Naga MarketsKurs dolara w dół. Rezerwa Federalna (Fed) obcięła stopy do 0 i zaczęła nowe QE
Jerome Powell, prezes FED

Amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) drugi raz w tym miesiącu zdecydowała się obciąć stopy procentowe poza wyznaczonymi oficjalnymi datami posiedzeń dotyczących polityki pieniężnej. W związku z decyzją opublikowaną w niedzielę po godzinie 22:00 czasu polskiego, stopa funduszy federalnych spadła do 0%, a instytucja rozpoczęła dodatkowo nowy program luzowania ilościowego (QE). W reakcji na działania banku kurs dolara tracił 0,9% podczas otwarcia rynku po weekendzie.


Fed tnie stopy procentowe do przedziału 0-0,25%, a banki centralne na całym świecie podejmują skoordynowane działania dla zapewnienia płynności USD

15 marca 2020 roku Fed drugi raz w tym miesiącu zdecydował się obciąć stopy procentowe w związku z chęcią zatrzymania negatywnego wpływu koronawirusa na gospodarkę. Stopa funduszy federalnych zostanie utrzymana w przedziale od 0 do 0,25% tak długo, aż krótko- i długoterminowe oddziaływania pandemii na ekonomię nie zostaną zlikwidowane, pozwalając powrócić rynkowi do normalnej aktywności. Warto zauważyć, że niedzielne cięcie stóp było niezwykle silnym posunięciem, znajdowały się bowiem na poziomie 1,00-1,25%.

Rezerwa Federalna w kolejnym nadzwyczajnym ruchu ścina stopy procentowe, o pełne 100 pb i niemal do zera. Jednocześnie uruchamiana jest kolejna edycja programu ilościowego luzowania. Jego wartość to 700 mld dolarów, czyli około 3 proc. PKB USA. Przypomnijmy, że niecałe dwa tygodnie temu Fed w pierwszym nadzwyczajnym cięciu od 2008 również ciął stopy procentowe. Ruch wyczerpuje amunicję amerykańskich władz monetarnych. Kolejne próby walki z gospodarczymi konsekwencjami pandemii będą musiały pochodzić ze strony polityki fiskalnej – komentował Bartosz Sawicki z TMS Brokers.

Oprócz cięcia stóp Fed zdecydowała się również rozpocząć nowy program QE skupiając z rynku obligacje warte 500 miliardów dolarów oraz aktywa zabezpieczone spłatą hipotek za 200 milairdów dolarów.

Wybuch koronaawirusa zaszkodził społecznościom i zakłócił działalność gospodarczą w wielu krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych. Znacznie ucierpiały również globalne warunki finansowe. Dostępne dane ekonomiczne pokazują, że gospodarka amerykańska weszła w ten trudny okres na mocnych podstawach. Informacje otrzymane od czasu spotkania Federalnego Komitetu Otwartego Rynku w styczniu wskazują, że rynek pracy pozostawał silny przez cały luty, a aktywność gospodarcza rosła w umiarkowanym tempie. Wzrost zatrudnienia był w ostatnich miesiącach solidny, średnio, a stopa bezrobocia pozostawała na niskim poziomie – komentował Fed w oficjalnym oświadczeniu.

Rezerwa Federalna informowała również o wspólnych działaniach podjętych z Bankiem Kanady, Anglii, Szwajcarii, Japonii oraz Europejskim Bankiem Centralnym w celu utrzymania płynności dolara amerykańskiego na rynkach zagranicznych.

Wspomniane banki centralne zgodziły się obniżyć o 25 punktów bazowych ceny stałych umów swapów walutowych na płynność w USD, tak by nowa stopa odpowiadała stopie swapów walutowych typu “overnight index swap” (OIS) w USD plus 25 punktów bazowych. Aby zwiększyć skuteczność linii swap w zapewnianiu płynności terminowej, zagraniczne banki centralne prowadzące regularne operacje na płynności w USD zgodziły się także rozpocząć cotygodniowe oferowanie środków w USD w każdym systemie prawnym o terminie zapadalności 84 dni, oprócz obecnie oferowanych tygodniowych operacji – informował Fed.

Relacja z konferencji po decyzji (FOMC) dostępna jest poniżej:

Kurs dolara silnie traci w związku z doniesieniami o kolejnym niespodziewanym cięciu stóp

W reakcji na decyzję Fed kurs dolara otwierając się po weekendzie tracił 0,9% do ważonego koszyka walut i osuwał się po czterech dniach wzrostów z rzędu (i teście dwutygodniowych maksimów). Para walutowa EUR/USD powracała nad poziom 1,11 USD, a USD/PLN spadała ponownie w okolice 3,92 zł.

Najwięcej zyskiwał japoński jen, który po decyzji rósł o niemal 1,4% oraz funt szterling zwiększający swoją wartość o niespełna 1%.Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

To również Cię zainteresuje - Comparic24.tv

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here