Naga MarketsxrpRipple (XRP) nie jest kryptowalutą i jest mocno scentralizowana w rękach korporacyjnego podmiotu znanego jako Ripple. Taką opinie na temat Ripple głosi giełda kryptowalut, która zaledwie od jednego dnia notuje XRP na swojej platformie.

Fińska giełda Coinmotion kilka godzin po rozpoczęciu notowań Ripple na swojej platformie opublikowała na swoim blogu wpis zatytułowany: “XRP to scentralizowana waluta wirtualna”.

We wpisie przedstawiona została opinia operatorów giełdy, która mówi o tym, że XRP nie jest typową kryptowalutą. Nie opiera się bowiem na tradycyjnym blockchainie i jest mocno scentralizowana w rękach firmy macierzystej.

XRP nie bazuje na blockchain i jest mocno scentralizowana

“To, co trzeba wiedzieć o XRP, to to, że nie jest kryptowalutą w ścisłym znaczeniu tego słowa… To, co odróżnia XRP od kryptowalut, polega na tym, że nie jest oparta na blockchainie, nie jest wydobywana i jest mocno scentralizowana. Sieć Ripple to zestaw różnych aplikacji Ripple Labs. XRP to waluta sieci Ripple, z której korzystają te aplikacje.”

Opinia ta od dłuższego czasu krążyła po świecy kryptowalut. Co kilka miesięcy pojawiał się nowy głos, który ujawnia “podejrzaną prawdę”, że XRP jest w rzeczywistości scentralizowanym produktem.

Tym razem równica polega na tym, że głos w sprawie zabiera podmiot, który nie ma absolutnie nic do zyskania dzięki rozpowszechnianiu takiej opinii na temat XRP. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę start notowań na Coinmotion oraz spory popyt na XRP wśród klientów z Finlandii, publikacja tej opinii może wskazywać na zaniepokojenie wśród operatorów giełdy.


Interesujesz się kryptowalutami? Już teraz dołącz do grupy na Facebooku prowadzonej przez portal Comparic.pl. Bądź na bieżąco z informacjami ze świata kryptowalut, niezależnie od tego gdzie się znajdujesz!.

HashTree zamiast blockchain

We wpisie na blogu Coinmotion czytamy, że sieć Ripple nie wykorzystuje łańcucha bloków (blockchain) do zabezpieczania transakcji, a zamiast tego używa opatentowanej przez siebie metody znanej jako HashTree.

Dzięki zastosowaniu metody HashTree wszystkie transakcje i salda są połączone w jeden numer, który serwery porównują ze sobą, aby osiągnąć konsensus. Ten typ systemu jest szybszy niż blockchain, ale znacznie bardziej scentralizowany.

Monopol Ripple Labs

Coinmotion wyszczególnia również szczegółowe dane dotyczące statystyki podaży XRP, gdzie zauważa, że:
“XRP nie jest wydobywana jak typowe kryptowaluty. Wszystkie 100 miliardów monet zostało już stworzonych. Ripple planuje wypuścić na rynek około połowy z nich, zachowując drugą połowę dla siebie. Obecnie na otwartych rynkach jest około 39% wydanych monet, a 61% posiada Ripple Labs.”

Zobacz również: JP Morgan Chase wypuszcza własną kryptowalutę

Takie działanie według Coinmotion sprawia, że XRP nie spełnia podstawowego standardu kryptowaluty, gdzie społeczność podejmuje decyzje. W tym przypadku Ripple posiada monopol i kontroluje ‘wydobycie’ nowych monet, a także podejmuje wszystkie istotne decyzje.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here