Naga MarketsRobert Kiyosaki, znany na całym świecie propagator edukacji finansowej, biznesowej i inwestycyjnej, autor bestsellerowej książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec” (“Rich Dad, Poor Dad“), która do tej rozeszła się w 27 mln egzemplarzy i została przetłumaczona na 51 języków, nie kryje, że lubi krachy finansowe. Jak to ujął w jednym z ostatnich wywiadów, podczas kryzysów „wszystko można kupić po cenach wyprzedażowych.” Jego zdaniem, kolejny kryzys ma się wydarzyć w ciągu 2 – 3 lat i w konsekwencji doprowadzić do obalenia systemu finansowego, jaki obecnie znamy.

Zobacz również: Robert Kiyosaki potwierdza: Rok 2016 rokiem krachu na giełdach.

Te artykuły również Cię zainteresują
Upadek standardu złota i nieuchronny krach finansowy

To już nie pierwszy i nie drugi raz, kiedy Kiyosaki wieszczy nadejście wielkiego krachu. W 2015 roku zachęcał on do zakupu złota w związku z przewidywanym przez niego na rok 2016 załamaniu na rynkach, który miał być gorszym od kryzysu z 2008 roku. Jego proroctwa nie spełniły się. Tym razem jest ostrożniejszy w swoich prognozach i daje sobie margines 2-3 lat. Większość jego obecnych tez można zobaczyć w zamieszczonym poniżej wywiadzie, którego udzielił w styczniu 2018 portalowi The Street (materiał wideo w języku angielskim).

Najwięcej uwagi poświęca złotu, które zaczął gromadzić już od 1972, tuż po tym jak obalono podstawy systemu z Bretton Wood oparte na wymienialności walut tradycyjnych, w tym przede wszystkim dolara amerykańskiego, na złoto. Kiyosaki kruszec ten, wraz ze srebrem, określa jako „łzy Boga”. W kontekście Bitcoina oraz kryptowalut, dzieli on istniejące obecne systemy monetarne na 3 rodzaje: „pieniądz Boży” (czyli „łzy Boga”), pieniądz rządowy – czyli waluty tradycyjne (fiducjarne) oraz „cyber pieniądz” – za tą nazwą kryją się kryptowaluty.

Co przyniesie rok 2040?

Zdaniem autora książki „Bogaty ojciec, biedny ojciec”, za 22 lat, do roku 2040, na postawione przez siebie pytanie czy dolar amerykański nadal będzie istniał odpowiada „nie sądzę”, czy będzie funkcjonował Bitcoin? – „myślę, że tak”. Nie ma natomiast wątpliwości co do przyszłości złota i srebra. Z wywiadu dowiadujemy się, że wymienione wyżej tematy, a zwłaszcza kwestia kryptowalut, zostały omówiony szczegółowo w najnowszej jego książce zatytułowanej „Fake „(w dosłownym tłumaczeniu na język polski „Fałszywki”). Ma się ona niebawem ukazać rozdział po rozdziale jako bezpłatny e-book.

Nawiązując do kwestii kryptowalut, Kiyosaki przyznaje, iż posiada w swoim portfolio 5 bitcoinów, które dogląda „niczym króliki w klatce” jak rosną, oraz Ethereum. Nie ukrywa też, iż ma zainwestowane miliony dolarów w złoto w postaci monet. Nie kryje swojego negatywnego nastawienia wobec wspomnianych wyżej zmian, które zaszły za prezydentury Richarda Nixona:

„Zawsze byłem łasy na złoto. Moja najnowsza książka, która niebawem się ukaże nosi tytuł „Fake. W obiegu jest cała masa fałszywych pieniędzy. W 1971 roku Nixon zlikwidował powiązanie dolara ze złotem – standard złota, przez co dolar amerykański stał się fałszywką.”

