Naga Marketsjerome powell
Jerome Powell, prezes FED

Zgodnie z oczekiwaniami rynku Rezerwa Federalna (FED) podczas marcowego posiedzenia zdecydowała się utrzymać stopy procentowe w niezmienionym przedziale 2,25%-2,50%. Kurs dolara w reakcji na informację spada, a rynek oczekuje na konferencję prasową z udziałem Jerome Powella, która rozpocznie się o 19:30.


FED zachowa „cierpliwość” przed kolejnymi decyzjami odnośnie ewentualnych podwyżek

„Informacje uzyskane od czasu spotkania Federalnej Komisji ds. Otwartego Rynku w styczniu wskazują, że rynek pracy pozostaje silny, ale wzrost aktywności gospodarczej zwolnił z solidnego tempa w czwartym kwartale. Zatrudnienie na liście płac uległo niewielkim zmianom w lutym, ale przyrost miejsc pracy był w ostatnich miesiącach średnio solidny, a stopa bezrobocia pozostawała na niskim poziomie. Ostatnie wskaźniki wskazują na wolniejszy wzrost wydatków gospodarstw domowych i inwestycji w środki trwałe w pierwszym kwartale. W okresie 12 miesięcy ogólna inflacja spadła, głównie w wyniku niższych cen energii; inflacja pozycji innych niż żywność i energia utrzymuje się na poziomie blisko 2%. Ogólnie rzecz biorąc, rynkowe środki kompensacji inflacji w ostatnich miesiącach pozostawały na niskim poziomie, a oparte na badaniach ankietowych środki długoterminowych oczekiwań inflacyjnych są nieznacznie zmienione.”poinformował FED w swoim komunikacie.

Historyczne ujęcie stóp procentowych FED. Źródło: Trading Economics
Historyczne ujęcie stóp procentowych FED. Źródło: Trading Economics

Komitet dąży do wspierania maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen. Wspierając te cele Rezerwa Federalna postanowiła utrzymać stopy na niezmiennym poziomie i nadal uważa, że niezbędne jest zachowanie cierpliwości przed podejmowaniem dalszych decyzji normalizacyjnych – wynika to z umiarkowanej presji inflacyjnej oraz obecnej sytuacji gospodarczej i finansowej na świecie. W efekcie całe oświadczenie FED zostało odebrane przez rynek jako gołębie.

Kolejna podwyżka dopiero w 2020 roku

Warto także zwrócić uwagę, że pomimo utrzymania stóp procentowych na dotychczasowych poziomach, zmianie uległy projekcje makroekonomiczne oraz oczekiwania odnośnie przyszłych stóp procentowych. Członkowie Komitetu Otwartego Rynku nie spodziewają się już bowiem podwyżek stóp procentowych w tym roku, a w 2020 roku oczekiwana jest tylko jedna podwyżka.

Ponadto Rezerwa Federalna zrewidowała również swoje oczekiwania dla wzrostu gospodarczego, stopy bezrobocia i inflacji. Marcowa projekcja zakłada bowiem wzrost PKB w 2019 roku na poziomie 2,1%, wobec 2,3% oczekiwanych w grudniu, wzrost stopy bezrobocia do 3,7% z 3,5% oraz dynamikę inflacji na poziomie 1,8% wobec 1,9% oczekiwanego dotychczas.

Kurs dolara traci wobec euro, dolara nowozelandzkiego i polskiego złotego

Notowania EUR/USD w reakcji na decyzje FOMC w sprawie stóp procentowych rosły o około 60 pips pokonują linię tendencji spadkowej i docierając do najwyższych poziomów od miesiąca.

Kurs euro wobec dolara
EURUSD Daily

Równie dynamiczne wzrosty dostrzec można było także na notowaniach pary NZDUSD, której kurs również pokonał linię tendencji spadkowej będącą jednocześnie górnym ograniczeniem formacji trójkąta.

Jeżeli w najbliższym czasie nie pojawi się silna reakcja podażowa mogąca zanegować te wybicia, spodziewać moglibyśmy się dalszych wzrostów.

Kurs dolara nowozelandzkiego wobec dolara amerykańskiego
NZDUSD Daily

Za potencjalnym osłabieniem dolara amerykańskiego przemawia również obecna sytuacja na notowaniach pary USDPLN, której kurs pokonał dziś techniczne wsparcie w wysokości 3,7720. Jeżeli obecna tendencja będzie kontynuowana, rynek mógłby osunąć się nawet w rejon 3,7140 PLN.

Kurs dolara wobec polskiego złotego
USDPLN H4

Podsumowanie decyzji FOMC w sprawie stóp zostanie omówione podczas konferencji prasowej o godzinie 19:30.

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Tickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

Poprzedni artykułTrading Jam przeciwko podatkowej dyskryminacji – Fundacja przedstawia swoje uwagi dot. SRRK
Następny artykułBlok po 22 – 20 marca 2019: GBP/JPY, EUR/NZD
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here