Naga MarketsJeremy Light – wiceprezes kont strategicznych Unii Europejskiej – powiedział w wywiadzie telefonicznym dla CNBC, że Ripple zastanawia się nad wprowadzeniem technologii rozproszonych rejestrów (DLT) w Chinach. Miałaby ona być wykorzystywana do przelewów międzynarodowych. Użycie Ripple do tego celu ma przyspieszyć dokonywanie płatności dzięki blockchainowi.

Ripple tak, XRP nie

„Chiny są zdecydowanie w polu naszych zainteresowań, są naszym celem” – powiedział Light. Wcześniej w tym roku Ripple podpisało umowę z mającą siedzibę w Hongkongu spółką finansową LianLian International. Dzięki niej firma ma możliwość wykonywania transakcji między Chinami, a Stanami Zjednoczonymi i Europą. Nie wiadomo, czy technologia Ripple jest już wykorzystywana przez LianLian.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jeśli doszłoby do wejścia na chiński rynek, odbędzie się to raczej bez zaadaptowania przez Kraj Środka kryptowaluty stworzonej przez Ripple – XRP. Pekin jest niechętnie nastawiony do handlu cyfrowymi aktywami. W zeszłym roku zakazano tam organizowania Initial Coin Offerings, przez co startupy blockchainowe straciły jeden z podstawowych sposobów pozyskiwania funduszy na swoją działalność.

Technologia rozproszonych rejestrów stworzona przez Ripple działa jednak inaczej niż większość kryptowalut, stąd szansa na nawiązanie współpracy z Chinami. Bitcoin i inne główne cyfrowe waluty oparte są na publicznym blockchainie, co oznacza, że są zdecentralizowane, a wszelkie transakcje są weryfikowane przez „górników” użyczających w zamian za prowizje mocy obliczeniowej swoich komputerów. DLT oferowane przez Ripple jest weryfikowane przez bardziej scentralizowany system – sieć zweryfikowanych serwerów należących do banków i traderów.

Ciężka konkurencja dla Ripple

Blockchain stworzony przez Ripple został stworzony do przyspieszenia procesów płatności. Spółka zdołała przyciągnąć do siebie ponad 100 instytucji finansowych. Wśród nich znajdują się takie tuzy jak Santander, UBS czy UniCredit. Mimo to Ripple mocno musi walczyć o swoją pozycję, ponieważ na prawie każdym rynku spotyka się z silną konkurencją stworzoną przez lokalne startupy bądź inicjatywy blockchainowe samych banków.

Podobnie sytuacja wygląda w Chinach. Przekonanie jednego klienta instytucjonalnego do podjęcia współpracy jeszcze nic nie będzie oznaczać. Kraj Środka jest nowoczesny pod względem wprowadzania technologii w dziedzinie płatności. Na rynku silnie ugruntowana jest pozycja Alipay oraz WeChat Pay. Do tego spada popularność XRP – w II kwartale Ripple sprzedał monety o wartości jedynie 73 mln USD.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here