Naga Markets

Risk-off dotyka także złotego. Kurs USD/PLN sięgac już wyraźnie ponad 4,58 złNa początku bieżącego tygodnia przez globalne rynki finansowe przetacza się nastawienie risk-off. Większość azjatyckich indeksów zakończyła dzisiejszą sesję na minusie, umacnia się także amerykański dolar na tle innych światowych walut. Wzrost awersji do ryzyka uderza m.in. w polskiego złotego – notowania indeksu BOSSAPLN dzisiaj kierują się w dół, schodząc już poniżej poziomu 79 pkt.

Kurs złotego osłabia się na szerokim rynku

Siłę dolara naturalnie widać na wykresie USD/PLN. Dzisiaj notowania dolara mocniej odbijają w relacji do złotego, obecnie sięgając już wyraźnie ponad 4,58, czyli poziomów z połowy poprzedniego tygodnia.

Dolar, jako waluta stanowiąca tzw. bezpieczną przystań, umacnia się dzisiaj w relacji do większości walut świata za sprawą obaw o sytuację pandemiczną w Chinach i jej wpływ na tamtejszy wzrost gospodarczy.

Notowania BOSSAPLN – dane dzienne
Notowania BOSSAPLN – dane dzienne

Dzisiaj rano wyraźnie w górę pną się również notowania EUR/PLN, które powróciły ponad barierę 4,70 i obecnie poruszają się już niewiele poniżej 4,71. Pewnym optymistycznym akcentem był wyraźny spadek inflacji producenckiej w Niemczech, jednak globalny pesymizm póki co przeważa.

Notowania USDPLN – dane dzienne
Notowania USDPLN – dane dzienne

Dzisiaj kalendarz danych makro jest niemal pusty, a to oznacza, że o sytuacji na światowych rynkach będą decydować przede wszystkim doniesienia związane z sytuacją pandemiczną w Chinach pod kątem możliwych ponownych lockdownów.

Notowania EURPLN – dane dzienne
Notowania EURPLN – dane dzienne

Jeśli do nich dojdzie, to na nowo rozbudzone zostaną pytania o silniejsze spowolnienie gospodarcze nie tylko w Chinach, ale i na całym świecie. Im więcej pesymizmu, tym słabszy także polski złoty, który podobnie jak inne waluty EM, reaguje na poziom awersji do ryzyka na świecie.

Redakcja poleca również:

XTBŚledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułUSD/CAD wróci pod 1,39 do końca roku, po czym spadnie w kierunku 1,30 – prognozują ekonomiści NBF
Następny artykułCena złota spada, a pandemia w Chinach wciąż jest poważnym problemem
Dorota Sierakowska
Finansistka i przedsiębiorca, analityk rynków surowcowych w Domu Maklerskim BOŚ, wydawca i redaktor naczelna magazynu o inwestowaniu TREND. Autorka książki „Świat surowców” – pierwszego w Polsce kompleksowego podręcznika dotyczącego inwestowania na rynkach towarowych. Ekspert rynków finansowych w mediach, a także wykładowca i szkoleniowiec w zakresie inwestowania na rynkach surowcowych. Absolwentka Szkoły Głównej Handlowej na kierunku Finanse i Rachunkowość ze specjalizacją bankowość inwestycyjna. Pasjonatka podróży i miłośniczka sportów wodnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here