Naga MarketsKryptowaluta rippleRipple jest jedną z najcenniejszych prywatnych firm w Dolinie Krzemowej. Ale w zależności od tego, komu zada się pytania, jest to również uznawany za jedną z najbardziej spornych. CEO Brad Garlinghouse wie o tym lepiej niż ktokolwiek inny. Podczas gdy Ripple patrzy na wielomiliardową branżę płatności transgranicznych, on i inni menedżerowie spółki nieustannie wyjaśniają relacje firmy z kryptowalutą “XRP” i jej gorliwymi zwolennikami.


Ripple i XRP to niekoniecznie to samo

Zamieszanie wokół Ripple jest uzasadniona – firma posiada 60 procent istniejących tokenów XRP. Kryptowaluta przez wiele lat nazywana była nawet “Ripple” zamiast XRP i w ten sposób notowana na niektórych giełdach internetowych.

Duży udział w rynku kryptowalutowym stawia Ripple w prawie niespotykanej dotąd pozycji w Dolinie Krzemowej, ponieważ nie musi polegać na dużym kapitale wysokiego ryzyka w celu finansowania swojej działalności. Zamiast tego regularnie sprzedaje XRP. A w oparciu o posiadaną kwotę, wartość firmy wynosi co najmniej 20 mld USD. Dla porównania, wycena startupu Lyft mającego być konkurencją dla Ubera plasuje się w okolicach 15 miliardów dolarów.

Cena XRP, a co za tym idzie wartość Ripple, w zeszłym roku gwałtownie wzrosła w szale zakupowym prowadzonym przez inwestorów detalicznych. Ale po tym, jak bańka pękła, na wartości stracił również rynek XRP.

“Ludzie naprawdę podekscytowani potencjałem nowej platformy i próbowali wyprzedzić rzeczywistość”, powiedział Garlinghouse w wywiadzie dla CNBC. “Wokół sympatyków kryptowalut czuć wręcz religijne zaangażowanie – niektórzy myślą, że są w trakcie krucjaty i że toczy się święta wojna”.

Zobacz również: Narodowy Bank Kuwejtu wprowadził produkt oparty na technologii Ripple

Przejęcie rynku zarezerwowanego dla banków

Największym celem Ripple jest umożliwienie klientom dokonywania płatności transgranicznych. Nawet jeśli cena XRP spadła o 90 procent w stosunku do szczytowego poziomu sprzed roku, Ripple twierdzi, że w zeszłym roku podpisywał umowy z przeciętnie dwoma klientami tygodniowo, ponieważ próbując przebić się w biznesie, który nie zmienił się wiele w ciągu ostatnich 45 lat.

We wtorek, Ripple ogłosił, że osiągnął kamień milowy w postaci przekroczenia progu 200 klientów, co oznacza 350-procentowy wzrost użytkowników wysyłających płatności na żywo. Obecnie Ripple działa w ponad 40 krajach. Przed projektem jednak nadal daleka droga, aby zrobić wrażenie na bankach, które zdominowały system światowych płatności.

SWIFT, akronim belgijskiego Society of Worldwide InterBank Financial Telecommunications, został założony przez banki w 1973 r. jako nowy sposób komunikacji o płatnościach transgranicznyc będąc wykorzystywanym przez ponad 10 tysięcy instytucji członkowskich.

Przekazywanie pieniędzy między krajami może trwać kilka dni, zwłaszcza jeśli zaangażują się pośrednicy. Ripple chce skrócić proces do kilku sekund, używając czegoś podobnego do blockchainu – technologii rozproszonej księgi, która stanowi podstawę Bitcoina i jest testowana przez firmy takie jak Amazon i JP Morgan.

