Naga MarketsRezerwa Federalna (Fed) bez zmian. Kurs dolara w dół, złoto w górę po decyzji i konferencji
Jerome Powell, prezes FED

Ożywienie gospodarcze w USA pozostaje na dobrej drodze, pomimo wzrostu liczby zakażeń Covid-19, podała Rezerwa Federalna (Fed) w środę w oświadczeniu polityki pieniężnej utrzymując jednocześnie stopy na niezmienionym poziomie. Retoryka banku centralnego pozostaje optymistyczna i sygnalizuje, że rozmowy na temat ewentualnego wycofania się z luźnej polityki pieniężnej cały czas trwają. Kurs dolara reagował chwilowym umocnienie, jednak szybko oddawał zyski i spadał na nowe lokalne minima po konferencji z udziałem Jerome Powella, prezesa Fed.

  • Indeks dolara traci na koniec dnia około 0,2% i po podsumowani posiedzenia Fed testuje najniższe poziomy od niemal dwóch tygodni
  • Wall Street nie reagowało silniej na decyzję Fed, a indeks S&P 500 rośnie zaledwie o 0,15% na chwilę przed zamknięciem
  • Na osłabieniu dolara korzysta natomiast rynek surowców: złoto umacnia się o 0,5%, podobnie ropa naftowa
  • Więcej podobnych i ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Comparic.pl

Fed nadal rozważa zacieśnianie polityki pieniężnej

„Dzięki postępom w szczepieniach i silnemu wsparciu politycznemu, wskaźniki aktywności gospodarczej i zatrudnienia nadal się umacniają” – napisał amerykański bank centralny w oświadczeniu po zakończeniu swojego ostatniego dwudniowego posiedzenia politycznego.Pomijając czterokrotny wzrost dziennej liczby infekcji koronawirusem w USA, który miał miejsce od ostatniego posiedzenia w czerwcu, bank centralny wskazał, że nadal wierzy w to, że trwające szczepienia „zmniejszą wpływ kryzysu zdrowia publicznego na gospodarkę” i pozwolą na ponowne wyjście z lockdownu.

– Fed pozostawił cele stóp procentowych w USA na niezmienionym poziomie (dolna granica 0 proc., górna 0,25 proc.). Bez zmian pozostawiono również skalę skupu aktywów (QE), która opiewa na 120 mld USD miesięcznie. W komunikacie po posiedzeniu FOMC wskazano na utrzymującą się presję inflacyjną motywowaną głównie czynnikami przejściowymi – komentował Maciej Madej z TMS Brokers.

Decydenci Fed w jednogłośnym oświadczeniu napisali również, że posuwają się naprzód w dyskusjach o tym, kiedy zredukować miesięczne zakupy obligacji o 120 mld dolarów, co jest prekursorem ostatecznej podwyżki stóp procentowych.

W grudniu Fed sygnalizował, że nie zmieni swojego programu skupu obligacji, dopóki nie nastąpi „znaczący postęp” w naprawie rynku pracy, na którym brakowało 10 milionów miejsc pracy w stosunku do stanu sprzed pandemii.

Obecnie liczba ta wynosi poniżej 7 milionów, a Fed po raz pierwszy przyznał, że gospodarka zrobiła krok w kierunku osiągnięcia swojego celu, jakim jest redukcja 80 miliardów dolarów w obligacjach skarbowych USA i 40 miliardów dolarów w papierach wartościowych zabezpieczonych hipoteką, które kupuje każdego miesiąca, aby utrzymać długoterminowe koszty pożyczek na niskim poziomie dla konsumentów i przedsiębiorstw.

„Gospodarka poczyniła postępy, a Federalny Komitet Otwartego Rynku będzie kontynuował ocenę postępów na nadchodzących posiedzeniach” – napisano w oświadczeniu, wskazując na możliwą redukcję zakupów obligacji jeszcze w tym roku lub na początku 2022.

invest

Fed stwierdził również, że wyższa inflacja pozostaje wynikiem „czynników przejściowych”, co oznacza, że nie stanowi ona bezpośredniego zagrożenia. Bank centralny utrzymał benchmarkową stopę procentową na poziomie zbliżonym do zera.

W pierwszej reakcji na publikację oświadczenia kurs dolara umacniał się testując dzienne maksima, w odruchu kolanowym zaczął jednak dynamicznie tracić, a spadki pogłębiła konferencja prasowa Jerome Powella:

Indeks USD najpierw w górę po publikacji decyzji Fed o godzinie 20:00, a następnie mocno w dół. Spadki pogłębiła konferencja prasowa

Zobacz również:

Jerome Powell dostrzega postępy. Twierdz jednak, że zostało jeszcze sporo do zrobienia

O godzinie 20:30 czasu polskiego rozpoczęła się konferencja prasowa Fed z udziałem prezesa banku centralnego, Jerome Powella. Przez godzinę odpowiadał na pytania dziennikarzy, a zapis z całej konferencji dostępny jest poniżej:

Przedstawiciele Rezerwy Federalnej zasygnalizowali, że zbliżają się do momentu, w którym będą mogli zacząć ograniczać masowe wsparcie dla amerykańskiej gospodarki, jednak prezes Jerome Powell powiedział, że do tego jeszcze daleka droga.

– Nie jesteśmy jeszcze tak daleko. I widzimy, że mamy jeszcze trochę do zrobienia, aby tam dotrzeć. Gospodarka poczyniła postępy w kierunku naszych celów, a komitet będzie kontynuował ocenę postępów na nadchodzących posiedzeniach – komentował na konferencji prasowej w środę Powell.

Dodał, że w trakcie dwudniowego spotkania urzędnicy podjęli „pierwszą głęboką dyskusję” na temat tego, jak ograniczyć skup obligacji, gdy nadejdzie odpowiedni moment, ale nie podjęto decyzji w sprawie czasu zwijania polityki pieniężnej (taperingu). „Robimy postępy. Oczekujemy dalszych postępów i jeśli wszystko pójdzie dobrze, osiągniemy ten cel” – powiedział.

Akcje straciły na wartości, kurs dolara również, a rentowność 10-letnich papierów skarbowych wzrosła w reakcji na słowa Powella.

– W trakcie konferencji po posiedzeniu FOMC szef Rezerwy Federalnej J. Powell odnosi się do bieżącej sytuacji ekonomicznej i wynikających z niej decyzji monetarnych. Powell przyznaje, że gospodarka się rozwija, jednak sytuacja wciąż jest daleka od tej sprzed epidemii. W kwestii inflacji prezes przyznaje, że będzie ona nieco wyższa, zanim zawróci w kierunku celu. Generalnie konferencja jest zbliżona treścią do wystąpienia w Kongresie – komentował w trakcie wystąpienia Madej.

Analitycy XTB dodają, że „z wypowiedzi prezesa Fed nie wynika nic nowego, powiedział on, że Fed na razie nie zbliża się nawet do dyskusji o podniesieniu stóp procentowych, oraz że jest jeszcze za wcześnie na normalizację polityki monetarnej”

Zobacz inne, najczęściej szukane dzisiaj frazy: xtb akcje kupno | amrest kurs | najwięksi brokerzy forex | gpw kghm | dj industrial | intercars giełda | develia notowania |Jesteśmy w Google News. Szukaj to co ważne i bądź na bieżąco z rynkiem! Obserwuj nas

Conotoxia

Obejrzyj również w Comparic24.tv:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here