć to narzędzie: https://loando.pl/konta-bankowe.

Konto oszczędnościowe – zdecyduj się na taki rachunek i zacznij oszczędzać!

Konto oszczędnościowe to oferta przeznaczona dla wszystkich osób, które chcą zacząć oszczędzać swoje pieniądze. Trzeba zdawać sobie sprawę, że w przypadku tego produktu bankowego obowiązuje określone oprocentowanie przysługujące właścicielowi rachunku, który otrzyma je w zamian za udostępnienie własnych środków. Wysokość odsetek w głównej mierze uzależniona jest od stopy procentowej wyznaczonej przez instytucję.

W tym miejscu trzeba podkreślić, że z konta oszczędnościowego możemy w każdej chwili wypłacić pieniądze – warto jednak pamiętać, że tylko jedna wypłata środków w miesiącu z takiego rachunku jest darmowa, za każdą kolejną bank będzie wymagał uregulowania niewielkiej prowizji, której wysokość w każdym banku jest inna.

Konto firmowe – idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców

Jeżeli prowadzisz własną działalność gospodarczą, zastanów się nad założeniem konta dla firm i rozdziel swoje prywatne pieniądze od firmowych środków. Proces zakładania takiego rodzaju rachunku jest bardziej skomplikowany, niż w przypadku dwóch poprzednich opisanych przez nas kont. Na jakie wymagania banku trzeba się przygotować?

Każda instytucja finansowa będzie wymagać zarejestrowania firmy w CEIDG (Centralna Ewidencja Działalności Gospodarczej) oraz podania następujących danych: pełna nazwa firmy, numery NIP i REGON, data rozpoczęcia funkcjonowania działalności gospodarczej oraz PKD (Polska Klasyfikacja Działalności).

Konto walutowe – przed wyjazdem za granicą warto założyć taki rachunek

Mówiąc najprościej, konto walutowe jest rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, który daje możliwość przechowywania pieniędzy w obcej walucie tj. euro, dolar amerykański, funt brytyjski czy frank szwajcarski. W sytuacji, gdy planujemy wyjechać za granicę, wtedy warto zastanowić się nad założeniem takiego konta.

Zanim złożymy wniosek dotyczący otwarcia rachunku oszczędnościowego należy zapoznać się ze wszystkimi dodatkowymi opłatami (np. koszty związane z wypłatą pieniędzy z bankomatu za granicą). Warto podkreślić, że konto walutowe daje możliwość oszczędzania zgromadzonych środków w obcej walucie.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here