Naga MarketsRezerwa Federalna (Fed) jako "Dobry, zły i brzydki". 3 twarze instytucji
Od lewej Ben Bernanke i Janet Yellen byli szefowie Fed oraz Jerome Powell obecny prezes instytucji

Rezerwa Federalna (Fed) uratowała gospodarkę przed całkowitym załamaniem w 2008 r., a teraz znów podejmuje próby ratowania ofiar obecnej pandemii. Fed chce grać rolę bohatera, zanim jednak na jego plecach pojawi się peleryna Supermena, należy uświadomić sobie, że istnieją koszty, które w związku z obecnymi działaniami poniesie cała gospodarka, twierdzi Ronald Surz, prezes PPCA Inc oraz Target Date Solutions. Fed wydobywa rynek z recesji, ale dodruk pieniędzy, który ma miejsce może doprowadzić do poważnej inflacji. W poniższym artykule działania Fed podzielono na „dobre”, „złe” i „brzydkie” wzorując się na tytule popularnego westernu z 1966 roku z Clintem Eastwoodem w roli głównej.

  • Działania ratunkowe Fed-u podbijają rynek akcji oraz obligacji co w krótkim terminie podoba się inwestorom
  • Jednak na dłuższą metę drukowanie pieniędzy na nieograniczoną skalę zwiększa ryzyko pojawienia się wysokiej inflacji, co może mieć negatywne skutki gospodarcze
  • Według Surza, poświęcany przyszłość w celu złagodzenia obecnych problemów. Szczególnie, że nikt nie wie kiedy drukarki dolarów powinny zostać wyłączone

„Dobra” strona Fedu

Kryzys finansowy 2008

Te artykuły również Cię zainteresują
Ze względu na kryzys na rynku kredytów mieszkaniowych, przekładnie gospodarki blokowały się i zmierzały do całkowitego załamania w 2008 roku. Fed przybył na ratunek z programem luzowania ilościowego Quantitative Easing (QE), który wpompował w gospodarkę 4 biliony dolarów i jest przypisywany stworzeniu najdłuższej hossy na rynku akcji w historii. Szybko udało się wyjść z recesji i krachu na rynku.

Pomoc w ramach Covid-19

Oprócz katastrofalnych strat w ludziach, pandemia Covid-19 sparaliżowała wiele gałęzi przemysłu i spowodowała milionowe zwolnienia. Ludzie zmagają się z zakupem artykułów spożywczych i płaceniem rachunków. Fed z 3 bilionami dolarów pomocy w 2020 r. i kolejnymi 3 bilionami dolarów w 2021 r. stara się rozwiązać ten problem.

Stopy procentowe

Fed manipulował krótkoterminowymi stopami procentowymi obniżając je do najniższego poziomu w historii. Spowodowało to wzrost cen akcji i uczyniło pożyczanie atrakcyjnym, szczególnie w przypadku wykupu akcji i kredytów hipotecznych.

„Zła” strona Fedu

Kryzys finansowy 2008

„Rozwiązanie” kryzysu z 2008 r. ma swoje korzenie we Współczesnej Teorii Pieniężnej (MMT), która zaleca drukowanie w celu rozpędzenia gospodarki, ale ostrzega, że musi zostać odwrócone, gdy inflacja zacznie się zwiększać. Mechanizmem odwracania są podatki.

Faktem jest, że QE spowodował inflację, ale nie w tradycyjny sposób, który pojawia się w indeksie cen konsumpcyjnych (CPI). Zamiast tego mamy do czynienia z czymś, co niektórzy nazywają “inflacją cen aktywów” w cenach akcji i obligacji. Wpływ na ceny obligacji jest bezpośredni, ponieważ większość pieniędzy z QE została przeznaczona na obniżenie stóp procentowych poprzez wzrost cen obligacji. Sprzedający obligacje kupowali następnie akcje, zawyżając tym samym ich ceny

Pomoc w ramach Covid-19

Niektórzy uważają, że czeki wystawione przez Skarb Państwa USA to tylko zwrot podatków, że wysyłają obywatelom ich własne pieniądze, ale to zdaniem Surza nieprawda. Pieniądze z obecnej puli covidowej to zupełnie nowe pieniądze, choć nie są one “bite” w tradycyjny sposób. Powstały z powietrza. Skarb Państwa emituje długi, które w przeszłości były kupowane przez inwestorów, ale większość z tych nowych emisji nie jest nabywana przez rynek, tylko “kupowana” przez Fed. W ten sposób pieniądze są “drukowane”.

