Naga MarketsKurs dolara i jena odbija. Fed i Bank Japonii mają podobne myślenieNa początku tego miesiąca, zastępca gubernatora Banku Japonii (BoJ) Masazumi Wakatabe przypomniał rynkom finansowym, że polityka monetarna BoJ oraz Rezerwy Federalnej (Fed) jest bardzo podobna. Podobnego zdania jest gubernator BoJ, Haruhiko Kuroda, który w żartobliwym tonie wypowiedział się w środę nt. działań amerykańskiego i japońskiego banku centralnego. Para USD/JPY po spadku w poniedziałek do poziomu 104,00 kontynuuje odbicie i w środę oscyluje w okolicach 105,00.

  • Bank Japonii mimo wielu deklaracji nigdy nie osiągnął celu inflacyjnego
  • Japońska gospodarka jest w ciężkim stanie, ale wykazuje oznaki ożywienia
  • Globalne banki centralne chcą pozostać „konkurencyjne” w „wyścigu do dna”

Japonia: gubernator BoJ wątpi w wyjście z ultra-luźnej polityki monetarnej

Bank Japonii przyjął zobowiązanie do przekroczenia celu inflacyjnego na poziomie 2% już w 2016 r. Jednak nigdy to nie nastąpiło, co budzi coraz więcej wątpliwości wśród inwestorów na całym świecie, co do skuteczności działań banku centralnego.

Podczas dzisiejszego wystąpienia Kuroda zaznaczył kilka kluczowych kwestii dotyczących gospodarki Japonii i polityki BoJ:

  • Japońska gospodarka jest w ciężkim stanie, ale wykazuje oznaki ożywienia;
  • BoJ bez wahania jest gotowy do podjęcia dodatkowych kroków łagodzących w razie potrzeby;
  • Konieczność utrzymania bardzo łagodnych warunków pieniężnych na dłużej;
  • Gubernator wierzy w skuteczność połączenia polityki fiskalnej oraz monetarnej.

Powyższe uwagi Kurody to tylko powtórzenie tego, co dotychczas wiadomo, ale zasadniczo dodaje to do narracji, że inne banki centralne również chcą pozostać „konkurencyjne” w „wyścigu do dna”.

Gubernator podkreślił, że gdy inflacja zbliży się do celu, bank centralny będzie odpowiednio komunikować się z rynkami, aby wyjść z ultra-luźnej polityki monetarnej. Jednak czy to kiedykolwiek nastąpi? Rynki wydają się coraz bardziej wątpić, ale także sam Haruhiko Kurody, który żartobliwie stwierdził:

Jeśli Rezerwie Federalnej zajmie pięć lat, zanim odejdzie od zerowych stóp procentowych, z łatwością można stwierdzić, że Bankowi Japonii zajmie to co najmniej dziesięć lat – jeśli to w ogóle możliwe.

Plus500

Kurs jena oddaje pola dolarowi. USD/JPY powyżej 105,00

Notowania pary walutowej USD/JPY spadły w poniedziałek do poziomu 104,00 przebijając lipcowe minimum w okolicach 104,18. Jednak spadek okazał się krótkotrwały, co sprawiło, iż szybko nastąpiło odreagowanie wzrostowe, które trwa już trzecią sesję z rzędu. To pozwoliło na wzrost w środę powyżej poziomu 105,00 otwierając drogę do kolejnego lokalnego oporu w okolicach 106,00. Jednak dopiero przebicie sierpniowej formacji podwójnego szczytu na poziomie 107,00 wyhamowałoby presję spadkową.

Kurs USDJPY na interwale dziennym, tradingview
Kurs USDJPY na interwale dziennym, tradingview

Zobacz również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here