Przed kilkoma miesiącami świat obiegła tragiczna informacja o tym, że 20-letni trader ze Stanów Zjednoczonych rzucił się pod pociąg po tym, gdy uznał, że to co widzi na ekranie to jego strata. Pogrążona w żałobie rodzina 20-latka złożyła pozew przeciwko Robinhoodowi zarzucający spółce obsługującej popularną aplikację nieumyślne wprowadzenie w błąd klienta, czego skutkiem finalnie była jego śmierć.
- Sytuacja miała miejsce na początku pandemii, w maju 2020 roku
- Rynek amerykański dynamicznie odbił wtedy po gwałtownym załamaniu wywołanym pandemią
Robinhood: pozew od rodziny tragicznie zmarłego młodego tradera
W maju zeszłego roku, na fali odbicia amerykańskich rynków po pandemicznym krachu, gwałtownie wzrosła popularność aplikacji do mobilnego tradingu. Jedna z nich, Robinhood zyskała szczególną sławę dzięki m.in. zerowym prowizjom, co zachęciło młodych inwestorów do spróbowania swoich sił na rynku giełdowym.
Jednym z nich był 20-letni Alex Kearns. Inwestował on w spółki i opcje na ich notowania, a pewnego dnia ujrzał na swoim smartfonie powiadomienie o treści, którą uznał za stan jego konta. Mowa była o 730 tys. dol. straty., a po tym jak Alexowi nie udało się skontaktować z obsługą techniczną Robinhooda, emocje paniki i załamania zawładnęły młodzieńcem. Doprowadziło to do samobójstwa, jak wynika z pozwu złożonego przez rodzinę w Kalifornii.
Alex Kearns sądził, że jego bliscy będą musieli razem z nim spłacać olbrzymi dług, który zapewne ciążyłby na nim całe życie.
– Byliśmy zrozpaczeni śmiercią Alexa Kearnsa – stwierdzili w oficjalnym oświadczeniu przedstawiciele Robinhooda.
Operator platormy tradingowej już wtedy zobligował się do poprawy w kwestii dostępności obsługi technicznej oraz do rozszerzenia materiałów edukacyjnych, które pomogłyby początkującym inwestorom w zrozumieniu zasad działania instrumentów, którymi handlują.
Jak przeczytać można w pozwie, Robinhood muisi zapewni swoim klientom, że strategie inwestycyjne, które są dla nich dostępne są właściwe, a tymczasem broker miał rzekomo żerować na niedoświadczonych inwestorach.
Zobacz również: Jak zainwestować w amerykańskie akcje w Plus500?
Kearns sądził po prostu, że opcje, które zakupił poprzez Robinhooda doprowadziły do straty około 730 tys. dol., a to znacznie więcej niż strata 10 tys. dol, której oczekiwał, jak wynika z treści pozwu. Jednak w rzeczywistości, strata pokryta była przez inne opcje z konta Kearnsa.
Autor poleca również:
- Elon Musk ponownie nagania na Dogecoina. Ten znów wystrzelił niczym Falcon 9
- Ropa WTI powyżej 58 dol. bbl. Wsparciem także zbliżający się pakiet Bidena
- Ropa Brent powyżej 60 dol. bbl. po raz pierwszy od 13 miesięcy