Naga MarketsRezerwa Federalna liczy na wsparcie w walce ze skutkami pandemiiRezerwa Federalna (Fed) prawdopodobnie podkreśli potrzebę większego wsparcia fiskalnego podczas grudniowego spotkania Federalnego Komitetu do spraw Operacji Otwartego Rynku (FOMC), ponieważ środki przeznaczone na walkę z wirusem Covid-19 coraz bardziej obciążają działalność gospodarczą Ameryki. Zmiana polityki w celu ograniczenia gwałtownego wzrostu krzywej dochodowości jest możliwa, ale prawdopodobnie zostanie odroczona do przyszłego roku.

  • Sytuacja w Ameryce jest stabilna, ale nie kolorowa 
  • Polityka fiskalna po raz kolejny ma uratować gospodarkę USA
  • Analitycy ING prognozują rozkwit amerykańskiej gospodarki w 2021 roku

Rezerwa Federalna liczy na lepsze, ale przygotowuje się na najgorsze

W ciągu ostatnich kilku miesięcy średnioterminowe perspektywy gospodarcze niewątpliwie się poprawiły, a rynki finansowe były stymulowane przez korzystne wiadomości o szczepionkach, podczas gdy obawy przed trudną transformacją prezydencką zmniejszyły się. Przepływ danych wskazywał na trwające ożywienie, a ostatnio ożywiono nadzieję na kolejny bodziec fiskalny.

Te artykuły również Cię zainteresują
Jednak gospodarka amerykańska nie jest całkowicie bezpieczna. Wielkimi krokami zbliża się program szczepień, jednak potrzebna będzie znacząca ilość czasu, zanim zostanie on rozprowadzony wśród wystarczającej liczby osób, aby umożliwić pełny powrót do “normalności”. W międzyczasie liczba przypadków Covid-19 gwałtownie rośnie, a środki ograniczające rozprzestrzenianie się choroby stanowią coraz więcej nakładów kapitałowych.

Kolejnym czynnikiem jest decyzja Skarbu o nieprzedłużaniu awaryjnych instrumentów kredytowych, która wyraźnie rozczarowała urzędników Fedu, którzy w przypadku pogorszenia się warunków preferowali utrzymanie ich jako zabezpieczenia.

Polityka fiskalna kołem ratunkowym

Rezerwa Federalna uważa, że polityka fiskalna jest najlepszym sposobem wspierania gospodarki w obliczu drugiej fali pandemii. Jest to jednak trudna sytuacja, ponieważ przy wciąż rekordowo niskich kosztach pożyczek i sprawnie funkcjonujących rynkach kredytowych, niewiele można zrobić, aby ożywić gospodarkę, poza podkreśleniem, że w najbliższym czasie stopy procentowych pozostaną bez zmian.

W związku z tym, w przyszłą środę Fed pozostawi stopę docelową funduszy na poziomie 0-0,25%, obiecując, że utrzyma ją do czasu osiągnięcia celu, jakim jest maksymalne zatrudnienie i inflacja utrzymana na stabilnym poziomie, nie przekraczającym 2%.

Prognozy amerykańskiej gospodarki okiem analityków ING

Po otrzymaniu szczepionki – co jak zakładamy, nastąpi w drugim kwartale – obywatele powinni przyczynić się do rozkwitu gospodarki. Sektory usług konsumenckich mogą doświadczyć czegoś w rodzaju boomu, ponieważ ludzie “nadrabiają stracony czas” – powiedzieli analitycy ING

Plany inwestycyjne przedsiębiorstw, które zostały wstrzymane na ponad 12 miesięcy, powinny ruszyć pełną parą. Dodatkowo, jeśli gospodarka otrzyma kolejny pakiet bodźców fiskalnych rzędu 3-4% PKB pod rządami prezydenta Bidena, może to być recepta na bardzo dynamiczny wzrost począwszy od drugiego kwartału 2021 roku – dodali stratedzy ING.

Istnieje ryzyko, że popyt w wielu sektorach może napotykać się z ograniczoną podażą – przykładem mogą być liczne bary i restauracje, które zostały zamknięte na stałe, jednak dla wszystkich będzie to nadal lepsza sytuacja niż kolejny lockdown czy obostrzenia.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here