Naga MarketsFOMCAgencja prasowa Reuters opublikowała w dniu dzisiejszym wyniki swojego najnowszego sondażu dot. projekcji ekonomistów na temat przyszłej ścieżki polityki monetarnej Rezerwy Federalnej. Z raportu tego wynika, że wraz z gołębią zmianą retoryki Fed’u pojawiła się także zmiana nastawienia wśród ekonomistów.


Kolejna podwyżka dopiero w 2020 roku

Warto przypomnieć, że pomimo utrzymania stóp procentowych na dotychczasowych poziomach, podczas marcowego posiedzenia zmianie uległy projekcje makroekonomiczne oraz oczekiwania odnośnie przyszłych stóp procentowych. Członkowie Komitetu Otwartego Rynku nie spodziewają się już bowiem podwyżek stóp procentowych w tym roku, a w 2020 roku oczekiwana jest tylko jedna podwyżka.

Te artykuły również Cię zainteresują
Tak gołębia zmiana retoryki Rezerwy Federalnej sprawiła, że mimo, iż jeszcze w sondażu z 15 marca br. ponad 70% ekonomistów spodziewało się przynajmniej jednej podwyżki stóp procentowych jeszcze w tym roku, to obecnie zdecydowana większość opowiada się za utrzymaniem stóp na dotychczasowym poziomie bądź nawet możliwą ich obniżką do końca 2020 roku.

Ekonomiści spodziewają się obniżki stóp procentowych do końca 2020 roku

Gołębie nastawienie Członków Komitetu Otwartego Rynku sprawiło, że wsród ekonomistów utwierdziło się przekonanie o zakończeniu cyklu zacieśniania polityki monetarnej. Z przeprowadzonego wsród ponad 100 ekonomistów sondażu wynika, że coraz więcej z nich spodziewa się obecnie obniżenia poziomu stóp procentowych do końca 2020 roku.

– Myślę, że poprzeczka jest dość wysoko, aby ją zacieśnić. Nie chcą, aby inflacja wróciła do poziomu 2 procent, ale chcą, aby na jakiś czas przekroczyła 2 procent – powiedział Jim O’Sullivan, główny ekonomista w High Frequency Economics.

Kontrakty terminowe na stopę procentową już teraz wycenia się z prawdopodobieństwem obniżenia stopy procentowej jeszcze w tym roku. Scenariusz ten wspierany jest także przez historyczne decyzje Rezerwy Federalnej. Okazuje się bowiem że Fed prawie nigdy nie podniósł stóp procentowych po bardzo długiej przerwie w cyklu podwyżek. Wielu analityków twierdzi, że inflacja musiałaby prawdopodobnie utrzymywać się przez dłuższy czas, aby uzasadnić kolejną podwyżkę stóp procentowych, zwłaszcza na tak późnym etapie cyklu gospodarczego.

Nasdaq najwyżej w historii

Warto także zwrócić uwagę, że zmiana retoryki Rezerwy Federalnej przyczyniła się do wzrostu amerykańskich indeksów giełdowych. S&P 500 dotarł w okolice historycznych szczytów a Nasdaq nawet je pokonał. W chwili obecnej notowany jest on po 7838.70 co jest najwyższym poziomem w historii.

Notowania Nasdaq w czwartek, 25 kwietnia 2019 roku
US 100 Daily


Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

Poprzedni artykułBank Turcji utrzymuje stopy procentowe bez zmian. Lira (TRY) najtańsza od października 2018 r.
Następny artykułFortuna: 32% wzrostu przychodów i 208 mln złotych odprowadzonych do budżetu
Arkadiusz Jóźwiak redaktor Comparic.pl
Education Team Manager Comparic.pl. Autor licznych webinarów i felietonów oraz tekstów edukacyjnych poruszających szeroką tematykę inwestycyjną począwszy od psychologii a na analizie technicznej i fundamentalnej skończywszy. Jako menadżer działu edukacji w Comparic Media Group wykorzystuje wykształcenie pedagogiczne i stawia ogromny nacisk na prostotę przekazywanych informacji i wiedzy. Skrupulatność i konsekwencja w działaniu zostały docenione przez wielu traderów i inwestorów, co skutkowało m.in. nominacją w konkursie organizowanym przez fundację Invest Cuffs w kategorii Dziennikarz Roku 2019. Jego artykuły znaleźć można również w magazynach FxMag oraz I Love Crypto, gdzie prowadzi swoją stałą rubrykę. To także prelegent podczas licznych konferencji m.in. Festiwalu Inteligencji Finansowej, Seminarium XM w Warszawie czy Expo Invest Cuffs. Członek Rady Nexusów przyznającej wyróżnienia osobom i podmiotom, które w największym stopniu przyczyniają się do rozwoju branży blockchain i kryptowalut a także twórca i główny prowadzący cotygodniowych, niedzielnych odpraw traderów, w których regularnie uczestniczy kilkaset osób oraz analityk kryptowalutowy w serwisie Krypto Raport.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here