Naga Marketsbudynek feduZgodnie z oczekiwaniami rynku Rezerwa Federalna (FED) podczas styczniowego posiedzenia zdecydowała się utrzymać stopy procentowe w niezmienionym przedziale 2,25%-2,50%. Kurs dolara w reakcji na informację spada, a rynek oczekuje na konferencję prasową z udziałem Jerome Powella, która rozpocznie się o 20:30.


FED zachowa „cierpliwość” przed kolejnymi decyzjami odnośnie ewentualnych podwyżek

„Informacje uzyskane od czasu spotkania Federalnej Komisji ds. Otwartego Rynku w grudniu wskazują, że rynek pracy nadal się umacnia i że aktywność gospodarcza rośnie w solidnym tempie. Wzrost zatrudnienia był w ostatnich miesiącach średnio silny, a stopa bezrobocia pozostawała na niskim poziomie. Wydatki gospodarstw domowych nadal silnie rosły, podczas gdy wzrost inwestycji w środki trwałe w biznesie zmniejszył się w porównaniu z szybkim tempem obserwowanym na początku ubiegłego roku. W okresie 12 miesięcy zarówno ogólna inflacja, jak i inflacja w przypadku pozycji innych niż żywność i energia utrzymuje się na poziomie blisko 2 %. Chociaż w ostatnich miesiącach rynkowe środki kompensacji inflacji spadły, oparte na badaniach ankietowych środki długoterminowych oczekiwań inflacyjnych niewiele się zmieniły”poinformował FED w swoim komunikacie.

Stopy FED
Historyczne ujęcie stóp procentowych FED. Źródło: Trading Economics

Rezerwa Federalna postanowiła utrzymać stopy na niezmiennym poziomie po grudniowej podwyżce i nadal uważa, że niezbędne jest zachowanie cierpliwości przed podejmowaniem dalszych decyzji normalizacyjnych – wynika to z umiarkowanej presji inflacyjnej oraz obecnej kondycji gospodarczej.

W efekcie całe oświadczenie FED zostało odebrane przez rynek jako gołębie (pomimo wcześniejszych zapewnień analityków o możliwości wystąpienia pozytywnej niespodzianki), co negatywnie przełożyło się na kurs dolara oraz wywołało silniejsze odbicie na rynku akcyjnym.

Kurs dolara w dół przez gołębie komentarze, parkiety giełdowe na plusie

Notowania EUR/USD w reakcji na decyzję FOMC w sprawie stóp procentowych rosły o około 60 punktów testując poziomy obserwowane ostatni raz w pierwszej połowie miesiąca i wybijając 1,1450.

EURUSDH4 fomc
Kurs dolara do euro na wykresie dziennym

Bardzo dynamicznie reagowała również para USD/CAD, która osunęła się do poziomów z października, wybijając 1,32. Dolar traci do wszystkich głównych walut, co widać także w przypadku dolara australijskiego pogłębiającego tegoroczne maksima.

Tam gdzie tracą waluty, zazwyczaj zyskuje giełda. Nie inaczej jest też w przypadku indeksu S&P 500, który umacnia się o 1,28% i testuje tegoroczne maksima (górne ograniczenie konsolidacji):

sp 500 po fomc
Notowania S&P 500 po decyzji FOMC. Źródło: Tradingview.com

Podsumowanie decyzji FOMC w sprawie stóp zostanie omówione podczas konferencji prasowej o godzinie 20:30.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here