Naga Markets

Zgodnie z prognozami rynkowymi, Federany Komitet ds. Operacji Otwartego Rynku (FOMC) podniósł w środę stopę funduszy federalnych o 25 punktów bazowych do przedziału 4,75 – 5%. W pierwszej reakcji na decyzję kurs dolara stracił, a Wall Street nieznacznie zyskał. O godzinie 19:30 rozpocznie się konferencja z udziałem prezesa Rezerwy Federalnej (Fed), Jerome Powella.

  • Fed nie zaskoczył rynków i podniósł stopy o 25 punktów bazowych, tak jak wyceniano od ponad miesiąca
  • W efekcie na dolarze widać było spadek wartości i skromny wzrostów aktywów ryzyka: w pierwszych minutach po decyzji zyskiwał między innymi Wall Street, czy też Bitcoin
  • Ważniejsza dla inwestorów będzie konferencja prasowa Powella, podczas której będą szukali oni jakichkolwiek wskazówek dotyczących dalszej ścieżki zacieśniania polityki pieniężnej
  • DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI TRADINGOWEJ i zyskaj dostęp do niezbędnych narzędzi inwestycyjnych
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Fed podwyższa stopy procentowe zgodnie z oczekiwaniami

Ostatnie wskaźniki wskazują na niewielki wzrost wydatków i produkcji. Przyrost miejsc pracy przyspieszył w ostatnich miesiącach i odbywa się w szybkim tempie; stopa bezrobocia utrzymywała się na niskim poziomie. Inflacja pozostaje podwyższona.







Amerykański system bankowy jest zdrowy i odporny. Niedawne wydarzenia prawdopodobnie spowodują zaostrzenie warunków kredytowych dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw oraz odbiją się na działalności gospodarczej, zatrudnieniu i inflacji. Zakres tych skutków jest niepewny. Komitet pozostaje bardzo wyczulony na ryzyka inflacyjne.

DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI PURPLE TRADING HUB

Komitet dąży do osiągnięcia maksymalnego zatrudnienia i inflacji na poziomie 2 procent w dłuższej perspektywie. Wspierając te cele, Komitet zdecydował o podniesieniu docelowego przedziału stopy funduszy federalnych od 4,75 do 5 proc. Komitet będzie ściśle monitorował napływające informacje i oceniał ich wpływ na politykę pieniężną. Komitet przewiduje, że odpowiednie może być dodatkowe zaostrzenie polityki pieniężnej w celu osiągnięcia na tyle restrykcyjnego nastawienia polityki pieniężnej, aby z czasem przywrócić inflację do poziomu 2%.

Przy określaniu zakresu przyszłych podwyżek w przedziale docelowym Komitet weźmie pod uwagę skumulowane zacieśnienie polityki pieniężnej, opóźnienia, z jakimi polityka pieniężna wpływa na aktywność gospodarczą i inflację, oraz zmiany gospodarcze i finansowe. Ponadto Komitet będzie kontynuował zmniejszanie posiadanych papierów skarbowych i papierów dłużnych agencyjnych oraz papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką, zgodnie z wcześniej ogłoszonymi planami. Komitet jest mocno zaangażowany w przywrócenie inflacji do celu wynoszącego 2 procent.

Oceniając właściwe nastawienie polityki pieniężnej, Komitet będzie nadal monitorował wpływ napływających informacji na perspektywy gospodarcze. Komitet byłby gotów odpowiednio dostosować nastawienie polityki pieniężnej, gdyby pojawiły się ryzyka, które mogłyby utrudnić osiągnięcie celów Komitetu. Oceny Komitetu będą uwzględniać szeroki zakres informacji, w tym odczyty dotyczące warunków na rynku pracy, presji inflacyjnych i oczekiwań inflacyjnych oraz sytuacji finansowej i międzynarodowej. Za działaniami w zakresie polityki pieniężnej głosowali Jerome H. Powell, przewodniczący; John C. Williams, wiceprzewodniczący; Michaela S. Barra; Michelle W. Bowman; Lisa D. Kucharz; Austan D. Goolsbee; Patricka Harkera; Philipa N. Jeffersona; Neel Kashkari; Lorie K. Logan; i Christophera J. Wallera – poinformowano w oświadczeniu. Takowej decyzji spodziewali się inwestorzy.

O 19:30 rozpocznie się konferencja prasowa Fed:

Dolar amerykański w dół, ryzykowne aktywa zyskują

DXY, czyli indeks dolara amerykańskiego, w pierwszej reakcji na decyzję spadł silnie do poziomu 102,50 pkt., osiągając dzienne minima. Od początku dnia traci -0,66% swojej wartości.

Z drugiej strony ryzykowne aktywa zyskały nieco w obliczu lekkiego wzrostu apetytu na ryzyko. Po decyzji róśł cały Wall Street, w tym S&P 500, gdzie początkowy ruch w górę jest kontynuowany, a indeks powrócił w okolice 4030 pkt., czyli cen środowych maksimów.

Podobnie Bitcoin zyskał w pierwszej minucie po publikacji danych, równie szybko stracił i spadł w górę w okolice 28 400 USD, jednak zdołał ponownie odbić. Na chwilę obecną dzienna zmiana wynosi +1,70%, a kurs oscyluje przy 28 700 USD.

Jeżeli chodzi o polskiego złotego, to para walutowa USD/PLN po godzinie 19:00 traciła 0,75% i testowała poziom 4,32 zł.

Dlaczego Purple Trading? – Jesteśmy Purple Trading, brokerem założonym przez grupę czeskich i słowackich pasjonatów tradingu. Naszym celem jest zapewnienie Ci uczciwych warunków handlowych, najnowocześniejszych technologii, a przede wszystkim bycie dla Ciebie równorzędnym partnerem. Wierzymy, że jest to właściwa droga do osiągnięcia sukcesu na rynkach finansowych – komentuje David Varga, współzałożyciel i CEO Purple Trading.



Śledź nas w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas >>












  • Powiązane zagadnienia:
Poprzedni artykułPrzegląd dnia Comparic.pl: Cena złota może osiągnąć rekordowe poziomy. Inflacja w Polsce wzrośnie do 80%?
Następny artykułWspółpracownicy OneCoina grozi 40 lat pozbawienia wolności po ekstradycji do USA
Redaktor Comparic.pl. Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach. Od 2009 roku związany z rynkami finansowymi, bez których, jak podkreśla wielokrotnie, nie wyobraża sobie życia. W latach 2016 - 2018 członek projektu Domu Traderów. Specjalizuje się w geopolityce, która w jego ocenie ma kluczowy wpływ na kształtowanie długoterminowych trendów na rynkach. Wyznaje holistyczne podejście do handlu i liczy się dla niego każda, nawet najmniejsza rynkowa przewaga. Współtwórca analizy stref wolumenowych, nie uznaje subiektywizmu w spekulacji, zagorzały zwolennik odpowiedzialnego zarządzania ryzykiem.