Naga Markets

Riksbank przeciera ścieżkę?Dzisiejszym zaskoczeniem jest decyzja szwedzkiego Riksbanku, który zdecydował się aż na 100 punktową podwyżkę stóp procentowych (oczekiwano 75 punktów baz.), co ma być podkreśleniem determinacji w walce z wysoką inflacją.

Riksbank zaskakuje rynek

Tą decydenci widzą nadal na niezadowalających poziomach – projekcja na przyszły rok została podniesiona do 5,1 proc. z 4,2 proc. Stąd też dalsze podwyżki stóp procentowych są jak najbardziej prawdopodobne. Korona szwedzka, która w ostatnich dniach słabła, zareagowała na te ranne informacje mocnym ruchem o blisko 0,8 proc. wobec dolara.Wprawdzie przed decyzją Riksbanku był jeszcze komunikat z Ludowego Banku Chin (tutaj nic się nie zmieniło), ale to Szwedzi symbolicznie zainicjowali ten “jastrzębi” tydzień. Przed nami FED – jutro wieczorem, oraz cała plejada banków centralnych w czwartek (BOJ, SNB, Norges Bank, Bank Turcji i Bank Anglii). Czy one również dostarczą nam “jastrzębich” niespodzianek?

We wtorek rano dolar nieco traci na wartości na szerokim rynku, ale poza wspomnianą koroną szwedzką, ruchy są kosmetyczne. Drugi najsilniejszy w G-10 jest funt, który zyskuje zaledwie 0,26 proc. wobec dolara. Dalej mamy koronę norweską z wynikiem 0,2 proc. i euro z 0,16 proc. Innymi słowy, rynek zastygł przed jutrzejszymi informacjami z FED i to one dadzą impuls do sporej zmienności.

Z rynkowych informacji warto zwrócić uwagę jeszcze na dwie rzeczy. Pierwsza to zachowanie się EURUSD, który wspierany komentarzami z ECB zbliżył się w okolice 7-miesięcznej spadkowej linii trendu przy 1,0040.

Warto będzie obserwować zachowanie się EURUSD po FED – czy dojdzie do próby naruszenia tegorocznego minimum przy 0,9863. Drugi temat to inflacja CPI w Japonii. Ta w sierpniu nieoczekiwanie przyspieszyła do 3,0 proc. r/r z 2,6 proc. r/r, a bazowa (bez świeżej żywności) wzrosła do 2,8 proc. r/r z 2,4 proc. r/r.

Rynek nie zakłada, aby Bank Japonii miał cokolwiek zmienić w polityce monetarnej w najbliższy czwartek. Niemniej jednocześnie dla tamtejszych decydentów słaby jen zaczyna być problemem, a teoretycznie zakomunikowanie zmian w programie kontroli krzywej rentowności obligacji (YCC) byłoby jedną ze skuteczniejszych dróg prowadzących do zmiany trendu na rynku jena…

Autor poleca również:

XTB


Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>


Poprzedni artykułCena złota znajdują się przy tegorocznych minimach. Rynki pozbywają się złudzeń
Następny artykułCena złota pod znakiem wyczekiwania na decyzję Fed
Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska S.A. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy (choć z przerwami) od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. W DM BOŚ publikuje cykliczne raporty dotyczące sytuacji rynkowej (m.in. Tygodnik FX), prowadzi też cotygodniowe, poniedziałkowe webinary dla klientów biura.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here