Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) oskarżyła niezwykle popularną platformę tradingową Robinhood za powtarzające się nieprawidłowości, które nie ujawniły otrzymywania przez firmę płatności od firm handlowych za kierowanie do nich zamówień klientów, a także za niespełnienie obowiązku poszukiwania najlepszych racjonalnie dostępnych warunków realizacji zamówień klientów. Robinhood zgodził się zapłacić 65 milionów dolarów.
- Platforma Robinhood wprowadzała w błąd swoich użytkowników
- Inwestorzy stracili łącznie 34,1 mln dolarów
- Robinhood zapłaci 65 mln USD kary cywilnej
Robinhood zaniżał ceny transakcyjne
Zgodnie z nakazem SEC, między 2015 a końcem 2018 roku platforma Robinhood złożyła wprowadzające w błąd oświadczenia i przeoczenia w komunikacji z klientami, w tym w zakładce FAQ na swojej stronie internetowej. Komisja stwierdza, że Robinhood promował się jako platformę umożliwiająca handel “bez prowizji”, a w rzeczywistości zlecenia klientów realizowane były po cenach gorszych niż u innych brokerów. Pomimo tego, Robinhood fałszywie wskazywał na swojej stronie internetowej, że jakość wykonywania zleceń przez platformę dorównuje lub przewyższa jakość wykonania zleceń konkurencji.
Te artykuły również Cię zainteresują
SEC stwierdziła, że Robinhood zaniżał ceny transakcyjne, co w sumie pozbawiło klientów platformy zysków na łączną kwotę 34,1 mln dolarów.
– Platforma Robinhood dostarczała klientom wprowadzające w błąd informacje na temat prawdziwych kosztów transakcyjnych – powiedziała Stephanie Avakian, dyrektor wydziału ds. egzekwowania prawa SEC dodając, że firmy maklerskie nie mogą wprowadzać klientów w błąd co do jakości realizacji zleceń.
Informacja pojawiła się dzień po tym jak jeden z lokalnych, stanów regulatorów finansowych miał złożyć oficjalną skargę na działania Robinhood sugerując, że poprzez grywalizację tradingu uzależnia użytkowników od korzystania ze swojej aplikacji.
Nie przyznając się ani nie zaprzeczając ustaleniom SEC, Robinhood zgodził się na nakaz zaprzestania naruszeń przepisów o zwalczaniu nadużyć finansowych zawartych w ustawie o papierach wartościowych z 1933 r. oraz w ustawie o obrocie papierami wartościowymi z 1934 r.. Firma zapłaci także 65 milionów dolarów kary cywilnej. Robinhood zgodziła się również na utrzymanie niezależnego konsultanta, który będzie weryfikował jej politykę i procedury dotyczące komunikacji z klientami, płatności za przepływ zamówień i najlepszą realizację zamówień klientów, a także zapewni, że Robinhood będzie skutecznie przestrzegać tych zasad i procedur.
Autor poleca również:
- Regulator skarży się na platformę Robinhood. Grywlizacja tradingu ma szkodzić inwestorom
- Inwestorzy są w będzie co do S&P 500 – ostrzega Goldman Sachs
- EKIPA S.A. wejdzie na giełdę dzięki JR HOLDING ze wsparciem inwestora. Szykuje się współpraca z T-Bull