Podobnie jak w przypadku publicznych łańcuchów blokowych, sieć Ripple wykorzystuje zaawansowaną kryptografię, aby upewnić się, że transakcje są bezpieczne. Jednak wszystkie strony w systemie nie mają dostępu do wspólnej księgi. W odróżnieniu od transakcji kryptowalutowych mogą być one widoczne tylko dla tych, którzy mają pozwolenie na korzystanie z sieci, a transakcje nie są całkowicie anonimowe.

Nawet zdobycie ułamka dotychczasowego biznesu SWIFT może być znaczącą wygraną. Według październikowego raportu McKinsey, globalne płatności w 2017 r. osiągnęły wartość 1,9 bln USD i według prognoz mają wzrosnąć do 2 bln USD do 2020 r. “Byliśmy w stanie dokonać znacznie szybszych płatności tego samego dnia w kraju za pośrednictwem bankowości mobilnej”, powiedział Philip Bruno z McKinsey. “Teraz spodziewam się, że jeśli mogę zapłacić mojemu bratu lub kuzynowi od razu, kiedy dojeżdżam do pracy, to dlaczego nie mogę zrobić tego samego, aby zapłacić mojemu globalnemu dostawcy”

Banki nie zamierzają pozwolić, aby ich dominacja w płatnościach transgranicznych znikła, co jest w pełni zrozumiałe. SWIFT posiada globalną inicjatywę płatniczą mającą na celu przyspieszenie przepływu informacji, a HSBC jest jednym z banków partnerskich testujących wersję SWIFT łańcucha blokowego. Szef działu innowacji banku Jeremy Balkin powiedział CNBC, że globalne banki “mają ogromną przewagę konkurencyjną” w zakresie płatności transgranicznych, ponieważ mają oddziały i relacje bankowe na całym świecie.

Globalne banki, takie jak Citi, zarabiają “automatyczne 8 miliardów dolarów na płatności transgraniczne”, przyznał Garlinghouse. “Myślę, że Citi będzie ostatnim klientem, który kiedykolwiek podpisze z nami umowę, ponieważ ma największy interes w tym, aby nie zmieniać dotychczasowego stanu rzeczy”.

Zobacz również: Ripple (XRP) zyskuje 21% i zostaje drugą największą kryptowalutą

Nie chodzi tylko o kryptowaluty

monety xrpNajczęściej używanym produktem Ripple jest xCurrent, czyli oprogramowanie, które pozwala Ripple współpracować z istniejącą infrastrukturą banku w celu szybkiego rozliczania płatności. W tym przypadku nadal niezbędny jest bank korespondujący, jednak standardowy protokół SWIFT zastępuje tutaj oprogramowanie Ripple.

Oblicza opłaty banku korespondenta, opłaty banku beneficjenta oraz całkowity koszt dla klienta przed przejściem transakcji. Przekazuje również ważne szczegóły dotyczące zgodności, aby pomóc instytucjom finansowym w przestrzeganiu przepisów dotyczących “poznania klienta” i “przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy”, co pozwala na wstępne zatwierdzanie płatności w czasie rzeczywistym. Dla klientów, którzy chcą tylko wysyłać płatności, a nie je otrzymywać, dostępny jest produkt o nazwie xVia.

Colin Dinn, dyrektor ds. technologii w Siam Commercial Bank, jednego z największych banków Tajlandii, mówi, że brak starej infrastruktury sprawia, że nowsze banki regionu azjatyckiego są idealnymi klientami dla technologii takich jak Ripple”. Dinn chciał pozbyć się złożoności i pośredników potrzebnych do międzynarodowych transakcji w takich miejscach jak Wietnam, Kambodża i Singapur. Właśnie dlatego już w 2017 roku zaczął testować xCurrent.

Wiele przelewów dokonywanych przez Siam to małe przelewy, wpłaty pieniężne lub środki, które ktoś może wysłać do domu swojej rodzinie w innym kraju. To nie jest wielki biznes dla większości amerykańskich banków, które zamiast tego koncentrują się na płatnościach dla globalnych dostawców. Ale w przypadku Siam, te małe, często 100-dolarowe płatności są teraz wysyłane w kilka minut i po niższych kosztach, powiedział Dinn.

