Naga MarketsBank Szwecji zdecydował się na podwyżkę stóp procentowych z -0,50% do -0,25%. Jednak zdanie zawarte z protokole po posiedzeniu, że następnej podwyżki można spodziewać się dopiero pod koniec roku lub na początku następnego, silnie osłabiło SEK.


Protokół z posiedzenie Banku Kanady i słowa Stephena Poloza była zgodna z tym czego spodziewał się rynek. Bank zrewidował prognozy wzrostu gospodarczego dla bieżącego roku z 1,7% do 1,2%, a przedział szacunku dla neutralnej stopy procentowej został obniżony o 25 punktów bazowych. To właśnie te kwestie z komunikatu osłabiły dolara kanadyjskiego, a para USDCAD wybiła się górą z tygodniowej konsolidacji zatrzymując się w okolicach 1,35. Na konferencji szef BoC stwierdził, że brak ratyfikacji umowy handlowej z USA i Meksykiem (nowa NAFTA) są negatywnym czynnikiem dla perspektyw wzrostu gospodarczego. Poloz zwrócił uwagę na problemy związane z ropą, jednym z głównych towarów eksportowych. Kanadyjski sektor naftowy musi mierzyć się z licznymi trudnościami. Faktem jest, że dane napływające z Kanady pokazują, że od początku 2019 r. gospodarka hamuje.

Te artykuły również Cię zainteresują
Na rynku europejskim byliśmy świadkami silnej przeceny na głównych parkietach, średnio o 0,6%. Jedynie Xetra mogła pochwalić się zyskiem 0,63% co można tłumaczyć słabością wspólnej waluty. EURUSD zaliczył spadek do wsparcia na 1,1150.

Na rynku walutowym właśnie ta para może ponownie znaleźć się pod presją. Jeśli dzisiejsze dane z USA o zamówieniach na dobra trwałego użytku i jutrzejszy odczyt PKB z USA nie zaskoczą negatywnie, możliwa jest dalsza przecena do poziomów 1,1020 i 1,0850.

Na rynku surowcowym od wczoraj do łask powróciło złoto. Ceny kruszcu zmierzają do krótkoterminowego oporu na 1279,60 USD za uncję. Ceny miedzi ustabilizowały się w wąski zakresie wahań 288-290 USD.

O wczorajszej sesji za oceanem można powiedzieć tylko tyle, że się odbyła i przyniosła delikatne cofnięcie indeksów giełdowych. Po części za sprawą silnego dolara jak i po mieszanych raportach kwartalnych spółek. Pomimo dobrych wynikach Facebooka z podstawowej działalności, spółka zaraportowała utworzenie rezerwy w wysokości 3 miliardów dolarów na przewidywaną grzywnę od Federalnej Komisji Handlu za naruszenie kwestii prywatności. Fatalnie wypadł raport Tesli po tym, jak producent samochodów zgłosił jedną ze swoich najgorszych kwartalnych strat w historii. Tym samym akcje Tesli spadły do tygodniowych wsparć z końca marca ubiegłego roku w okolicach 250 USD. W ostateczności indeksy DJIA, S&P500 oraz Nasdaq zakończyły dzień solidarnymi stratami odpowiednio 0,22%, 0,22% i 0,23%. Jedynie lekko zyskał indeks małych spółek. Russell 2000 odnotował wzrost o 0,19%.

W rejonie Azji i Pacyfiku w dalszym ciągu utrzymują się mieszane nastroje. Ostatnie dni handlu w Japonii przed 10-cio dniową nieobecnością inwestorów wypchnęły Nikkei w górę o 0,48%. Na pozostałych giełdach: Hong Kong (-0,09%), Singapur (-0,14%), Szanghaj (-1,20%). Najlepiej wygląda australijski S&P/ASX200, który drugą sesją z rzędu rośnie o blisko 1%. Indeks szerokiego rynku Asia Dow pod kreską 0 16%.

Wczorajsza sesja nad Wisłą przebiegła w lekko negatywnym nastroju, której towarzyszył obrót 691 mln PLN. Wyrysowana wczoraj świeczka może świadczy o przewadze niedźwiedzi. Dzisiaj początek handlu przy Książęcej sprowadza WIG20 poniżej wczorajszego zamknięcia, a intradayowy opór na 2355 pkt., jeśli ulegnie trwałemu wybiciu, może sprowadzić notowanie w stronę kluczowego wsparcia na poziomie 2300 punktów. Pierwsze godziny handlu to spadek indeksu o 0,63%. Zapewne trzeba będzie poczekać jak rozwinie się sytuacja na pozostałych parkietach Europy. Zyskują 4 walory a wśród nich: JSW (0,79%) i CCC (0,72%). Pozostałe spółki w czerwieni lub w okolicach zera. Najwięcej tracą: Orlen (-2,35%) i PGE (-0,78%).

Na rynku PLN obserwujemy na przestrzeni tygodni stabilizację, a kurs rodzimej waluty porusza się w niewielkim przedziale wahań.

GBPPLN – kupujący osiągnęli tegoroczne maksimum na 5,0735, a wsparcie jest aktualnie na 5,00-5,03. Para wychodząc ponad dotychczasowy ważny opór na poziomie 4,9200 sprawia, że ten na chwilę obecną stał się technicznym wsparciem. Kolejną strefą oporu jest natomiast 5,0850-5,1100 z początku 2017 roku.

USDPLN – para pozostaje w konsolidacji w górnym zakresie wahań pod oporem na 3,8586. Średnioterminowe wsparcie jest na poziomie 3,7100.

EURPLN – kurs pozostaje w konsolidacji pomiędzy 4,3400 a 4,2600.

CHFPLN – kurs kształtuje się pomiędzy 3,7330 a 3,8400.

Komentarze pochodzą z serwisu analitycznego CMC Markets. Sprawdź ofertę brokera już teraz i rozpocznij handel na instrumentach CFD.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here