Naga MarketsBudynek Rezerwy Federalnej w WaszyngtonieZgodnie z oczekiwaniami rynku i wbrew oczekiwaniom Donalda Trumpa, Rezerwa Federalna (FED) podczas grudniowego posiedzenia zdecydowała się po raz czwarty w tym roku podnieść główną stopę procentową o 25 punktów bazowych, do przedziału 2,25%-2,50%. Jednocześnie instytucja prognozuje dwie podwyżki w 2019, czyli o jedną mniej niż przewidywano jeszcze we wrześniu. Kurs dolara w reakcji na informację umacnia się, a rynek oczekuje na konferencję prasową z udziałem Jerome Powella, która rozpocznie się o 20:30.


Ryzyko dla gospodarki ograniczone, stopniowe podwyżki w przyszłości

Jak wynika z treści oświadczenia polityki monetarnej FOMC, bank centralny zdecydował się podnieść stopy procentowe do przedziału maksymalnie 2,50%, co jest najwyższym poziomem od dekady.

„Zgodnie ze swoim statutowym mandatem Komitet dąży do wspierania maksymalnego zatrudnienia i stabilności cen. Komitet sądzi, że dalsze stopniowe zwiększanie docelowego zakresu stopy funduszy federalnych będzie zgodne z trwałym rozwojem działalności gospodarczej, silnymi warunkami na rynku pracy oraz inflacją zbliżoną do symetrycznego celu 2% w perspektywie średnioterminowej. Komitet ocenia, że zagrożenia dla perspektyw gospodarczych są w przybliżeniu zrównoważone, ale będzie nadal monitorował rozwój sytuacji gospodarczej i finansowej na świecie oraz oceniał ich wpływ na perspektywy gospodarcze” – informuje FOMC w oświadczeniu. Pogrubiony fragment tekstu to główna zmiana w porównaniu z oświadczeniem listopadowym.

Źródło: Tradingeconomics.com

Oprócz samej decyzji odnośnie stóp procentowych, którą rynek wyceniał na 72%, inwestorzy czekali na informacje o prognozach odnośnie kształtowania się stóp procentowych w przyszłości. Dot plot, czyli tak zwane „kropki FOMC” pokazały, że w 2019 członkowie Komitetu spodziewają się dwóch podwyżek, we wrześniu prognozowali jeszcze trzy:

Źródło: FOMC

W zaktualizowanych prognozach gospodarczych obniżono również projekcje realnego PKB i inflacji w stosunku do tych sprzed kilku miesięcy. W 2018 dynamika gospodarcza ma wynieść 3,0% (wcześniej 3,1%) a inflacja 1,9% (wcześniej 2,1%).

Źródło: FOMC

Kurs dolara (USD) umacnia się po decyzji FOMC

Tuż po godzinie 20:00, notowania EUR/USD osuwały się poniżej poziomu 1,14, odbijając od sesyjnych maksimów i PP R2. Cenę blokuje obecnie okrągły pułap i 33 SMA:

EUR/USD H1

Silniejsza zmienność powinna pojawić się po godzinie 20:30 kiedy Jerome Powell podczas konferencji prasowej zdradzi więcej szczegółów odnośnie przyszłych planów FED.tokeneo

Zostaw komentarz logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here