Zobacz również: Ripple jest częściej używane niż bitcoin?

Kryptograficzny pomost pomiędzy dwoma światami

Produkt kryptograficzny Ripple o nazwie xRapid zadebiutował jesienią tego roku. Entuzjaści XRP długo oczekiwali na to ogłoszenie, spekulując, że może ono pomóc w podbiciu cen kryptowaluty. Używa bowiem XRP jako “mostu” pomiędzy tradycyjnymi walutami, powiedział Garlinghouse.

Na przykład, bank może chcieć przetworzyć transakcję z dolarów amerykańskich na meksykańskie pesos. W większości przypadków proces ten wymaga wstępnego finansowania rachunków w walucie lokalnej. Jednak przeliczając dolary amerykańskie na tokeny XRP na giełdzie, a następnie konwertując je z powrotem na pesos na drugim końcu transakcji, proces ten może się odbyć w ułamkach sekundy.

Potencjalnym utrudnieniem jest zmienność kryptowalut, która wynosi nawet kilkanaście procent w skali jednej sesji. Waluty obce mogą być również zmienne i jak powiedział Garlinghouse, w ich przypadku pod uwagę wziąć trzeba nie ułamek sekundy a kilka dni. “Średnia transakcja SWIFT trwa trzy dni – ale tak naprawdę to, co widzimy, to trzy dni robocze. Bierzesz ryzyko zmienności finansowej, podczas gdy rynki są zamknięte w weekend”, powiedział Garlinghouse.

Londyński serwis wymiany walut MercuryFX był jednym z pierwszych, który zapisał się do xRapid, aby przenieść płatności za darowizny na cele charytatywne pomiędzy Wielką Brytanią a Meksykiem.  Mimo to, aby całość działała bez zarzutu, niezbędna jest aktywność. “Twoja sieć jest tak dobra jak twoi uczestnicy”, powiedział założyciel MercuryFX.

Najnowsi członkowie sieci w ubiegłym roku nie są powszechnie znanymi markami: Euro Exim Bank, SendFriend, JNFX, FTCS, Ahli Bank z Kuwejtu, Transpaygo i BFC Bahrain. Pięć z nich korzysta z produktu XRP. Na podstawie testów z firmami korzystającymi z XRP, Ripple stwierdził, że technologia kryptowaluta również okazuje się tańsza. W przypadku płatności pomiędzy USA i Meksykiem, Ripple twierdzi, że instytucje finansowe korzystające z xRapid zaoszczędziły od 40 do 70 procent w porównaniu z tym, co normalnie płacą brokerom walutowym.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

Rosnące zainteresowanie

xrpW 2017 r. waluty kryptograficzne takie jak BTC i XRP przeszły z niszowego, internetowego zaścianka do obsesji handlowej. XRP przyciągnęło spekulantów, osiągając szczyt 3,84 USD w styczniu ubiegłego roku. Jest to trzecia co do wielkości waluta kryptograficzna w historii, ale od szczytu spadła do około 35 centów.

Podczas gdy wzrost liczby osób chcących handlować XRP mógł pomóc Ripple, to również postawił on cel na ich plecach. Pojawiło się wiele pozwów sądowych, w tym pozew zbiorowy, w którym argumentowano, że XRP powinien być zarejestrowany jako papier wartościowy. Powód wytoczył powództwo w imieniu wszystkich obywateli Kalifornii, którzy kupili XRP, żądając odszkodowania w wysokości 5 milionów dolarów. Brad Garlinghouse jest wymieniony wśród pozwanych.

Przynajmniej w oczach organów regulacyjnych, bitcoin jest “zdecentralizowany” na tyle, aby zwolnić go z prawa papierów wartościowych. Ether, druga co do wielkości na świecie waluta kryptograficzna, również została publicznie zdefiniowana jako “niebędąca papierem wartościowym”. XRP nadal czeka na to rozróżnienie od organów regulacyjnych. “To naprawdę jasne, że XRP nie jest tego typu aktywem”, powiedział Garlinghouse. “Jeśli Ripple firma zostanie zamknięta, XRP będzie kontynuować handel”.

