Naga MarketsKurs korony szwedzkiej (SEK) w górę po posiedzeniu RiksbankuPodczas poniedziałkowego posiedzenia dotyczącego polityki pieniężnej, rada banku centralnego Szwecji (Riksbanku) postanowił nadal skupować obligacje rządowe i hipoteczne oraz zdecydował pozostawić stopę procentową na niezmienionym poziomie 0%. Zapowiedział jednak, że jest gotowy do skorzystania ze wszystkich dostępnych narzędzi w celu wspierania gospodarki. Po ogłoszeniu komunikatu przez bank, korona szwedzka w relacji do dolara amerykańskiego (SEK/USD) rośnie o 0,70%

  • Riksbank w dalszym ciągu skupuje papiery wartościowe i pozostawia stopy procentowe na poziomie 0%.
  • Istnieje możliwość dalszego obniżenia stup w fazie rozwoju gospodarki. Celem jest stymulacja popytu oraz inflacji
  • Dwa odmienne scenariusze dotyczące gospodarki Szwecji opierają się na spadku cen ropy oraz energii elektrycznej

Riksbank decyduje, że stopy procentowe pozostają bez zmian

Riksbank zdecydował się na dalszy skup obligacji do końca września 2020 roku. Podobnie stopa procentowa nie ulegnie zmianie i pozostanie na poziomie 0%. Bank uznał, że na tym etapie spowolnienia gospodarczego nie ma potrzeby zwiększenia popytu poprzez obniżenie stopy procentowej.

Te artykuły również Cię zainteresują
Bank nie wyklucza jednak, że z takiej możliwości skorzysta, o ile będzie to konieczne w fazie ożywienia gospodarki. W ciągu ostatnich 7 tygodni Riksbank  zdecydował się na oferowanie bankom pożyczek do 500 mld SEK, zakup papierów wartościowych do 300 mld SEK oraz oferowanie kredytów w USD.

Zobacz również: Amerykańscy producenci ropy zapełniają strategiczne rezerwy, a kurs WTI traci 17%

Dwa możliwe scenariusze dla szwedzkiej gospodarki

Ograniczenie jakie zostały nałożone w celu powstrzymania pandemii koronawirusa spowodowały gwałtowne spowolnienie gospodarki na całym świecie. Pomimo liberalnego podejścia Szwecji do kwestii koronawirusa globalna sytuacja utrudnia bankom i firmom finansowanie ich działalności.

Riksbank postanowił opisać możliwe wydarzenia w dwóch odmiennych scenariuszach. Oba z nich zakładają, że spadające ceny ropy i energii elektrycznej przyczynią się do inflacji w tym roku. Na chwilę obecną trudno ocenić jak kształtować się będzie inflacja, lecz w momencie gdy gospodarka się odrodzi powinna ona zostać unormowana.

Na podstawie notatki prasowej Rikskbank z 20.04.2020

Pomimo kompleksowych działań nie wiadomo jak głęboko będą sięgać skutki spowolnienia gospodarczego tego kraju. Po ogłoszeniu komunikatu dotyczącego stóp procentowych oraz prognozy inflacji kurs SEK/USD wzrósł o 0,70% oraz SEK/EUR o 0,45%.

Kurs SEK/USD, perspektywa dzienna, aktualizacja 28.04.2020, źródło TradignView

Autor artykułu poleca także:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here