Naga MarketsW chwili obecnej obserwujemy szaloną rywalizację, która wydaje się być czynnikiem decydującym o tym, w jaki sposób płatności transgraniczne będą obsługiwane w nadchodzących dziesięcioleciach. Jest to konkurs, który podsumowuje znaczną część debaty na temat technologii blockchain i kryptowalut, w którym startupowa firma stawia na te nowe technologie a bardziej konserwatywna grupa opowiada się za stopniowymi zmianami.


W niebieskim narożniku znajduje się Ripple, kalifornijska firma powstała w 2012 roku, która obiecuje że płatności dokonywane za pośrednictwem jej rozwiązań będą szybsze, tańsze i bardziej niezawodne.

W czerwonym narożniku znajduje się dotychczasowy operator – Swift, 45-letni serwis przesyłania wiadomości międzybankowych, który obsługuje połowę płatności transgranicznych na świecie i jest prowadzony jako spółdzielnia, której właścicielami są tysiące banków członkowskich.

Wyzwanie

W marcu br. Ripple wywołał poruszenie w branży płatniczej. Firma nawiązała bowiem współpracę z Santanderem, który jako pierwszy bank konsumencki zamierzał wprowadzić system płatności międzynarodowych opartych na blockchainie. „Santander One Pay FX” umożliwia klientom wykonywanie międzynarodowych przelewów pieniężnych realizowanych tego samego dnia. Usługa jest szybsza niż przelewy tradycyjne, ale też i transparentna – klient widzi dokładną kwotę w walucie docelowej, jaką otrzyma odbiorca, jeszcze przed zatwierdzeniem przelewu. Z rozwiązania mogą korzystać klienci detaliczni w Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Polsce.

“Nasi klienci mieli pewne problemy z dokonywaniem płatności transgranicznych, z którymi chcieliśmy się uporać dzięki nowej usłudze OnePay FX” – mówi Ed Metzger, szef działu innowacji, technologii i operacji w Santander UK. “Mieliśmy bardzo pozytywne opinie i dobre przyjęcie. Daje to klientowi o wiele większą pewność co do tego, ile pieniędzy dotrze na konto docelowe”.

Santander jest jedną z ponad 100 instytucji finansowych, które zarejestrowały się w Ripple, aby korzystać z systemu komunikacji blokowej, znanego jako XCurrent, który umożliwia bankom koordynację transferu pieniędzy pomiędzy walutami w ciągu kilku sekund. Zasadniczo rozwiązanie to sprawia, że proces sprawdzania informacji wymaganych do przyspieszenia transakcji jest znacznie szybszy i nie wymaga kryptokurrency do działania.

“Co tydzień podpisujemy umowę z nową instytucją finansową” – mówi Asheesh Birla, starszy wiceprezes ds. produktu w Ripple.

Wzrost liczby klientów Ripple’a i wielu podobnych przedsiębiorstw płatniczych działających w oparciu o systemy blokowe stanowi bezpośrednie wyzwanie dla długoletniej dominacji firmy Swift.

CEO Ripple uważa, że już w 2019 r. dziesiątki banków będą wykorzystywać xRapid

Technologia Blockchain może być znacznie szybsza, tańsza i pewniejsza w przesyłaniu pieniędzy pomiędzy walutami niż tradycyjny system bankowości korespondencyjnej, na którym oparty jest Swift. Często przelewy przez Swift przechodzą przez wiele banków, zanim dotrą do miejsca docelowego, co sprawia, że są czasochłonne, kosztowne i mało przejrzyste, jeśli chodzi o to, ile pieniędzy dotrze ostatecznie do adresata.

Szybka reakcja

Swift zareagował na zagrożenie poprzez poprawę skuteczności własnego systemu przekazywania wiadomości oraz przeprowadzenie własnych testów potencjału technologii bloków.

“Nie jest tajemnicą, że bankowość korespondencyjna jest modelem z 1998 roku i zajmujemy się tym, doprowadzając go do modelu z 2018 roku” – mówi Harry Newman, szef bankowości w Swift. “Ale jeśli chodzi o szybkość, jakie problemy próbujesz rozwiązać? Posiadamy własne rozwiązania w chmurze i API i już teraz dokonujemy płatności w ciągu kilku minut, a nawet sekund” – dodaje.

Swift uruchomił ulepszoną usługę o nazwie Global Payments Innovation, z której korzysta 165 banków. W niektórych korytarzach płatności, takich jak US-Chiny, GPI odpowiada za cztery na dziesięć transakcji.

Jeśli chodzi o testowanie narzędzi blokowych, Swift ma trudności z ukryciem swojego sceptycyzmu. W tym roku, firma przyznała, że test przeprowadzony z 34 bankami doprowadził do wniosku, że trudno będzie osiągnąć wymaganą skalę z systemem typu blockchain. Aby uniknąć sytuacji, w której konkurencyjne banki będą miały dostęp do poufnych informacji, firma Swift twierdzi, że musiałaby zbudować ponad 100 000 podrzędnych banków, aby pomieścić wszystkie 11 000 banków członkowskich, co czyniłoby to niepraktycznym.

“Technologia blockchain nie jest łatwa do skalowania i nie jest jeszcze odpowiednia, aby to zrobić” – mówi Newman. “Wszystkie dotychczasowe zapowiedzi [przez banki o swoich projektach płatności blokowych] są projektami wewnętrznymi lub dwustronnymi pomiędzy bankami. Zwiększając skalę, otrzymujesz coraz większą złożoność” – dodaje.

Pan Birla z Ripple twierdzi, że firma zajmowała się tą kwestią skalowalności trzy lata temu, umożliwiając bankom łączenie się “od punktu do punktu jak w Internecie”, dzięki czemu tylko bezpośrednio zaangażowane banki widzą szczegóły. Kolejną krytyką Ripple’a jest to, że większość banków wykorzystuje tylko połowę swojego rozwiązania – część informacyjną – unikając jednocześnie kryptowaluty XRP, która ma być tanią i uniwersalną walutą pomostową, stanowiącą alternatywę dla drogich rachunków nostro i vostro w bankowości korespondencyjnej.

“Jeśli nie masz pieniędzy na blockchain, po prostu robisz inny system komunikacji dla bankowości korespondencyjnej” – mówi Pan Newman. “Obecnie kryptowaluty po prostu nie nadają się do tego celu – mają zbyt duża zmienność”.

Opcjonalnie “monety stabilne”

Rozwiązanie może być jednak bliżej niż nam się wydaje, gdyż kilka grup pracuje nad stworzeniem tzw. stabilnych monet – tokenów w rozproszonej księdze wspieranej przez walutę fiducjarną w depozytach banków centralnych.

Jest jednak mało prawdopodobne, aby te działania ochłodziły rywalizację pomiędzy Ripple i Swift. Ich entuzjazm został podkreślony w zeszłym roku, kiedy Ripple próbował zorganizować w Toronto konferencję Swift’s Sibos – globalny pokaz sieci usług finansowych – organizując równoległe wydarzenie w tym samym mieście z Ben Bernanke, byłym gubernatorem Rezerwy Federalnej USA, oraz Timem Bernersem-Lee, wynalazcą światowej sieci internetowej.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułAnaliza dla początkujących: Srebro – w kierunku ponad rocznej linii bessy?
Następny artykułKomentarz walutowy – Europa ostrzega Trumpa
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here