Zobacz również: Trwa batalia sądowa Ripple. Jest wniosek o przeniesienie sprawy do innego sądu.

Samofinansowanie

zegarek xrpGdyby XRP kiedykolwiek stracił na wartości, Ripple z pewnością odczuł to negatywnie. Podczas gdy przychody pochodzą ze sprzedaży oprogramowania do banków i z inwestycji podwyższonego ryzyka, przeważająca większość pieniędzy to sprzedaż XRP.

Założyciele Ripple umożliwili to, przekazując lwią część kryptowaluty do Ripple wkrótce po jej stworzeniu. W przeciwieństwie do innych wirtualnych walut, które muszą być “wydobywane” przez użytkowników, XRP został w pełni wygenerowany przed jego dystrybucją.

Założyciele Jed McCaleb, David Schwartz i Arthur Britto zdecydowali o tym, kiedy postanowili rozwiązać problem opracowania lepszej wersji bitcoin. “Założyciele byli wielkimi fanami bitcoina i wierzyli w jego potencjał transformacyjny, ale widzieli pewne nieefektywności w jego projektowaniu, które mogłyby prowadzić do problemów ze skalowalnością i szybkością”, powiedziała Monica Long, jedna z pierwszych pracowników Ripple i starszy wiceprezes ds. marketingu.

Firma umieściła większość swojego pakietu – 55 miliardów XRP – na kryptograficznie zabezpieczonym koncie depozytowym i co miesiąc sprzedaje jego część. Ma możliwość sprzedaży nawet 1 miliarda żetonów XRP w ciągu kwartału i wydaje raporty na temat ilości sprzedanych żetonów XRP. W trzecim kwartale wyprzedano równowartość $163 milionów.

Zobacz również: SWIFT zaprzecza, jakoby miał dołączyć do sieci Ripple

Dlaczego XRP?

Znaki zapytaniaPodczas gdy Ripple nazwa XRP najlepszym aktywem cyfrowym do realizacji płatności, nie wszyscy zachowują taką dozę optymizmu. Prezes Messari Ryan Selkis, który jest wczesnym inwestorem kryptograficznym i głośnym krytykiem Ripple, powiedział, że firma jako samodzielny biznes oprogramowania jest “rzeczywiście dobra”. Jednak związek pomiędzy XRP i Ripple sprawia, że jest to “Jekyll i Hyde” branży.

Garlinghouse powiedział, że on i inni w firmie są przyzwyczajeni do krytyki i kwestii komercyjnego wykorzystania, jeśli chodzi o xRapid. Przekroczenie kamienia milowego w postaci 200 klientów ma być natomiast potwierdzeniem, że firma robi postępy.

Podobnie jak w poprzedniej erze dot-com, firmy kryptowalutowe przechodzą teraz nieuniknione turbulencje. Consensys, kolejny dobrze znany i finansowany start-up kryptowalutowy według doniesień w tym roku zwalania w przybliżeniu 60 procent swojego 1200-osobowego zespołu, a wiele innych ofert monet cyfrowych rozpada się w miarę jak organy regulacyjne zaczynają coraz baczniej przyglądać się rynkowi.

Garlinghouse ma nadzieję, że Ripple jednak zdecydowanie do Amazona lub Google dawnych czasów. “Ripple miał odwrotny pogląd na kilka rzeczy dość wcześnie i to spowodowało, że nie cieszyliśmy się popularnością wśród społeczności kryptograficznej”, powiedział Garlinghouse. “W obliczu obecnego rozwoju wciąż mam jednak przekonanie, że jesteśmy na dobrej drodze” – powiedział Garlinghouse.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here