Duża część pieniędzy zostanie wydana na towary i usługi, a nie na akcje i obligacje. To przesunie wskaźnik CPI. Niektórzy zauważają, że inflacja już teraz zaczyna się zwiększać wpływając na koszyk podstawowych produktów.

Stopy procentowe

Niskie stopy procentowe są dobre dla pożyczkobiorców, a nie dla instytucji, które ich udzielają. W związku z tym jest to straszny czas dla 78 milionów przedstawicieli baby boomers w USA, którzy są na emeryturze lub są bliscy przejścia na nią, ponieważ nie mogą bezpiecznie inwestować i uzyskać godziwego zwrotu z inwestycji. Są oni zmuszeni do podejmowania większego ryzyka niż powinni w tym krytycznym momencie swojego życia.

„Brzydka” strona Fedu

Kryzys finansowy 2008

QE stworzył bańkę giełdową, która według niektórych jest największa w historii. Każda miara wartości, podobnie jak stosunek ceny do zysków, jest na historycznie wysokim poziomie. Jak zwykle, gdy bańki się nadmuchują, byczy inwestorzy twierdzą, że “tym razem jest inaczej” i to prawda: stopy procentowe nigdy nie były niższe.

Szacuje się, że obniżenie stóp procentowych bezpośrednio zwiększyło ceny akcji o 50%, ponieważ przyszłe zyski są dyskontowane po niskiej stawce, ale ceny akcji wzrosły o ponad 300%. Poniższy wykres pokazuje, że wskaźnik bańki Warrena Buffetta jest na poziomie o 275% powyżej normy.

QE przyczynił się również do pogłębienia ogromnego podziału bogactwa w USA, prowadząc do niepokojów społecznych i apelu o przejście w kierunku socjalizmu.

Pomoc w ramach Covid-19

Nikt nie wie, ile pieniędzy to za dużo i co się stanie gdy limit zostanie przekroczony, ale dodanie 6 bilionów dolarów zapomogi do 4 bilionów dolarów z QE to testowanie granic zaufania pieniądza fiducjarnego. 10 bilionów dolarów to około połowa PKB. Pieniądz fiat działa tylko wtedy, gdy wszyscy zgadzają się go honorować; w przeciwnym razie to tylko kawałek papieru. Waluta amerykańska została obalona w 1971 roku, kiedy to zdjęto z niej standard złota. Obawy o przyszłość papierowego pieniądza pojawiły się w 2020 roku, kiedy ceny złota wzrosły o 25%, a bitcoin wzrósł o 300%.

Stopy procentowe

Jeśli zamierzasz pożyczyć dużo pieniędzy, będziesz chciał zapłacić najniższe możliwe oprocentowanie, więc Fed tworzy pieniądze w ramach polityki zerowych stóp procentowych. Fed kontroluje krótki koniec krzywej dochodowości, pozwalając inwestorom na wycenę długoterminowych obligacji skarbowych. W momencie pisania tego artykułu, 10-letnie amerykańskie obligacje skarbowe dają stopę zwrotu 0,92% i mają rating AA+ przyznany przez S&P. Dla porównania, chińskie rządy uzyskują stopę zwrotu 3,32% i mają rating A+, a jeśli zejść do BB-, można zarobić 8,77% na południowoafrykańskich funduszach skarbowych. Rentowność rośnie wraz z niższą jakością, ale nie trzeba jej mocno obniżać.

Fed może odkryć, że nie może wiecznie tłumić stóp procentowych. W czwartym kwartale 2018 roku inwestorzy otrzymali ostrzeżenie przed tym co się stanie, gdy Fed przestanie łagodzić politykę: załamanie się rynków akcji.

Wszyscy chcą wierzyć, że rząd USA postępuje właściwie, ale inwestorzy obawiają się, że politycy są bardziej zainteresowani ponownym wyborem niż długofalowymi konsekwencjami swoich decyzji. Druk pieniędzy jest środkiem tymczasowym, który będzie miał poważne długofalowe konsekwencje dla przyszłych pokoleń.

Autor poleca również:Conotoxia

Dołącz do dyskusji logując się za pomocą Facebook

Obejrzyj również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here