Naga MarketsKryzys gospodarczy spowodowany wybuchem pandemii koronawirusa zmusił decydentów politycznych do podjęcia radykalnych działań. Zdecydowana większość banków centralnych obniżyła swoje stopy procentowe i wprowadziła szereg programów pomocowych mających na celu zapewnienie stabilności sektora finansowego oraz utrzymanie miejsc pracy.

  • Fed może zwiększyć program skupu aktywów
  • Rezerwa Federalna posiada już 22% zadłużenia USA
  • Kurs dolara spada nieprzerwanie od czterech tygodni

Fed się dopiero rozkręca

Chcąc zminimalizować gospodarcze skutki kryzysu, amerykańska Rezerwa Federalna skupiła obligacje skarbowe. Teraz okazuje się jednak, że ilość tego skupu może wystarczyć co najwyżej na naprawę rynku obligacji, i Fed będzie musiał skupić o wiele więcej, aby naprawić gospodarkę.

Te artykuły również Cię zainteresują
Gwałtowny wzrost liczby nowych przypadków zakażeń koronawirusem przysłania perspektywy gospodarcze USA, co prawdopodobnie przełoży się na presję na więcej działań ze strony Rezerwy Federalnej. Zdaniem niektórych ekonomistów, Fed mógłby ogłosić, bądź przynajmniej zasygnalizować chęć wprowadzenia kolejnych bodźców monetarnych już podczas najbliższego posiedzenia FOMC.

Strategowie z Wall Street i urzędnicy Fedu twierdzą, że skoncentrują się teraz na podtrzymaniu ożywienia gospodarczego i potencjalnie na utrzymaniu długoterminowych rentowności, ponieważ rząd pompuje jeszcze więcej bodźców fiskalnych.

Krzywa rentowności obligacji skarbowych spłaszczała się w ostatnich tygodniach, sygnalizując, że inwestorzy obawiają się, iż Fed może zwiększyć program luzowania ilościowego i zakupić więcej obligacji długoterminowych. Różnica między rentownością 5-letnich i 30-letnich obligacji spadła do około 105 punktów bazowych, z poziomu 129 punktów bazowych w ubiegłym miesiącu.

Fed posiada już 4,2 biliona dolarów długu rządowego USA, co stanowi około 22% całkowitego zadłużenia. Od czasu obniżenia stóp procentowych w marcu do poziomu bliskiego zeru, kupuje on około 1,7 bln dolarów w celu poprawy funkcjonowania rynku. Nadal kupuje także około 80 miliardów dolarów miesięcznie, co jest jednym z powodów, dla których rentowności 10-letnich obligacji, będące punktem odniesienia dla pożyczek globalnych, wynoszą tylko około 0,60%.

Mimo, że funkcjonowanie rynku znacznie się poprawiło od okresu skrajnych napięć w marcu, urzędnicy federalni mówią, że niepewność co do przebiegu pandemii sprawia, iż rozsądne jest utrzymanie skupu aktywów, aby zabezpieczyć się przed dalszymi wstrząsami.

Kurs dolara najniżej od początku marca

Spoglądając na notowania pary walutowej EURUSD zauważymy, że euro umacnia się wobec dolara amerykańskiego już czwarty tydzień z rzędu. Wskutek tej aprecjacji rynek znalazł się powyżej technicznego oporu w wysokości 1,3380, co jest najwyższym poziomem od pierwszej połowy marca br. i jednym z najwyższych od lutego 2019 r. Jeżeli tylko tendencja ta będzie kontynuowana, kurs euro mógłby wzrosnąć nawet do 1,1770 USD.

EURUSD Weekly

Autor poleca także:

Jednocześnie przypominam, iż w każdą niedzielę, tuż przed otwarciem rynków słyszymy się w trakcie odprawy traderów. W trakcie trwających ok 2 godzin spotkań przedstawimy wszystko to, na co należy zwrócić uwagę w ciągu najbliższych dni. Oprócz analizy fundamentalnej przyjrzymy się również sytuacji technicznej na najciekawiej wyglądających instrumentach finansowych.

Plan spotkania:

  • Przegląd najpopularniejszych instrumentów pod kątem technicznym
  • Analiza instrumentów zaproponowanych przez uczestników spotkania
  • Przegląd najistotniejszych publikacji zaplanowanych na nadchodzący tydzień

Spotkajmy się tuż przed otwarciem rynków!

Weź udział w odprawie traderów z Arkadiuszem Jóźwiakiem

Zapraszam również do naszej nowopowstałej grupy na Facebooku “Niedzielni Traderzy


Logo TickmillTickmill jest autoryzowany i regulowany w Wielkiej Brytanii przez Financial Conduct Authority (FCA), jedną z najbardziej respektowanych komisji nadzoru finansowego. Uzyskaj dostęp do szerokiej gamy rynków wliczając w to rynek Forex, Indeksy giełdowe, Surowce oraz Obligacje. Korzystaj z jednych z najniższych spreadów na rynku. Doświadcz handlu w najlepszym wydaniu z międzynarodowym brokerem i zyskaj przewagę wyjątkowym warunkom handlowym. Otwórz konto realne lub wypróbuj rachunek demo.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułKurs dolara (USD/PLN) powraca dzięki rosnącemu EURUSD
Następny artykułGBP/JPY odbija od 134,00. Co dalej z kursem funta do jena?
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here