Na koniec skupia się na genezie mającego nastąpić krachu, nawiązując do idei baniek spekulacyjnych, wyróżniając ich dwa rodzaje: „bańki na akcjach” – jak w przypadku dot. comów, gdzie ludzie zainwestowali i stracili prawdziwe pieniądze oraz „bańkę opartą na długu”. Jego zdaniem ta druga pęcznieje już od roku 2004. Jej specyfiką, według Kiyosakiego, jest to, że jak już pęknie „runie z siłą lawiny”.

Zobacz również: Bańka na rynku dot.comów a rynek krypto – czy czeka nas powtórka z rozrywki?

Wszystkiemu winne „fiaty”

W najnowszym wywiadzie udzielonym 6 sierpnia dla australijskiego portalu www.news.com.au,  Kiyosaki potwierdza swoje prognozy dotyczące nadchodzącego krachu, twierdząc, iż przewrócenie się systemu opartego na walutach tradycyjnych (fiducjarnych, zwanych potocznie „fiatami”) wywoła „największą ze wszystkich” recesji, oraz że kryptowaluty będą jednymi z nielicznych rozbitków, którzy przetrwają.

Kiyosaki od lat nie kryje swojej żywej niechęci wobec amerykańskiej Rezerwy Federalnej, w szczególności w kontekście polityki tzw. luzowania ilościowego (Quantitative Easing, QE), w wyniku której, jego zdaniem, masowo produkuje się gotówkę. Przez to napędzana jest niespotykana do tej pory w historii bańka.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Nie pozostawia również suchej nitki na systemie bankowości opartym na systemie cząstkowej rezerwy (fractional reserve), w ramach której, jak podaje, banki potrafią pożyczyć nawet 10 razy więcej, niż wynosi ich stan posiadania netto, pozbawiając tym samym dolara wartości. Podczas wspomnianego wywiadu powiedział:

„Na każdą uncję złota może przypadać sto uncji papierowego złota, i to właśnie dlatego nigdy nie ufałem papierowi. […] „Problem też w tym, że proces ten stał się również niewidzialny, przez co mogli drukować, ile im się zachciało. Dlatego właśnie ludzie zostali wyczyszczeni z oszczędności. Więc zwykłemu Janowi Kowalskiemu zalecam, by zakupił australijskie monety ze złota lub ze srebra z mennicy w Perth. Gdy dolar spada, złoto pnie się do góry.”

Co do przyszłości amerykańskiej waluty jest bezwzględny: „Myślę, że dolar jest skończony, gdyż złoto, srebro i cyber waluty zajmą jego miejsce.”

Zobacz również: ZŁOTO na papier, czyli jak dolar stał się światową walutą

„Romans” z Donaldem Trumpem

Źródło: www.youtube.com

Kiyosaki lubi chlubić się tym, iż jako jedyna osoba na świecie napisał dwie książki z Donaldem Trumpem: Why We Want You to Be Rich: Two Men, One Message (2006) oraz Midas Touch: Why Some Entrepreneurs Get Rich — And Why Most Don’t. Popierał go jako kandydata na prezydenta w 2016 roku. Obecnie jest bardziej zdystansowany do tej znajomości, choć nie ukrywa, że nadal darzy Trumpa sympatią:

„Jestem z nim na tej samej okładce – można by to nazwać pasywem, […] Jego albo się kocha, albo nienawidzi – tak po prostu. Zawsze temat ten doprowadza mnie do śmiechu. Nie mamy nigdy do czynienia z dwoma Donaldami Trumpami, jest tym, co w danej chwili widzimy, podczas gdy w przypadku Obamy i innych polityków, nie wiesz, z którą osobą tak naprawdę rozmawiasz.”

„Trump to  Trump. To dobry człowiek, ale myślę, że on robi coś takiego: otwiera usta, wkłada stopę do buzi a potem pisze o tym tweeta. Jak zapewne Pan wie, obecnie nie ma już wiadomości bez Trumpa. Włączam dowolną stację amerykańską a w niej, że Trump powiedział to lub tamto.”

