Naga MarketsRoczna inflacja (CPI) w strefie euro zgodnie z oczekiwaniami. Kurs EURUSD pod linią trenduO godzinie 11:00 poznaliśmy dane na temat cen towarów i usług konsumenckich (CPI) w strefie euro za grudzień 2019 roku. Publikacja Eurostatu ma wydźwięk pozytywny, bowiem widoczny jest wzrosty rocznej inflacji w porównaniu do listopada. Nie ma jednak zaskoczenia, ponieważ finalny odczyt pokrywa się z szacunkami, które publikowano 7 stycznia.

Wskaźnik CPI obrazuje kierunek (wzrost bądź spadek) oraz wielkość zmian cen dla konsumenta dóbr i usług. Jego wzrost w ujęciu miesięcznym / kwartalnym / rocznym będzie powodował umocnienie lokalnej waluty, natomiast spadek może negatywnie wpłynąć na jej wycenę.

UE: Wzrost inflacji zgodnie z oczekiwaniami

Jak wynika z raportu Eurostatu, roczna stopa inflacji konsumenckiej w strefie euro wyniosła w grudniu 2019 roku 1,3% co oznacza wzrost o 0,3 p.p. z poziomu 1,0% raportowanego w listopadzie. Prognozy zakładające wzrost na tym poziomie zostały zatem spełnione.

Najniższą inflację roczną odnotowano w Portugalii (0,4%), we Włoszech (0,5%) i na Cyprze (0,7%). Z kolei najwyższą roczną inflację odnotowano na Węgrzech (4,1%), Rumunii (4,0%), Czechach i Słowacji (3,2%). W porównaniu z listopadem, inflacja CPI spadła w dwóch państwach członkowskich, pozostała stabilna w trzech i wzrosła w dwudziestu trzech.

W grudniu najwyższy wkład w roczną stopę inflacji w strefie euro miały usługi (+0,80 punktów procentowych, pp), a następnie żywność, alkohol i tytoń (+0,38 pp), nieenergetyczne towary przemysłowe (+0,12 pp) i energia (+0,02 pp).

Kurs euro do dolara (EURUSD) ponad poziomem 0,8490

Jak widać na wykresie 1-godzinnym pary walutowej EURUSD, notowania osuwają się po skutecznym przetestowaniu oporu przy 1,1140. W ramach wyprzedaży, kurs euro znalazł się pod linią trendu wzrostowego biegnącą od dołka z 10 stycznia br. Najbliższa, kluczowa strefa wsparcia horyzontalnego znajduje się w okolicach poziom 1,1110.

Ja na tym instrumencie handluję u brokera XM, który posiada w swojej ofercie ponad 1000 instrumentów finansowych>>

Wykres 1-godzinny pary walutowej EURUSD - 17.01.2020 r.
Wykres 1-godzinny pary walutowej EURUSD – 17.01.2020 r.


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here