Naga MarketsproRobert Kiyosaki jest autorem ponad dwudziestu książek z zakresu finansów osobistych, a jedna z nich ” Rich Dad Poor Dad”, przez wiele tygodni królowała na szczytach listy bestsellerów New York Times. Ale ostatnio znowu jest głośno o  jego książce “Rich Dad’s Prophecy” wydanej 14 lat temu, w której to przewiduje największy krach na giełdzie amerykańskiej od czasów Wielkiej Depresji lat dwudziestych i trzydziestych ubiegłego wieku. Mało tego, wyznaczył wtedy dokładnie datę, kiedy ten krach ma się zacząć. Jest to rok 2016.

Robert Kiyosaki swoja prognozę opierał na badaniu wyżu demograficznego i  problemie tak zwanych “baby boomers”. Powszechnie nazywa się tak w USA osoby urodzone w latach 1946-1964. Według U.S. Census Bureau w latach tych urodziło się 76 milionów osób i do dnia dzisiejszego ciągle żyje ich 64 miliony. Osoby te, według prawa, kiedy skończą 70 lat, powinny zacząć korzystać z wypłat swoich planów emerytalnych, i ponieważ jest ich tak dużo, nastąpi silny odpływ gotówki z giełd amerykańskich. Te zmasowane wypłaty zaczynają się właśnie w roku 2016.

Te artykuły również Cię zainteresują
rk2

W ostatnim wywiadzie jaki udzielił Rich Dad dla portalu internetowego MarketWatch, autor podtrzymuje swoją prognozę, zwracając uwagę także na inne czynniki ekonomiczne, które utwierdzają go w tym przekonaniu. Jest to spowolnienie gospodarcze w Chinach, które według niego spowoduje także krach na giełdach w Australii, Kanadzie i krajach afrykańskich. A jest to spowodowane coraz mniejszym zapotrzebowaniem na surowce, których te kraje są największym eksporterem. Jaki jest ratunek dla światowych giełd? Według Roberta Kiyosaki tylko kolejny program poluzowania ilościowego QE4. Jeżeli zostanie wprowadzony, to dopiero wtedy zmieni swoje nastawienie do tego tematu. W innym wypadku proponuje sprzedaż akcji i kupno złota oraz srebra.

Z drugiej strony jednak, czy możemy wierzyć w przepowiednie osoby, która delikatnie mówiąc, sama nie radzi sobie ze swoimi inwestycjami? Robert Kiyosaki zbił fortunę na nieruchomościach i prawach autorskich do swoich książek (nie na inwestycjach giełdowych), i według Forbes jeszcze w 2012 roku mógł pochwalić się majątkiem przekraczającym $80 milionów. Ale ostatnio jego firma Rich Global LLC ogłosiła bankructwo i właśnie  układa się ze swoimi wierzycielami. Ale mamy własnie rok 2016 i już niedługo będziemy mogli się sami przekonać czy Rich Dad miał rację. Na pewno żyjemy w ciekawych czasach.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

5 KOMENTARZE

 1. Nie ma oczywiście problemu. Na pewno nie on jeden zwrócił na to uwagę, ale faktem jest to, że pisał już o tym 14 lat temu. I to jest ta ciekawostka. Z drugiej strony nie mnie jest oceniać ludzi: interesów z nim nie robiłem , wódki z nim nie piłem. Jego książki cieszyły się w Polsce dużym powodzeniem, ale rzeczywiście, jak pisałem, nigdy nie zarobił pieniędzy na inwestycjach giełdowych.
  Pozdrawiam i życzę powodzenia.

 2. Panie Andrzeju, pełna zgoda, ale zapewne nie on jeden to zauważył. Mniejsza z tym. Wybór padł na niego i tyle. Proszę nie mieć mi za złe uszczypliwego komentarza, ale poczuwam się w obowiązku do opisywania zawsze tego typu przypadków. To wrodzona niechęć, wręcz nienawiść do kłamczuszków i krętaczy.
  Dla Pana pełen szacunek za poświęcony czas i wysiłek (również ten spożytkowany na odpisanie mi).
  Pozdrawiam. 🙂

 3. Nieważne czy uważamy go za hochsztaplera czy nie, ale zwrócił uwagę na ważną rzecz. Według prawa amerykańskiego, kto skończy dokładnie 70 i 1/2 roku już nie zasila funduszy emerytalnych, tylko z nich wypłaca. Teraz pomnóżmy te 60 parę milionów osób przez tysiąc czy dwa tysiące dolarów miesięcznie i robi się niezła kwota. A wszystko to było inwestowane przez lata na giełdzie amerykańskiej. Teraz już będzie odpływ tej gotówki.

 4. Pisanie o tym hochsztaplerze Kiyosakim bardziej pasowałoby do działu “pajac tygodnia”/”scam alert” 🙂
  Pan Kosimazaki ma pojęcie o inwestycjach, giełdach i akcjach jak ja o budowie silnika z motocykla klasy MotoGp.
  Również szemrane jest jego dorobienie się na nieruchomościach.
  Bo nijak nie można znaleźć informacji gdzież ów tuz dokonywał sukcesywnych sprzedaży 🙂
  Kohorty akwizytorów i sprzedawców marzeń zapewne mają niesmaczne miny.
  Pozdrowienia dla wszystkich rozumnych stworzeń (nie tylko traderów : ) )
  (a głuptakom życzę nowego guru’sa 😀 )

 5. Tak facet ma racje początek kryzysu w usa to powstanie tzw grzebienia koguta na 500 -zobaczycie to na wykresie-polecałem ten index sprzedac na 3cim grzebieniu który powstanie po przełamaniu wszelkich dotychczasowych poziomów.
  Wg mnie to ok 6-mcy nam zostało
  Z pow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here