Odnosząc się do jego, w jaki sposób obecny prezydent USA zostanie oceniony przez historię stwierdził, że „nie dowiemy się” czy prezydentura Trumpa była sukcesem czy nie, dopóki nie opadnie ostatni kurz. „Nie da się natomiast zaprzeczyć, iż on wszystkim potrząsa.”

Zobacz również: JP Morgan: Trump wykorzysta sprzedaż dolarów jako broń w wojnie handlowej

Bogaty Robert – finansowo i życiowo

Życiorys 71-letniego guru z branży edukacji finansowej i inwestycyjnej, autora bestselerowych książek z serii „Bogaty ojciec, biedny ojciec” mógłby sam posłużyć za materiał do książki biograficznej lub filmu fabularnego. Robert ma za sobą służbę w oddziałach marines, także w charakterze pilota oraz rolę sprzedawcy kopiarek Xerox. Ukończył studia MBA, mimo iż w swoich książkach i seminariach bardzo krytykuje niedoskonałości współczesnego systemu edukacji – jedna z jego publikacji nosi dość mało pedagogiczny tytuł „If You Want to Be Rich and Happy, Don’t Go to School” („Jeśli pragniesz być bogaty i szczęśliwy, nie idź do szkoły). Pomimo tego, iż obecnie jest milionerem, dwa razy w  życiu przyszło mu ogłosić bankructwo.


Przegląd wydarzeń i analiz ze świata kryptowalut powstaje przy współpracy z LUNO, globalną platformą walutową dzięki której kupowanie i przechowywanie cyfrowych walut, takich jak Bitcoin i Ethereum, jest bezpieczne i łatwe. Zapoznaj się z ofertą LUNO i już teraz rozpocznij handel na BTC i ETH!

Kiyosaki stworzył także szereg gier promujących teorie opisywane w jego książkach: Cashflow 101 i Cashflow 202, zaś obecnie głównym jego źródłem przychodów jest działalność franszyzowa związana z marką Rich Dad. Od samego początku swojej kariery w zakresie edukacji i szkoleń, jest zagorzałym zwolennikiem inwestycji w nieruchomości. Pomimo znacznych strat poniesionych podczas kryzysu w latach 2008-2009 w związku z kredytami typu sub-prime na nieruchomości, szybko wyszedł na prostą i obecnie w ramach swojej działalności w tej dziedzinie, jest w posiadaniu około 1400 jednostek w apartamentach.

Jest krytykowany przez niektórych za celowe ośmieszanie ścieżki zawodowej opartej o edukację (mimo, że sam ukończył studia MBA), która, jego zdaniem jest zbędna i nie przyczynia się do sukcesu finansowego. Na maturzystów ma taki pomysł, by ich u siebie zatrudniać, tych co idą do collegu nazywa „frajerami”, zaś osoby z doktoratami „biednymi, bezradnymi i zdesperowanymi.”

Falę krytyki wywołał także jego model biznesowy oparty na kosztownych seminariach (według uczestników ceny wahają się od 12 do 50 tys. USD od osoby) – osoby kwestionujące ich skuteczność wytoczyły mu nawet sprawę sądową w ramach pozwu zbiorowego. Kanadyjska stacja CBC nakręciła na ten temat film dokumentalny (dostępny w języku angielskim tutaj). Krytykowany był także za wykorzystanie sieci MLM Amway do promowania swoich książek.

Edukacja finansowa w wydaniu Kiyosakiego opiera się na modelu, w ramach którego dąży się do tego, by uzyskiwać dochód pasywny m.in. poprzez inwestycje w nieruchomości, akcje oraz inne przedsiębiorstwa, czemu przeciwstawia uwiązanie z jakim wiąże się praca na etacie. Jest także zwolennikiem stosowania dźwigni finansowej, dostrzegając jednocześnie związane z nią  ryzyko.

Zobacz również: ESMA: Od środy dźwignia na rynku FX/CFD wynosi 30:1Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here