Naga MarketsRobinhood sprzedawał zlecenia klientów traderom HFT. Sprawę bada SECRobinhood Markets, firma brokerska obsługująca platformę do mobilnego tradingu, mierzy się z zarzutami ze strony Securities and Exchange Commission (SEC). Amerykański regulator bada czy Robinhood odpowiednio poinformował swoich klientów o sprzedaży zleceń do traderów zajmujących się handlem wysokich częstotliwości (high-frequency trading = HFT) oraz firm z Wall Street, jak wynika z informacji podanych przez WSJ.

  • Robinhood to platforma do tradingu założona w 2013 roku oferująca możliwość inwestowania m.in. w akcje, surowce, kryptowaluty
  • Swoją popularność zdobyła dzięki braku opłat i prowizji
  • Najważniejszym elementem jest aplikacja mobilna, która pozwala na błyskawiczny zakup akcji

SEC przygląda się Robinhoodowi

SEC sprawdza wszystkie obwieszczenia Robinhooda sprzed 2018 roku, kiedy to firma zmieniła swoją stronę internetową, aby łatwiej można było znaleźć informacje o tym jak Robinhood uzyskuje przychody. Według Wall Street Journal, firmie grozi nawet 10 mln dol. kary w związku z prawdopodobnymi nieprawidłowościami.

Staramy się podtrzymywać konstruktywne relacje z regulatorami i oferujemy naszą pełną kooperację. Nie chcemy komentować naszych rozmów z regulatorami – zaznaczył rzecznik prasowy Robinhooda w oświadczeniu.

Robinhood od początku swojej działalności zarabiał przede wszystkim na płatnościach związanych z tzw. order flow. To kontrowersyjna praktyka, dzięki której brokerzy mogą zarabiać na sprzedaży zleceń składanych przez klientów detalicznych do traderów HFT lub innych firm. Ci wykonują zlecenia, dzięki czemu zarabiają niewielką prowizję od każdej transakcji. Agencje regulacyjne, w tym SEC, przyglądają się bliżej takiemu schematowi realizacji zleceń w obawie o interes drobnych inwestorów, którzy mogą nie być świadomi takiego procederu.

Zobacz również: Tesla pozyska 5 mld dol. przez sprzedaż akcji. Akcje w górę o 74% w sierpniu

CMC
Sprawdź nowość - koszyki akcji. Efektywne kosztowo. 78% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.
SPRAWDŹ NAS

Robinhood nie informował o order flow

Problem w tym, że Robinhood do października 2018 roku nie informował szeroko o stosowaniu order flow, a zakładkę na swojej stronie internetowej dotyczącą tego jak firma zarabia około połowę swoich przychodów Robinhood dodał dopiero po serii pytań ze strony mediów.

Upublicznienie informacji nie przełożyło się jednak na spowolnienie wzrostu firmy, która w dobie koronawirusa ma się fantastycznie. Tylko w I kw. 2020 r. Robinhood pozyskał aż 2 mln nowych klientów, a w maju platforma obsługiwała już 13 mln kont, o 3 mln więcej niż na koniec 2019 roku.

Oprócz wspomnianych zarzutów w sprawie order flow ze strony SEC, działania Robinhooda są także poddawane analizie w związku z krachem aplikacji na 2 dni w marcu.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here